10. Kwartesencja na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 17:00
Po raz dziesiąty Royal String Quartet zaprasza na autorski festiwal. Tym razem temat Kwartesencji to "progresja". Pierwsza transmisja w Dwójce już w najbliższy piątek!
Royal String Quartet na Festiwalu Kwartesencja 2013
Royal String Quartet na Festiwalu Kwartesencja 2013Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Kwartesencja jest spotkaniem młodych artystów wkraczających na światową scenę. Muzyków, którzy lubią grać razem. Kompozytorów, którzy tworzą gorącą, współczesną sztukę. Royalsi to muzycy, którym nowość, zmiana, postęp – są zawsze bliskie. Ciągle  poszukują nowych dróg i zaskakujących połączeń. Grając muzykę najnowszą, nie zapominają o historii kwartetu. Ewoluują: kiedyś specjalizowali się w Haydnie, Mozarcie, Beethovenie – dzisiaj zamawiają nowe utwory i przekraczają granice estetyk.

Na 10. Kwartesencję zapraszamy w dniach 14-16 listopada do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witodla Lutosławskiego. Dwa koncerty będą też transmitowane na naszej antenie.

14 listopada (piątek), godz. 20.00>>>

16 listopada (niedziela), godz. 19.00

Program:

Philip Glass III Kwartet smyczkowy "Mishima”

Julius Eastman Evil Nigger na 4 fortepiany, Gay Guerilla na 4 fortepiany

Wyk. Royal String Quartet, Lutosławski Piano Duo, Joanna Duda, Mischa Kozłowski – fortepiany

Philip Glass, ze swoim upodobaniem do powtórzeń i przesunięć, drobnymi krokami przemienił muzykę popularną i filmową. W soundtracku do filmu Paula Schradera "Mishima" ma swoje korzenie III Kwartet smyczkowy Glassa, który zabrzmi podczas trzeciego koncertu (16 listopada).

Artysta, którego muzyka zamknie 10. Kwartesencję, nie dożył oczekiwanej zmiany na lepsze. Julius Eastman, afroamerykański pianista, kompozytor, wokalista i tancerz, zmarł w zapomnieniu na nowojorskiej ulicy niemal ćwierć wieku temu. Jego politycznie nieobojętne kompozycje "Evil Nigger" i "Gay Guerilla" wykonają na czterech fortepianach goście koncertu, pianiści Emilia Sitarz, Bartek Wąsik (czyli Lutosławski Piano Duo), Joanna Duda i Mischa Kozłowski. Muzyczny głos wykluczonych – to dobra, choć drobna, zmiana.

mm, ac