Polskie Radio
Section05
Liban

Opóźnienie w transporcie zboża z Ukrainy? Według mediów masowiec Razoni zmienił trasę

Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne nie przybędzie, jak planowano, w niedzielę do portu w libańskim Trypolisie - poinformowały niemieckie media. Cytują one doniesienia państwowej rosyjskiej agencji Tass, która powołując się na źródła w administracji libańskiego portu, podała, że masowiec zmienił trasę i zadokuje w libańskim porcie we wtorek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Liban Ukraina wojna na Ukrainie zboże wojna 2022 serwis wschodni infografika

Niespokojnie w Górskim Karabachu. Ekspert z PISM: siły azerskie dyktują reguły gry

- Ta eskalacja, mimo że jest typowa pod względem taktycznym, różni się jednak od poprzednich tym, że przygotowania, jakie zostały poczynione przez stronę azerską (...), pokazują, że jest ona w tym momencie gotowa na coś więcej niż typowe testowanie strony ormiańskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Legieć (PISM). Gościem programu był również Paweł Rakowski (komentator spraw bliskowschodnich).   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Bejrut górski karabach Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Liban

"Eksplozja w Libanie to wciąż otwarta rana". Apel o pomoc dla Kraju Cedrów

Dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ksiądz Waldemar Cisło zaapelował o wsparcie Libanu, który zmaga się z kryzysem humanitarnym. Pogłębiła go eksplozja w porcie w Bejrucie, do której doszło równo dwa lata temu. - To wciąż otwarta rana w społeczeństwie, a kraj opuszczają chrześcijanie - powiedział ks. Cisło.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Liban Kościół chrześcijaństwo Bliski Wschód Azja

Świątynia z okresu rzymskiego w Tyrze. Ważne odkrycie archeologów w Libanie

Pozostałości kompleksu należącego do świątyni z okresu rzymskiego odkrył w mieście Tyr, fenickiej stolicy na wybrzeżu Libanu, międzynarodowy zespół badawczy z udziałem naukowców z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Stanowisko to jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Liban NAUKA

Papież Franciszek przyjął premiera Libanu. Celem wizyty Mikatiego było omówienie sytuacji w kraju

Papież Franciszek przyjął w Pałacu Apostolskim premiera Libanu Nadżiba Mikatiego. Rozmowa dotyczyła obecnej sytuacji w kraju, zwłaszcza pod kątem kryzysu politycznego i warunków społeczno-gospodarczych. Szef libańskiego rządu spotkał się również z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji abp Paulem Richardem Gallagherem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Watykan papież papież Franciszek kryzys Liban