Mariusz Czubaj: w dziedzinie kryminałów jesteśmy europejską elitą

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 16:00
- Narzekamy, że polski film i muzyka nie mogą się przebić, tymczasem w przypadku kryminałów naprawdę nie mamy się czego wstydzić - opowiadał w Dwójce autor wydanej niedawno książki "Martwe Popołudnie".
Audio
  • Mariusz Czubaj, Katarzyna Bonda, Marta Mizuro i Gaja Grzegorzewską o fenomenie polskich kryminałów (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
  • Katarzyna Bonda o swoim najnowszym kryminale "Pochłaniacz" (Wybieram Dwójkę)
Autorzy kryminałów w natarciu
Autorzy kryminałów w natarciuFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Gość Jacka Wakara razem z poczytnymi autorkami kryminałów: Katarzyną Bondą, Martą Mizuro i Gają Grzegorzewską analizował fenomen popularności tego gatunku w Polsce. Zdaniem Mariusza Czubaja po części składa się na to otaczająca nas rzeczywistość, nasycona doniesieniami o różnego rodzaju zbrodniach i intrygach, ale przede wszystkim jest to wynik tęsknoty za dobrze poprowadzoną opowieścią.

- Mamy w Polsce pewien głód fabuły. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że literatura jest wtedy, gdy coś się komuś śni, jakieś duchy latają, zjawy wychodzą z szafy. Natomiast, żeby opowiedzieć, że coś się komuś zdarza od A do C, a po drodze jest B, i zgrabnie ułożyć tę historię, to już niechętnie. My tę lukę wypełniamy, bo kryminał jest przede wszystkim sztuką opowiadania dobrych historii.

W ostatnim czasie możemy mówić o wysypie powieści detektywistycznych, czego najlepszym dowodem jest rosnąca liczba tytułów zgłaszanych do Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. - Jeszcze 10 lat temu kryminały można było policzyć na palcach jednej ręki. W tej chwili rocznie ukazuje się ich ponad 100 - dodawał Czubaj.

Mariusz
Mariusz Czubaj, fot. Grzegorz Śledź

Tym, co wyróżnia polskich autorów na tle zagranicznych pisarzy jest, zdaniem Katarzyny Bondy, różnorodność. - Skandynawskie kryminały są dość podobne do siebie. Mają wspólny mianownik: to są wszystko kameralne, rodzinne historie. Oni wyciągają duchy nazizmu z szafy. U nas bardzo dobrze stoi i kryminał humorystyczny i retro. Jest i grubsza, poważniejsza powieść kryminalna. Poza tym nikogo nie naśladujemy, nie ma wśród nas kopistów. Co więcej, każdy znajduje swoich stałych fanów - podkreślała.

Mimo tego entuzjazmu autorów i wiary we własne możliwości, polski kryminał nie stał się na razie naszym towarem eksportowym. Czego więc potrzeba, by zawojować zagraniczne rynki? Zdaniem Mariusza Czubaja dobrych tłumaczy. Więcej na ten temat w nagraniu audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą".

Audycję przygotował Jacek Wakar.

Katarzyna
Katarzyna Bonda, fot. Grzegorz Śledź

bch, pg

Zobacz więcej na temat: literatura

Czytaj także

"Zabójcze historie", czyli kryminał rządzi w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 09:00
Sherlock Holmes o głosie Bronisława Pawlika – w "Wybieram Dwójkę” zapraszaliśmy na cykl słuchowisk o przygodach słynnego detektywa, a o literackich atrakcjach letniej ramówki Dwójki opowiadała Joanna Szwedowska.
rozwiń zwiń