Piętno szaleństwa i inne cienie. Życie Hermana Hessego

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 12:10
– Dzieciństwo Hessego było bardzo tragiczne. Nie przypuszczałam, że aż tak różniło się od tego, co on sam opisywał - opowiadała kilka lat temu w Dwójce prof. Grażyna Kwiecińska o biografii znakomitego pisarza, którego 55. rocznicę śmierci wspominamy 9 sierpnia 2017 r.
Audio
  • Rozmowa o książce "Hermann Hesse. Wędrowiec i jego cień" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
9 sierpnia mija 55 lat od śmierci Hermanna Hessego
9 sierpnia mija 55 lat od śmierci Hermanna Hessego Foto: Dutch National Archives/Wikipedia, lic. CC-BY-SA

wieslaw juszczak pap 1200.jpg
William Blake i Grecja w życiu Wiesława Juszczaka

Dla wielu czytelników odkrywanie literatury światowej rozpoczyna się od powieści Hessego, takich jak "Wilk stepowy" czy "Gra szklanych paciorków". Każde pokolenie znajduje w tych książkach coś ważnego dla siebie.

Jakie było życie tego oryginalnego pisarza? Dzięki obszernej, znakomicie udokumentowanej biografii Gunnara Deckera "Hermann Hesse. Wędrowiec i jego cień" wiemy choćby, że Hesse - samotnik ukazujący w swoich książkach wątpliwości, kryzysy i nadzieje, z którymi wciąż na nowo musi się zmagać każde pokolenie - miał bardzo traumatyczne dzieciństwo.


Robert Musil 663.jpg
"Człowiek bez właściwości”. Dzieło życia Roberta Musila

- Ten niezwykle intelektualnie pobudzony młody człowiek - bardzo wcześnie ujawniały się jego talenty - był ograniczany. Rodzice, członkowie społeczności pietystycznej, za wszelką cenę chcieli się go pozbyć, nadać mu piętno osoby szalonej - przywoływała dramatyczne fakty z życia Hessego prof. Grażyna Kwiecińska.

Skąd ta trudna do zrozumienia postawa rodziców, którzy przecież sami również przejawiali zdolności artystyczne? Jakie inne życiowe doświadczenia wpłynęły w znaczący sposób na Hessego i znalazły na kartach jego prozy literackie odzwierciedlenie?

***

Tytuł audycj: "O wszystkim z kulturą"

Prowadzi: Witold Malesa

Goście: prof. Grażyna Kwiecińska (germanistka), dr Tomasz Ososiński (tłumacz literatury niemieckiej) oraz jedna z tłumaczek biografii Hessego - Eliza Borg.

Data emisji: 1.07.2014

Godzina emisji: 18.00

jp/ei

Czytaj także

Gdy ojciec pracuje, w domu ma być cisza. Historia rodziny Tomasza Manna

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 09:00
– Sześcioro swoich dzieci państwo Mann wychowywali w duchu liberalnym. Był tylko jeden wyjątek. Gdy pisarz pracował, wszyscy domownicy byli zobowiązani do zachowania ciszy – mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz, znawczyni losów utalentowanej familii.
rozwiń zwiń