6. Festiwal Actus Humanus w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 15:06
Gdańsk zaprasza wszystkich do spędzenia Bożego Narodzenia z gwiazdami muzyki dawnej. Actus Humanus przyciąga światowej klasy artystów i tłumy publiczności. Tegoroczna odsłona festiwalu potrwa od 5 do 11 grudnia.
6. Festiwal Actus Humanus w Gdańsku
Foto: materiały prasowe

– Z radością zapraszam Państwa na 6. Festiwal Actus Humanus, podczas którego zabrzmią arcydzieła muzyki dawnej – w tym kompozycje korespondujące z okresem Bożego Narodzenia – w interpretacji czołowych reprezentantów wykonawstwa historycznego z całego świata – mówi Filip Berkowicz, artystyczny festiwalu, muzykolog, manager, promotor, producent i dyrektor artystyczny wielu cenionych przez światową krytykę festiwali muzycznych. – Dzięki starannie wyselekcjonowanemu repertuarowi, jak również obecności na Festiwalu niekwestionowanych autorytetów, Gdańsk stał się jednym z centralnych miejsc na europejskiej mapie wydarzeń kulturalnych poświęconych muzyce dawnych wieków – dodaje.

W tym roku siedem festiwalowych dni przyniesie szereg spektakularnych wydarzeń. W Gdańsku znów pojawią się wybitni muzycy, ale także zadebiutują kolejni znakomici wykonawcy.

Festiwal już 5 grudnia zainauguruje znakomita formacja Al Ayre Español, prowadzona przez Eduarda Lópeza Banzo, która przedstawi bożonarodzeniowy repertuar zapomnianych mistrzów baroku hiszpańskiego. Kolejnego dnia (6 grudnia) Paul Agnew, wybitny śpiewak, znany z niezliczonych kreacji – od kantat Bacha z Gardinerem do zjawiskowej Platei, tytułowej roli w operze Rameau – zaśpiewa recital pieśni Johna Dowlanda. Artyście towarzyszyć będzie jeden z najsłynniejszych współczesnych wirtuozów lutni, zdobywca dwóch nagród Grammy – Paul O'Dette.

Następną festiwalową pozycją będą mantuańskie madrygały Claudia Monteverdiego – druga odsłona serii przygotowywanej przez fenomenalny zespół prowadzony przez Paula Agnew – Les Arts Florissants (7 grudnia).

8 grudnia muzykę z kodeksu z Le Puy-en-Velay – szczególnego źródła dla historii liturgii, pochodzącego z punktu wyjścia na drogę pielgrzymkową do Santiago de Compostela – zaśpiewają jej najważniejsi od dwóch dekad wykonawcy, Ensemble Gilles Binchois pod dyrekcją legendarnego Dominique Vellarda.

W Gdańsku pojawią się także: debiutująca na festiwalu słynna formacja La Rêveuse wraz z fenomenalną francusko-marokańską wokalistką Hasnaą Bennani (9 grudnia) oraz owacyjnie przyjmowana Akademie für Alte Musik Berlin z kompozycjami Beethovena oraz Mozarta – ojca i syna (10 grudnia).

Podczas finału 11 grudnia wystąpią długo wyczekiwani muzycy Armonia Atenea pod kierownictwem George’a Petrou (również debiutant na Actus Humanus) oraz gwiazda licznych płyt i teatrów operowych, która na festiwalu dała się poznać przed dwoma laty – Max Emanuel Cencic. W tym roku artyści będą zdobywać serca słuchaczy najbardziej wirtuozowską i wymagającą muzyką, jaka kiedykolwiek została napisana dla ludzkiego głosu – dziełami Johanna Adolpha Hassego.

– Dzięki Festiwalowi Actus Humanus miasto Heweliusza znalazło się w centrum zainteresowania entuzjastów muzyki dawnej i na stałe wpisało się do grona europejskich stolic muzyki dawnej. Festiwal po raz kolejny promuje EFFE, organizacja skupiająca najważniejsze festiwale na świecie – podkreśla Filip Berkowicz.

***

materiały prasowe/mc/mz

Zobacz więcej na temat: Gdańsk Actus Humanus