Polskie Radio
Section05
Liban

Po śmierci libańskiego żołnierza. Izrael: działaliśmy w samoobronie, winny Hezbollah

- Wyrażamy ubolewanie w związku z wtorkowym incydentem, skutkującym śmiercią żołnierza z Libanu, lecz podkreślamy, że nie mieliśmy zamiaru atakować sił zbrojnych tego kraju; działaliśmy w samoobronie, w odpowiedzi na ostrzały dokonywane przez organizację terrorystyczną Hezbollah z libańskiego terytorium - powiadomiła w środę izraelska armia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael atak Hamasu na Izrael Palestyna Strefa Gazy Hamas Liban

USA nakładają trzecią rundę sankcji na terrorystów. Hamas i Islamski Dżihad odcięte od kasy z Iranu

Władze USA nałożyły we wtorek, w koordynacji z Wielką Brytanią, sankcje na przedstawicieli organizacji terrorystycznych Hamas i Palestyński Islamski Dżihad, w tym podmioty i osoby odpowiedzialne za finansowanie tych grup z Iranu oraz lidera zbrojnego skrzydła tej drugiej formacji. To trzecia runda sankcji przeciwko terrorystom od czasu ataku Hamasu na Izrael, przeprowadzonego 7 października.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Wielka Brytania sankcje sankcje USA Iran Palestyna Autonomia Palestyńska konflikt w Strefie Gazy atak Hamasu na Izrael Hamas Liban Izrael terroryzm islam dżihad

Wojna na Bliskim Wschodzie. Ekspert: Hezbollah stał się stroną tego konfliktu

Lider Hezbollahu przerwał milczenie po wybuchu wojny w Izraelu. - Nie tylko Hezbollah, ale Liban w jakimś sensie stał się stroną tego konfliktu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Joanna Dyduch, kierownik Zakładu Izraela w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Joanna Dyduch Liban Hezbollah Izrael Palestyna ŚWIAT

Niespokojnie na pograniczu izraelsko-libańskim. Hezbollah przekonuje, że zestrzelił drona

Strefa Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu - Libański Hezbollah oznajmił w czwartek, że zniszczył nad południowym Libanem izraelski dron za pomocą rakiety ziemia - powietrze. Strona izraelska potwierdziła wystrzelenie rakiety, ale zaprzeczyła jakoby jej dron został zniszczony - informuje Reuter zaznaczając, że twierdzenia obu stron są niemożliwe do zweryfikowania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Palestyna Liban Hezbollah Hamas

Izrael zaatakował z powietrza cele Hezbollahu w Libanie. Zniszczono placówki i składy broni

Izraelskie myśliwce uderzyły w pozycje Hezbollahu w południowym Libanie. Siły obronne Izraela napisały na platformie X, że celem ataku była "infrastruktura terrorystyczna Hezbollahu". Jest to odpowiedź na przeprowadzony przez tę szyicką organizację wczorajszy ostrzał moździerzowy i rakietowy terenu północnego Izraela.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Hamas Izrael wojsko Strefa Gazy atak Hamasu na Izrael Palestyna konflikt w Strefie Gazy Hezbollah Liban