Polskie Radio
Section05

islam

Polskie Radio 24 "Bracia Muzułmanie" we Francji. "Chcą zyskać wpływ na życie społeczne"

Radykalna islamska organizacja "Bracia Muzułmanie" próbuje narzucić szariat we Francji - alarmuje raport przygotowany na zlecenie francuskiego rządu. W Pałacu Elizejskim odbyło się specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w tej sprawie. Temat skomentował w audycji "Świat 24" w Polskim Radiu 24 Kacper Kita, publicysta "Nowego Ładu". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Bractwo Muzułmańskie

Brutalny atak na pisarza Salmana Rushdiego. Zapadł wyrok

Sprawca ataku na brytyjskiego pisarza indyjskiego pochodzenia, Salmana Rushdiego, został skazany na 25 lat więzienia. Mężczyzna otrzymał maksymalny wymiar kary. 27-latek ugodził nożem Rushdiego kilkanaście razy, wykrzykując przy tym propalestyńskie hasła. W mediach twierdził, że pisarz atakował islam. Autor "Szatańskich wersetów" został ciężko ranny, stracił wzrok w jednym oku i ma sparaliżowaną rękę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT pisarz sąd atak nożownika USA

Z ciemności ku światłu: wystawa "Drogi do Jerozolimy" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jerozolima to jedno z najważniejszych miejsc świata, punkt centralny, święte miasto trzech wielkich kultur: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Miasto, któremu poświęcona jest najnowsza wystawa "Drogi do Jerozolimy" w warszawskim Muzeum Narodowym.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie Jerozolima Joanna Rajkowska Warszawa masoneria koran Biblia chrześcijaństwo judaizm Trójka

Świątynia Hagia Sophia. Jedna z najwspanialszych budowli świata

– Ten, kto wejdzie do Hagii Sophii, od razu zrozumie, jak wspaniałym osiągnięciem była jej budowa. Nie zdziwią go też słowa fundatora świątyni cesarza Justyniana I Wielkiego, który podczas konsekracji kościoła krzyknął zachwycony: "królu Salomonie, przewyższyłem cię!" - mówiła archeolożka prof. Elżbieta Jastrzębowska na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  architektura chrześcijaństwo średniowiecze Konstantynopol Istambuł Kościół SZTUKA

Jak wygląda życie polskich muzułmanek? Danuta Awolusi o książce "Wybrałam Allaha. Polki, które przeszły na islam"

Co kryje się za decyzją Polek, które wybierają islam? Co daje im religia, która według stereotypów odbiera kobietom wolność i czyni poddanymi mężczyźnie i jego rodzinie? Jak wygląda życie, gdy trzeba modlić się w tajemnicy i tłumaczyć z noszenia hidżabu? W "Folderze ulubione" rozmawialiśmy z Danutą Awolusi, autorką książki "Wybrałam Allaha. Polki, które przeszły na islam". 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska religia społeczeństwo literatura Zobacz także

Święty czas i święte miejsca w późnym antyku. Jak zmieniała się koncepcja pielgrzymki?

Trzech Króli to święto ustanowione na pamiątkę wydarzenia opisanego w Ewangelii św. Mateusza. Czytamy tam, że trzej mędrcy ze Wschodu udali się do Betlejem, by oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi. Te odwiedziny władców z dalekich krajów to właściwie pierwsza pielgrzymka do chrześcijańskiego miejsca świętego. 
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli starożytność Katarzyna Kobylecka Zobacz także Kościół katolicki chrześcijaństwo buddyzm

Izabela Katolicka, królowa Hiszpanii. Sensacyjna droga do tronu, inkwizycja i zwycięstwo nad islamem

26 listopada 1504 roku zmarła Izabela Katolicka - władczyni, która zakończyła rekonkwistę i rozpoczęła tworzenie nowożytnej Hiszpanii. Jak wyglądały "gry o tron" po śmierci ojca Izabeli? Dlaczego narzeczony Izabeli musiał jechać do niej w przebraniu służącego? Przypominamy te i inne epizody z barwnego życia królowej, która na trwałe zapisała się w hiszpańskich dziejach.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania królestwo średniowiecze chrześcijaństwo