Polskie Radio
Section05
odeszli 2022

Ignacy Gogolewski. "Szczęście pomagało mi w tym zawodzie" [POSŁUCHAJ]

W ostatnią niedzielę, w wieku 90 lat, zmarł wybitny aktor Ignacy Gogolewski. Miał 24 lata, kiedy zagrał Gustawa-Konrada w "Dziadach". Wcześniej rolę tę otrzymywali aktorzy powyżej czterdziestki. Popularny artysta mówił, że nie brakowało mu szczęścia w całej karierze. W Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy archiwalny reportaż Doroty Bonieckiej-Górny pt. "Jubilat" o Ignacym Gogolewskim.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Ignacy Gogolewski Dorota Boniecka-Górny odeszli 2022 reportaż w Jedynce

"Żegnam naszego kolegę, przyjaciela i doradcę". Prezes PiS podczas pogrzebu prof. Waldemara Parucha

Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości pogrzebowych prof. Waldemara Parucha powiedział, że przyszło mu pożegnać "naszego kolegę, przyjaciela, doradcę". - Był z nami, kiedy odnosiliśmy sukcesy i był z nami, kiedy przegrywaliśmy, kiedy byliśmy w trudnej sytuacji. To musimy bardzo cenić i zawsze będziemy pamiętać - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka lubelskie regiony pogrzeby odeszli 2022

Ignacy Gogolewski - ostatni polski romantyczny aktor

- To był jeden z największych artystów polskiego teatru XX i początku XXI wieku, a przy tym był człowiekiem uroczym, świadkiem epoki, przykładem na bardzo ciekawą przypowieść o nieprzewidywalności ludzkich losów - mówił o zmarłym 15 maja aktorze, scenarzyście i reżyserze Ignacym Gogolewskim Tomasz Mościcki, krytyk teatralny.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 aktor Ignacy Gogolewski Jan Englert Tomasz Mościcki Janusz Kukuła Dwójka Monika Zając Olgierd Łukaszewicz emilia krakowska

PR24 Nie żyje Maryna Miklaszewska. Magdalena Merta: profesjonalistka o fantastycznym poczuciu humoru

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował, że zmarła Maryna Miklaszewska - bohemistka, dziennikarka, pisarka i działaczka opozycji niepodległościowej. Miała 75 lat. Na antenie Polskiego Radia 24 wspominała ją Magdalena Merta, z którą współpracowała przy naszej audycji "Polki".
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Maryna Miklaszewska Magdalena Merta Polskie Radio 24 POLSKA

"Spuścizna zapisana nutami". Andrzej Korzyński spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych

- Zaspokajał nasze pragnienia, głód piękna zmysłowego i umysłowego swoją wspaniałą twórczością, m.in. swoją muzyką filmową, ale także rozrywkową - powiedział ks. Andrzej Luter podczas pogrzebu  kompozytora Andrzeja Korzyńskiego, który zmarł 18 kwietnia w wieku 82 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2022 społeczeństwo Andrzej Korzyński MUZYKA FILM KULTURA Powązki pogrzeby

Andrzej Duda: z żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Łeonida Krawczuka. Cześć jego pamięci

Prezydent Andrzej Duda przekazał, że z żalem przyjął wiadomość o śmierci Łeonida Krawczuka, pierwszego prezydenta wolnej Ukrainy, który w 1991 roku, wraz z przywódcami ówczesnej Rosji i Białorusi, rozwiązał Związek Sowiecki. "Odszedł gdy Naród Ukrainy toczy heroiczną walkę w obronie Europy. Cześć Jego pamięci! R.I.P" - napisał prezydent w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Leonid Krawczuk Andrzej Duda Ukraina odeszli 2022 społeczeństwo