X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Oriana Fallaci poległa na "świętej wojnie"?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 12:30
- Niestety jedna z najważniejszych dziennikarek włoskich dała się wciągnąć w bieżącą politykę, stając się przewodniczką dla grup o poglądach niemal rasistowskich. Przyczyniła się do tego, że islamscy emigranci, niezależnie od poglądów, poczuli się w Europie wrogami kulturowymi - ocenia Stefano Cappellini, redaktor naczelny włoskiego dziennika "Il Messaggero".
Audio
  • Czy Oriana Fallaci poległa na "świętej wojnie"? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 5 lipca 1963 roku kontrowersyjna włoska dziennikarka i pisarka Oriana Fallaci.
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 5 lipca 1963 roku kontrowersyjna włoska dziennikarka i pisarka Oriana Fallaci. Foto: PAP/EPA

Cesarz Hajle Selasje zaczął krzyczeć i kazał ją wyprowadzić, bo zadała mu pytanie, co myśli o własnej śmierci. W wywiadzie-rzece przyznała, że ten wywiad z 1972 był najtrudniejszy. Hajle Selasje "był zgrzybiały, nieinteligentny, arogancki i pogardzał kobietami”. Lech Wałęsa i Chomeini, islamski przywódca religijny, przerwali wywiady. Fallaci zabiegała też o rozmowę z prezydentem USA Geraldem Fordem, ale ten nie chciał z nią się spotkać. Na wywiad nie zgodził się też przywódca jugosłowiańskich komunistów, dyktator Tito. Kiedy miała okazję spotkać się z Franco, hiszpańskim dyktatorem wojskowym, odmówiła - powiedziała, że jemu ręki nie poda.

- Fallaci była jedną z ostatnich dziennikarek, która uczyniła z tej pracy wielką przygodę ludzką - oceniał w Dwójce publicysta Paweł Bravo. - Ona zmieniła oblicze dziennikarstwa. Problem w tym, że ta szkoła miała jednego guru i jednego ucznia - dodała filozof dr Katarzyna Kasia. - Nie da się bowiem nauczyć jej sposobu prowadzenia wywiadów. To kwestia nietuzinkowej osobowości - wyjaśniła. Jej zdaniem, włoska dziennikarka każdą rozmowę rozpoczynała z jasną określoną tezę, dokładnie wiedząc, co chce usłyszeć. I rzadko zdarzało jej się zmienić zdanie na temat rozmówcy. "Każdy wywiad to mój portret" - mawiała sama Oriana Fallaci, o czym przypomniała dr Katarzyna Kasia.

Na dzisiejszy odbiór dorobku włoskiej dziennikarki największy wpływ miały jej zdecydowane poglądy na temat islamu, które zaczęła otwarcie wyrażać po ataku na World Trade Center w 2001 roku. - Jej książka "Wściekłość i duma" traktuje całą tę religię i kulturę jako wielkie zagrożenie dla całej ludzkości. Fallaci uogólniała, nie bacząc na tysiące odłamów islamu - uważa  Stefano Cappellini.

Bohaterki audycji Bartosza Panka bronili goście Dwójki. - Cenne w jej postawie było zerwanie z poprawnością polityczną - powiedziała dr Katarzyna Kasia. - Jako pierwsza przerwała europejski sen o bezproblemowej otwartości, pozbawionej wewnętrznych sprzeczności - dodał Paweł Bravo.

Czy owa "święta wojna" mogła doprowadzić do nawrócenia na chrześcijaństwo zdecydowanej lewicowej ateistki? Odpowiedź w nagraniu audycji "O wszystkim z kulturą"

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oriana Fallaci - mistrzyni zadawania celnych pytań

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 06:03
- Każdy wywiad jest moim portretem, rodzajem debaty, w której nie ma miejsca na obiektywizm. Robię dwa lub trzy wywiady rocznie i tylko z ludźmi, którzy mnie naprawdę interesują z historycznego albo ludzkiego punktu widzenia - mówiła jedna z najbardziej znanych dziennikarek na świecie.
rozwiń zwiń