Polskie Radio
Section05
Adrian Bąk

Europejski spór północy z południem o pieniądze na walkę z epidemią

- Komisja Europejska jest nowa i nie zakończyła jeszcze w pełni okresu synchronizacji, wdrażania się w nowe obowiązki i już musi radzić sobie z tak poważnym kryzysem. Potrzeba dobrej współpracy opartej na zaufaniu pomiędzy Komisją Europejską a poszczególnymi krajami unijnymi - mówił w "Pulsie świata" Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. europejskich.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Unia Europejska ekonomia Adrian Bąk Puls świata

Co oznacza pomoc Chin w walce z koronawirusem?

- Chińczycy wysyłają sprzęt medyczny dwoma kanałami, jeden to jest pomoc bezzwrotna, mająca najczęściej wymiar symboliczny w stosunku do potrzeb europejskich. Istnieje również możliwość komercyjnych zakupów z pomocą kontaktów z MSZ-em oraz samymi liderami Chin i największe ilości są właśnie w ten sposób wysyłane - mówił Jakub Jakubowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jaki cel ma w tym Państwo Środka?
Zobacz więcej na temat:  Adrian Bąk koronawirus Chiny Koronawirus w Polsce Jakub Jakubowski

Koronawirus w Iranie. Czy ofiar jest więcej, niż podaje irański rząd?

Koronawirus dziesiątkuje Włochy i inne kraje europejskie. Sieje także spustoszenie w Iranie. Władze alarmują, że z jego powodu co 10 minut umiera w tym kraju jedna osoba. Sytuacja jest dramatyczna ze względu na ogromne braki w zaopatrzeniu, niewydolny system opieki medycznej oraz biedę. Oficjalnie rząd podaje, że w wyniku powikłań zmarło już 1,5 tys. osób. Czy można wierzyć tym statystykom? O tym dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Bąk koronawirus Iran