Protesty w Libanie. "Sytuacja trudna do wytrzymania"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 17:50
- Ludzie już w mniejszym stopniu biorą pod uwagę to, że jest pandemia, że mogą się zarazić, ponieważ są już na granicy, nie mają za co jeść - opisywała dramatyczną sytuację w Libanie prof. Katarzyna Górak-Sosnowska.
Audio
  • Protesty w Libanie. Komentarz prof. Katarzyny Górak-Sosnowskiej (Puls świata/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/patrice6000

W Libanie wybuchły gwałtowne protesty. Demonstracje wywołał upadek narodowej waluty i gwałtowny wzrost cen żywności. Protestujący podpalali banki, a w wyniku zamieszek zginęła jedna osoba.

Liban od października pogrążony jest w kryzysie finansowym. Złą sytuację potęguje jeszcze epidemia koronawirusa. - Liban, małe, niestabilne państwo, został pozostawiony w obliczu pandemii sam sobie - oceniała prof. Katarzyna Górak-Sosnowska, przypominając o bardzo dużej liczbie uchodźców, którzy przybyli do tego kraju z ogarniętej wojną Syrii.

Sytuacja, jak mówiła prof. Katarzyna Górak-Sosnowska, jest dla zmagających się z problemami dnia codziennego Libańczyków trudna do wytrzymania. - Jednak te protesty, dewastacje, do niczego nowego chyba nie doprowadzą. Trudno się spodziewać, że po masowych protestach znajdzie się jakieś remedium dla gospodarki Libanu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Przygotował: Adrian Bąk

Gość: prof. Katarzyna Górak-Sosnowska (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)

Data emisji: 29.04.2020

Godzina emisji: 16.45


Zobacz więcej na temat: Adrian Bąk Liban