Polskie Radio
Section05
Adrian Bąk

Leon Weintraub: Auschwitz-Birkenau było dla mnie szokiem

- Mężczyźni na lewo, kobiety na prawo, pomachałem do mamy i trzech sióstr. Czwarta została w łódzkim getcie, chowała się z grupą młodych socjalistów w oczekiwaniu na wyzwolenie przez Armię Czerwoną. Przed nami grupa esesmanów, a kątem oka zauważyłem ogrodzenie, słupy, druty kolczaste. W getcie pracowałem w warsztacie elektrycznym, poznałem, że to przewody pod prądem - wspominał Leon Weintraub, deportowany z łódzkiego getta do obozu Auschwitz-Birkenau z matką, ciotką i trzema siostrami w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica Aleksandra Łapkiewicz Dwójka rocznica

Andrzej Kohut o masowych protestach na Białorusi

To były największe protesty w historii Białorusi. Dziesiątki tysięcy ludzi wyszły na ulice miast, żeby powiedzieć "dość" Aleksandrowi Łukaszence. Nikt już chyba nie będzie powątpiewał w masowość demonstracji. Jednak, czy Białorusinom uda się obalić dyktatora? Czy demokratyczny Zachód może i chce pomóc? W końcu, co z pomocą dla Łukaszenki od "wielkiego brata" ze wschodu?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka ŚWIAT Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi

Europejski spór północy z południem o pieniądze na walkę z epidemią

- Komisja Europejska jest nowa i nie zakończyła jeszcze w pełni okresu synchronizacji, wdrażania się w nowe obowiązki i już musi radzić sobie z tak poważnym kryzysem. Potrzeba dobrej współpracy opartej na zaufaniu pomiędzy Komisją Europejską a poszczególnymi krajami unijnymi - mówił w "Pulsie świata" Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. europejskich.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Unia Europejska ekonomia Puls świata