"Dożywocie" Aleksandra Fredry – premiera w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 11:00
Cykl "Słuchowisko na lato" inaugurujemy premierą komedii Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Englerta, który wystąpi także w jednej z ról. W pozostałych m.in. Marcin Hycnar, Jarosław Gajewski, Krzysztof Gosztyła, Emilian Kamiński.
Audio
  • Z Krzysztofem Gosztyłą o "Dożywociu" Fredry w Teatrze PR rozmawia Bartosz Panek
  • Z Gabrielą Muskałą o "Dożywociu" Fredry w Teatrze PR rozmawia Bartosz Panek
  • Rozmowa z Janem Englertem i reportaż z nagrania spektaklu
Jan Englert w trakcie nagrywania słuchowiska Dożywocie na podstawie komedii Aleksandra Fredry
Jan Englert w trakcie nagrywania słuchowiska "Dożywocie" na podstawie komedii Aleksandra FredryFoto: Grzegorz Śledź

20 czerwca minęła 220. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, autora m.in. "Zemsty", "Ślubów panieńskich", "Pana Jowialskiego" oraz "Dożywocia" - komedii, która z różną częstotliwością, ale wraca na afisz teatralny. W Teatrze Polskiego Radia jest to trzecia realizacja: pierwszą przygotował w roku 1973  Aleksander Bardini, drugą Janusz Kukuła w 1997.                 
Dziś, w dobie wszechwładnego pieniądza, komedia ta brzmi jeszcze ostrzej niż w czasach swoich pierwszych wystawień, choć  tzw. "dożywocie" w ujęciu fredrowskim już nie obowiązuje. Przypomnijmy: dożywocie to "renta roczna lub dożywotnie prawo czerpania dochodów z czyjegoś majątku. Prawo to wygasa ze śmiercią "dożywotnika", który może je wcześniej sprzedać lub odstąpić innej osobie (ona zaś oczywiście korzysta zeń tylko do chwili zgonu odstępującego). (za wydaniem dramatu w Bibliotece Narodowej)
Komedia ta ze względu na wyraziste charaktery bohaterów daje duże możliwości aktorskiej interpretacji. - Fredro pisał świetną, piękną polszczyzną, na dodatek znakomicie rozumiał aktora - mówił Krzysztof Gosztyła, odtwórca jednej z ról.
Głównym bohaterem "Dożywocia" jest skąpy lichwiarz Łatka, który przez pośrednika wykupił "dożywocie" Leona Birbanckiego, zmuszonego spłacić karciane długi. W interesie Łatki jest zatem jak najdłuższy żywot Leona, o którego stara się bardzo dbać, napominając: "Szanuj zdrowie należycie,/Bo jak umrzesz, stracisz życie". W tradycji teatralnej w roli Łatki zasłynęli: Jan Nepomucen Nowakowski podczas prapremiery, Ludwik Solski, Tadeusz Łomnicki i Jan Englert .
Reżyseria: Jan Englert
Muzyka: Maciej Małecki  

Obsada:                                                
Łatka – Jan Englert, Leon Birbancki – Grzegorz Małecki, Filip – Marcin Hycnar, Orgon – Jarosław Gajewski, Doktor Hugo – Krzysztof Gosztyła, Rózia – Gabriela Muskała, Rafał Lagena – Emilian Kamiński, Michał Lagena – Marcin Przybylski, Twardosz – Czesław Lasota, Służący – Zbigniew Bogdański.      
Premiera słuchowiska przygotowana we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

23 czerwca (niedziela), godz. 18.00