Polskie Radio
Section05
Adrian Bąk

"Nowy rząd będzie bazował na starej umowie koalicyjnej"

- To ciekawa sytuacja, nowy rząd będzie bazował na starej umowie koalicyjnej. Na czele rządu ma stanąć obecny wicepremier ds. inwestycji Peter Pellegrini, zastępca Fico w partii SMER - mówił na antenie radiowej Jedynki Adrian Bąk, specjalny wysłannik Polskiego Radia na Słowację. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ameryka Północna Stany Zjednoczone Siergiej Skripal Donald Trump Rosja Wielka Brytania Słowacja Robert Fico Jan Kuciak Adrian Bąk Grzegorz Ślubowski

Kolejne rozszerzenie UE w 2025 roku? Kolej na Bałkany

- W szerszym kontekście ta wizyta jest pewnym paradoksem, bo to sam Jean-Claude Juncker mówił w 2014 roku, że za jego kadencji nie będzie rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich.Teraz mamy do czynienia ze wskazaniem konkretnej daty - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Spasimir Domaradzki (Uczelnia Łazarskiego). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Bałkany Jean-Claude Juncker Borys Niemcow Wojna w Syrii Paweł Lekki Adrian Bąk

Kosowo obchodzi 10-lecie niepodległości

Kosowo świętuje 10-lecie ogłoszenia niepodległości. 17 lutego 2008 roku ogłosiło niepodległość i odłączyło się od Serbii. Rząd w Belgradzie deklaruje, że nigdy Kosowa nie uzna. Jednocześnie normalizacja relacji między Kosowem a Serbią jest warunkiem, by obydwa państwa zbliżyły się do Unii Europejskiej. O 10 latach funkcjonowania kosowskiego państwa mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kosowo Serbia Adrian Bąk Marta Szpala Bałkany

Senegal – kraj, który potrzebuje pomocy

Senegal to kraj, który może cieszyć się nie tylko piękną muzyką, ale też stabilną sceną polityczną, brakiem wojen czy głodu, a mimo to stale potrzebuje pomocy rozwojowej. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdzał to Dariusz Rosiak, który odwiedził wioskę 150 km od Dakaru, gdzie na środku sawanny polskie stowarzyszenie Navegadores buduje toalety.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Rosiak Senegal pomoc Afryka Trójka Austria katalonia Iran Donald Trump Adrian Bąk Agata Kasprolewicz

UE powinna interweniować ws. referendum w Katalonii?

- Moim zdaniem to nie jest temat dla UE. Utrzymanie porządku publicznego to jest wyłączna kompetencja państw członkowskich. W żadnym zakresie nie zachodzi na obszar kompetencji Komisji Europejskiej. Jednak w związku z tym, że wszyscy to oglądamy, pojawia się oczekiwanie, że KE mogłaby jakoś ukarać, zaradzić, potępić. Tylko wtedy musiałaby wszystkie kraje członkowskie karać za brutalność policji, bo wszędzie się zdarzają podobne sytuacje - mówił na antenie radiowej Jedynki Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA referendum w Katalonii Hiszpania Unia Europejska katalonia Sławomir Dębski Adrian Bąk Grzegorz Ślubowski

Mosul wyzwolony. Czy to koniec Państwa Islamskiego?

Premier Iraku ogłasza wyzwolenie Mosulu z rąk tak zwanego Państwa Islamskiego. Hajder al-Abadi przyleciał do położonego na północy kraju miasta, by ogłosić ostateczne zwycięstwo wojska nad oddziałami fanatyków. Jeśli informacje o przejęciu całkowitej kontroli nad Mosulem potwierdzą się, to będzie to oznaczało praktyczny koniec tak zwanego Państwa Islamskiego na terenie Iraku. W Polskim Radiu 24 sukces w walce z Państwem Islamskim komentował Adrian Bąk z Naczelnej Redakacji Publicystyki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Mosul Irak Państwo Islamskie Adrian Bąk Kurdowie

Szczyt G20 w Hamburgu. Protesty przeciwników spotkania

W cieniu płonących barykad rozpoczął się w Hamburgu "Szczyt G20". W czwartek wieczorem kanclerz Angela Merkel spotkała się z prezydentem Donaldem Trumpem. W piątek wszyscy oczekują na spotkanie Władimira Putina z amerykańskim prezydentem. Szczyt G20 zapowiadał w Polskim Radiu 24 Adrian Bąk z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Hamburg G20 Adrian Bąk Angela Merkel Donald Trump Władimir Putin

"Francuzi mogą chcieć przeciwważyć sukces Macrona"

- Większość parlamentarna może być prawicowa lub centroprawicowa jako przeciwwaga dla prezydenta, który jest młody i nie do końca znany – powiedział w programie Świat w Południe dr Łukasz Jurczyszyn w Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Wybory we Francji komentowali także korespondentka Polskiego Radia 24 Magdalena Skajewska i dr Agnieszka Cianciara z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory prezydenckie Francja Emmanuel Macron Marine Le Pen Adrian Bąk Magdalena Skajewska

Kanclerz Angela Merkel z wizytą w Rosji

Władimir Putin przyjmie dziś w swojej letniej rezydencji w Soczi kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Podczas spotkania przywódcy omówią sytuację na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie. Po raz pierwszy od trzech lat będą rozmawiali też o relacjach dwustronnych i współpracy, m.in. energetycznej, handlowo-gospodarczej i kulturalnej. O wizycie Angeli Merkel w Rosji mówili w audycji Świat w Południe Piotr Jendroszczyk („Rzeczpospolita”) i dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Niemcy Władimir Putin Angela Merkel Adrian Bąk Ukraina Donbas Maciej Jastrzębski Agnieszka Bryc