Polskie Radio
Section05
Aleksander Fredro

"Dwa Teatry 2024". Mariusz Malec: "Podstolina" to również ukłon w stronę radia

- Rok temu, na poprzednim festiwalu "Dwa Teatry", przedstawiliśmy "Podstolinę" widowni. To było czytanie aktorskie z udziałem widzów. Dzisiaj powtórzymy ten zabieg. Widownia stanie się częścią zupełnie innej historii - mówił w "Poranku Dwójki" nadawanym prosto z Sopotu Mariusz Malec, reżyser spektaklu "Podstolina", który bierze udział w konkursie telewizyjnym na festiwalu "Dwa Teatry 2024".
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2024 Mariusz Malec Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA TEATR Teatr Telewizji Festiwal Dwa Teatry 2024 Festiwal Dwa Teatry Dwa Teatry

"Zemsta" i inne rozkosze teatralne w "Trójce pod księżycem"

Premiera "Zemsty" Aleksandra hrabiego Fredry w Teatrze Komedia w Warszawie sygnalizuje zbliżający się koniec sezonu 2023/24. 44. Warszawskie Spotkania Teatralne – jeden z najstarszych polskich festiwali teatralnych – domykają wraz z innymi festiwalami związane z tym podsumowania.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maciej Stuhr Michał Zadara Teatr Komedia w Warszawie Warszawskie Spotkania Teatralne tomasz domagała Barbara Marcinik Trójka TEATR

"Zemsta" Aleksandra Fredry. "Pan Fredro charaktery rozwinął bardzo trafnie"

Dokładnie 190 lat temu, 17 lutego 1834 roku, we Lwowie odbyła się prapremiera "Zemsty" Aleksandra Fredry. Komedia opowiadająca o sąsiedzkiej zawiści stała się jedną z najpopularniejszych polskich sztuk, a jej ponadczasowy przekaz sprawił, że do dziś gości na teatralnych scenach. Jednak jej premiera nie tylko nie zwiastowała wielkiego sukcesu, ale wręcz przyczyniła się do załamania kariery autora.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Lwów TEATR komedia

Krzysztof Jasiński o Finisażu Roku Fredry. "Na scenie Teatru STU wystąpią potomkowie pisarza"

- Znamy się, choć jest nas obecnie 151 potomków hrabiego Fredry żyjących na trzech kontynentach. Wraz z zespołem Teatru STU zakończymy Rok Fredrowski właśnie 10 stycznia - mówił w Dwójce Maciej Szeptycki, prapraprawnuk Aleksandra Fredry. - Dla mnie Fredro jest największym polskim poetą, uwolnionym, nie jest poetą tragedii i śmierci. Komedia jest sztuką wolności - zaznaczył dyrektor Teatru STU Krzysztof Jasiński.
Zobacz więcej na temat:  Rok Aleksandra Fredry Krzysztof Jasiński Dwójka Jakub Kukla Daniel Olbrychski

Fredrusie w Teatrze STU, czyli niezwykłe zakończenie Roku Fredry

Rok 2023, w którym przypadała 230. rocznica urodzin najwybitniejszego polskiego komediopisarza, został oficjalnie obwołany Rokiem Fredry. Jego finisaż odbędzie się w środę, 10 stycznia, w krakowskim Teatrze STU. Będzie niezwykle: dość powiedzieć, że pojawi się na nim blisko 70 potomków wielkiego komediopisarza. A to dopiero początek…
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura TEATR Kraków Rok Aleksandra Fredry Tomasz Miara Trójka

Aleksander Fredro prozą - premiera słuchowiska "Godzien litości" [POSŁUCHAJ]

Jednym z najznaczniejszych patronów mijającego roku jest Aleksander Fredro. Na zakończenie obchodów przygotowaliśmy dla Państwa kolejną premierę, tym razem jednej z mniej znanych sztuk hrabiego - dość późnego dramatu prozą zatytułowanego "Godzien litości". Zachęcamy do odsłuchania nagrania słuchowiska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dramat Teatr Polskiego Radia Jarosław Tumidajski Andrzej Brzoska premiera pr poleca słuchowisko Szymon Kuśmider Grzegorz Kwiecień Katarzyna Dąbrowska Marcin Januszkiewicz

Aleksander Fredro - odrębny pisarz romantyzmu polskiego

- Zaczął ultraromantycznie, bo od szaleństwa, jakim był udział w kampanii napoleońskiej. To doświadczenie tak mocne, również militarystyczno-egzystencjalne, iż spowodowało ono, że Aleksander Fredro niespodziewanie od romantyzmu odstąpił - mówił w Dwójce prof. Wiesław Rzońca z Instytutu Literatury Polskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wiesław Rzońca Dorota Siwicka romantyzm Adam Mickiewicz KULTURA

Aleksander Fredro zapowiada zmierzch patriarchatu. Premiera słuchowiska "Godzien litości"

Kończy się Rok Aleksandra Fredry. Przed nami premiera dość późnego dramatu prozą autorstwa słynnego komediopisarza - spektakl radiowy zatytułowany "Godzien litości". - W tym tekście jest bardzo mocno obecna perspektywa kobieca, żeby nie powiedzieć feministyczna - mówił reżyser Jarosław Tumidajski podczas jednej z prób, na którą zajrzeliśmy z mikrofonem. Emisja słuchowiska już dziś, tj. w sobotę (30.12) o godz. 12.00.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek słuchowisko KULTURA premiera

Aleksander Fredro - humorysta i satyryk. "Ten humor odsłania zupełnie inne sensy"

- Zabawa konwencją jest u Fredry bardzo wyraźna, ale z drugiej strony tu i ówdzie przebłyskuje pewna taka wrażliwość libertyna raczej. Ten humor chwilami bywa bardzo dwuznaczny i odsłania zupełnie inne sensy. To też powoduje, że Fredro jest znacznie ciekawszy jako komediopisarz - mówił w Dwójce dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  komedia humor literatura Jan Kanty Zienko KULTURA Dwójka

"Fredro. Rok Jubileuszowy" w Teatrze Narodowym. Englert: zawsze mam frajdę przy Fredrze

"Fredro. Rok Jubileuszowy" to wyjątkowe widowisko w reżyserii Jana Englerta. Spektakl swoją premierę miał w piątek (1.12) w Teatrze Narodowym w Warszawie. Grany był przez cały ostatni weekend, a na afisz powróci w styczniu. - Zawsze mam frajdę przy Fredrze. To mi już nie minie - podkreśla dyrektor warszawskiej sceny. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Englert Teatr Narodowy w Warszawie

"Podstolina" – finał Roku Fredry na "Scenie teatralnej Trójki"

Aleksander hrabia Fredro jest jednym z patronów 2023 roku. Na XXII Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu reżyser Mariusz Malec przedstawił swoją interpretację "Zemsty", obsadzając w roli głównej Podstolinę. Premiera została zrealizowana na żywo z udziałem zamojskiej publiczności.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Mariusz Malec Andrzej Brzoska Wiktoria Gorodeckaja Krzysztof Wakuliński Andrzej Mastalerz Lidia Sadowa pr poleca KULTURA TEATR słuchowisko

Patroni 2023 roku. Gdzie można znaleźć ich groby, pomniki i tablice pamięci?

Rok 2023 ma 11 patronów ustanowionych przez Sejm i Senat. Są nimi: Wisława Szymborska, Aleksander Fredro, Wojciech Korfanty, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Paweł Edmund Strzelecki, Jerzy Nowosielski, Aleksandra Piłsudska, Jadwiga Zamoyska, Maurycy Mochnacki i Włodzimierz Przerwa-Tetmajer. Gdzie znajdziemy ślady upamiętniające te wybitne postaci? 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Wojciech Korfanty Mikołaj Kopernik Paweł Edmund Strzelecki Aleksandra Piłsudska Kazimierz Przerwa-Tetmajer historia Polski getto warszawskie literatura