Polskie Radio
Section05
islam

"Obca interwencja wprowadzająca niebezpieczne podziały w życie państwa". Kontrowersje wokół budowy "mega" meczetu

Budowa jednego z największych w Europie meczetu Sultan Eyüp w Strasburgu (nawiązującego nazwą do świątyni wzniesionej w Stambule w 1458) budzi wielkie emocje. Świątynia będzie w stanie zmieścić jednorazowo ok. 2500 z prawie 30 tys. muzułmanów żyjących w tym regionie we wschodniej Francji. Obok niego mają powstać też szkoła, restauracja, biblioteka i 14 sklepów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja islam Strasburg Emmanuel Macron Turcja Recep Tayyip Erdogan

"Zagrożenie terroryzmem skłoniło wojskowych do reakcji". Prof. Rouban o sytuacji we Francji

- Wzrost przemocy, zabójstwa policjantów w ostatnim czasie oraz zagrożenie terroryzmem we Francji skłoniły policjantów i wojskowych do publikacji listów otwartych zawierających ostrzeżenie przed łamaniem wartości Republiki. Francuzi popierają te apele - powiedział prof. Luc Rouban z Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Francja Europa terroryzm islam wojsko bezpieczeństwo ŚWIAT

Generałowie po raz kolejny ostrzegają rząd Francji przed islamizmem. "Nie możemy mówić o wojnie domowej"

- Ten list jest przesadzony w tym sensie, że mówimy o wojnie domowej. Nie możemy mówić o niej, a bardziej należałoby mówić o konfliktach w dzielnicach, pomiędzy społecznościami, które od czasu do czasu wybuchają, kiedy Francja ich nie kontroluje - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Wójcik (portal euroislam.pl). Gościem "Świata w powiększeniu" był także Krzysztof Tyszka-Drozdowski, publicysta.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Francja islam

Islamizm we Francji. Margueritte: generałowie widzą ogromne zagrożenie

Francuscy generałowie ostrzegają przed postępującą islamizacją kraju. List otwarty konserwatywnych wojskowych wywołał burzę nad Sekwaną. - Generałowie uważają, że jeżeli ten upadek będzie postępował dalej, to nieuchronnie dojdzie do wojny domowej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia francuski dziennikarz Bernard Margueritte. Czy Francji grozi przewrót wojskowy?
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg islam Francja terroryzm Bernard Margueritte