Naturyści, golasy, świntuchy, bezbożnicy. Kim byli?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 13:50
"Kostiumy na plaży wymyślili faryzeusze i fałszywi moraliści” – brzmi ich deklaracja. O osobach w kostiumach mówili "tekstylni”. Ruch naturystów w Polsce Ludowej cieszył się największą popularnością w latach 80.
Audio
  • Rozmowa o naturystach w Polsce epoki PRL-u (Za kurtyną PRL-u/ Dwójka)
Wczasowicze na plaży nad Morzem Bałtyckim.
Wczasowicze na plaży nad Morzem Bałtyckim.Foto: PAP/CAF/Kopec

- Naturyzm jako taki ma swoje podstawy w połowie wieku XIX, w Niemczech w czasach, gdy następował proces zjednoczenia, sanacji społeczeństwa niemieckiego. Wówczas pojawiły się idee poszukiwania pewnej wspólnoty w oparciu o mity germańskie, idee folku jako duszy niemieckiej i umiłowania przyrody. Powstawały Towarzystwa Gimnastyczne, które często praktykowały zupełnie nago. Popularna dziś nazwa FKK, którą często możemy spotkać na mapach, co ważne dla osób jeżdżących do Chorwacji, pochodzi od skrótu Frei Korpe Kultur, czyli Kultury Swobodnego Ciała – mówiła w Dwójce dr Aleksandra Herman z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW.
Nagość, zrzucenie ubrania jako czegoś, co oddziela nas od natury i co jest symbolem kultury, to podstawa ideologii naturystów. Paradoks ruchu polega na tym, że by być naturystą trzeba być bardzo biegłym w kulturze. Czołową wartością ideologiczną jest odrzucenie odzieży, by być bliżej natury i czuć ją na całym ciele. Terminy nudyzm i naturyzm określają to samo zjawisko, przy czym naturyzm jest chętniej używany w Europie, a nudyzm w Stanach Zjednoczonych. – Wydaje mi się, że w PRL-u częściej mówiono o nudyzmie, przynajmniej w publikacjach prasowych – tłumaczy dr Herman.
Amatorzy plażowania nago zdobyli w PRL-u rozgłos w mediach, a Polskie Towarzystwo Naturystyczne, choć niezalegalizowane, posiadało swój kącik w Tygodniku Każdego Konsumenta. W połowie lat 80. przebojem stała się piosenka „Chałupy welcome to!” śpiewana przez Zbigniewa Wodeckiego. O kulisach powstania tego utworu opowiadała w audycji autorka tekstu - Grażyna Orlińska.

O historii naturyzmu i o jego PRL-owskim obliczu opowiadała dr Aleksandra Herman z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW.
A ponieważ wakacje w PRL-u to nie tylko beztroskie wylegiwanie się na plaży, ale także turystyka handlowa, o której rozmawialiśmy z prof. Jerzym Kochanowskim.

/


Jakie są kategorie naturystyczne? Czy istnieją Stowarzyszenia Naturystów? Więcej na temat balów Miss Natura, ciekawostek i ekscesów związanych z tym ruchem w dźwięku audycji. Zapraszamy do słuchania!

sm

Zobacz więcej na temat: Dwójka PRL seks