Polskie Radio
Section05
islam

"Stały odpływ chrześcijan". Ekspert o sytuacji mniejszości religijnych w Iranie

- Istnieje pewien dyskomfort wśród mniejszości religijnych. Jest stały odpływ, migracja chrześcijan z Iranu. Jeszcze trudniejsza jest sytuacja żydów irańskich, społeczności, która istnieje tam od tysięcy lat - powiedział na antenie PR24 Krzysztof Strachota, antropolog kultury z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Iran islam Bliski Wschód religia prawa człowieka

ANALIZA Niepokoje i klimat ateizacji. Francuska laickość w praktyce

Jaka jest kondycja społeczeństwa Francji i jego stosunek do religijności? Jak realizowane są hasła "państwa laickiego"? Czy wiara nadal może być punktem odniesienia dla "pierwszej córy Kościoła"? Rozmówcy portalu PolskieRadio24.pl podkreślają, że Kościół może przynieść nadzieję i społeczną zmianę w pełnym kontrastów francuskim społeczeństwie.
Zobacz więcej na temat:  Francja społeczeństwo socjologia wiara religia Kościół katolicyzm islam judaizm aktualności katolickie Przemysław Goławski

Były wyznawca Allaha: wobec niemuzułmanów islam przestaje być religią pokoju

- Islam rodzi się z dżihadem, a dżihad rodzi się z islamem, jest to religia narzucona bronią. Jeśli jesteś muzułmaninem, to tak, jest to religia pokoju, ale w stosunku do niemuzułmanów islam nie jest religią pokoju - powiedział dla tygodnika "Niedziela" Massimo M. Ayari, członek włoskiej Partii Antyislamizacyjnej, który nawrócił się na katolicyzm.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT islam religia wiara

"Śmierć Ameryce". Szyici grożą odwetem za zabicie Solejmaniego

Dziesiątki tysięcy osób wzięły udział w uroczystościach żałobnych irańskiego generała Ghasema Solejmaniego w stolicy Iraku, Bagdadzie. Kilkudniowe ceremonie mają być pokazem siły szyitów. Iran po raz kolejny zagroził odwetem za śmierć najważniejszego wojskowego w kraju. Jego zabicie spowodowało obawy o wybuch konfliktu na wielką skalę na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Irak Iran likwidacja Ghasema Solejmaniego Stany Zjednoczone konflikty międzynarodowe Bliski Wschód islam ŚWIAT