Polskie Radio
Section05
Adrian Bąk

Senegal – kraj, który potrzebuje pomocy

Senegal to kraj, który może cieszyć się nie tylko piękną muzyką, ale też stabilną sceną polityczną, brakiem wojen czy głodu, a mimo to stale potrzebuje pomocy rozwojowej. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdzał to Dariusz Rosiak, który odwiedził wioskę 150 km od Dakaru, gdzie na środku sawanny polskie stowarzyszenie Navegadores buduje toalety.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Rosiak Senegal pomoc Afryka Trójka Austria katalonia Iran Donald Trump Adrian Bąk Agata Kasprolewicz

UE powinna interweniować ws. referendum w Katalonii?

- Moim zdaniem to nie jest temat dla UE. Utrzymanie porządku publicznego to jest wyłączna kompetencja państw członkowskich. W żadnym zakresie nie zachodzi na obszar kompetencji Komisji Europejskiej. Jednak w związku z tym, że wszyscy to oglądamy, pojawia się oczekiwanie, że KE mogłaby jakoś ukarać, zaradzić, potępić. Tylko wtedy musiałaby wszystkie kraje członkowskie karać za brutalność policji, bo wszędzie się zdarzają podobne sytuacje - mówił na antenie radiowej Jedynki Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA referendum w Katalonii Hiszpania Unia Europejska katalonia Sławomir Dębski Adrian Bąk Grzegorz Ślubowski

Mosul wyzwolony. Czy to koniec Państwa Islamskiego?

Premier Iraku ogłasza wyzwolenie Mosulu z rąk tak zwanego Państwa Islamskiego. Hajder al-Abadi przyleciał do położonego na północy kraju miasta, by ogłosić ostateczne zwycięstwo wojska nad oddziałami fanatyków. Jeśli informacje o przejęciu całkowitej kontroli nad Mosulem potwierdzą się, to będzie to oznaczało praktyczny koniec tak zwanego Państwa Islamskiego na terenie Iraku. W Polskim Radiu 24 sukces w walce z Państwem Islamskim komentował Adrian Bąk z Naczelnej Redakacji Publicystyki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Mosul Irak Państwo Islamskie Adrian Bąk Kurdowie

Szczyt G20 w Hamburgu. Protesty przeciwników spotkania

W cieniu płonących barykad rozpoczął się w Hamburgu "Szczyt G20". W czwartek wieczorem kanclerz Angela Merkel spotkała się z prezydentem Donaldem Trumpem. W piątek wszyscy oczekują na spotkanie Władimira Putina z amerykańskim prezydentem. Szczyt G20 zapowiadał w Polskim Radiu 24 Adrian Bąk z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Hamburg G20 Adrian Bąk Angela Merkel Donald Trump Władimir Putin

"Francuzi mogą chcieć przeciwważyć sukces Macrona"

- Większość parlamentarna może być prawicowa lub centroprawicowa jako przeciwwaga dla prezydenta, który jest młody i nie do końca znany – powiedział w programie Świat w Południe dr Łukasz Jurczyszyn w Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Wybory we Francji komentowali także korespondentka Polskiego Radia 24 Magdalena Skajewska i dr Agnieszka Cianciara z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory prezydenckie Francja Emmanuel Macron Marine Le Pen Adrian Bąk Magdalena Skajewska

Kanclerz Angela Merkel z wizytą w Rosji

Władimir Putin przyjmie dziś w swojej letniej rezydencji w Soczi kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Podczas spotkania przywódcy omówią sytuację na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie. Po raz pierwszy od trzech lat będą rozmawiali też o relacjach dwustronnych i współpracy, m.in. energetycznej, handlowo-gospodarczej i kulturalnej. O wizycie Angeli Merkel w Rosji mówili w audycji Świat w Południe Piotr Jendroszczyk („Rzeczpospolita”) i dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Niemcy Władimir Putin Angela Merkel Adrian Bąk Ukraina Donbas Maciej Jastrzębski Agnieszka Bryc

Napięcie na linii UE-Turcja. W tle wybory i referendum

Komisja Europejska wezwała Turcję, aby powstrzymała się od działań i oświadczeń mogących zaostrzyć konflikt, związany z tureckimi wiecami w krajach UE. Zapowiedziała też, że oceni planowane w Turcji zmiany konstytucyjne w świetle starań tego kraju o członkostwo w Unii Europejskiej. Sytuację komentował w audycji Świat w Powiększeniu Mateusz Chudziak z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Bąk Turcja Holandia Niemcy

Juncker chce Unii wielu prędkości. "Quo vadis, Europo?"

Przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker przygotował pięć scenariuszy rozwoju Wspólnoty, ale nieoficjalnie wiadomo, że stawia przede wszystkim na jeden z nich. Opublikowane dziś wizje przyszłości Unii po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii to przygotowanie do szczytu we włoskiej stolicy 25 marca z okazji 60-lecia podpisania Traktatów Rzymskich.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej Jean Claude-Juncker Komisja Europejska Adrian Bąk Brexit

Masowe protesty w Rumunii. "Przeciw korupcji, koneksjom"

To nie protesty poparcia dla opozycji, a przeciwko skorumpowaniu władz i elit Rumunii – mówił w Jedynce dr hab. Adam Burakowski. Dodał, że z Rumunii wyjechały 3 mln osób, bo młodzi ludzie nie mając koneksji, nie mogą robić kariery i nie mają żadnych perspektyw, a zatem emigrują. Teraz ludzie protestują przeciw prawu, które znosi ściganie z urzędu korupcji do około 40 tysięcy euro.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Bąk Ukraina Grzegorz Ślubowski Michał Dworczyk relacje polsko-ukraińskie ŚWIAT

"Sukcesem jest spotkanie walczących z sobą stron"

Trwają rozmowy w sprawie pokoju w Syrii, w stolicy Kazachstanu Astanie. W negocjacjach biorą udział m.in. delegacje z Rosji, Turcji, Iranu i Syrii, a także syryjska opozycja. USA ma reprezentować ambasador tego kraju. O konferencji pokojowej w Astanie mówiła w audycji Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Bryc, UMK w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Syria konflikty międzynarodowe Wojna w Syrii Astana Adrian Bąk Agnieszka Bryc Rosja Turcja Iran USA