Polskie Radio
Section05
terroryzm

Biały Dom ostrzega Iran. Chodzi o próbę zabicia amerykańskiego dyplomaty

Biały Dom ostrzegł, że Iran poniesie surowe konsekwencje jeśli dokona ataku na jakiegokolwiek obywatela USA. Ostrzeżenie wystosowano po tym jak Departament Sprawiedliwości oskarżył członka irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej o próbę zabicia byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona - relacjonuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Zobacz więcej na temat:  Iran USA terroryzm dyplomacja bezpieczeństwo ŚWIAT Ameryka

"W tego typu operacjach najtrudniejsze jest znalezienie celu". Gen. Kowalski o zabójstwie przywódcy Al-Kaidy

- W tego typu operacjach zawsze najtrudniejsze jest znalezienie celu, bo terroryści tej klasy, jak Ajman az-Zawahiri, nauczyli się żyć życiem pełnym fałszywych tropów tak, aby nie można było ich namierzyć, znaleźć prawdziwej lokalizacji - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Andrzej Kowalski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan USA Kabul terroryzm Al Kaida Ameryka Joe Biden

Zabicie przywódcy Al-Kaidy. "Sygnał dla Rosji i Chin, że USA się nie zawahają"

Zabicie przywódcy Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego mogło być sygnałem dla Rosji i Chin, że Biden nie jest miękki i USA się nie zawahają - ocenił w rozmowie z PAP ekspert ds. chińskich z warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz. Przyznał jednocześnie, że Chiny mogą zignorować ten sygnał z powodu swojego "skrzywienia ideologicznego".  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Rosja USA Stany Zjednoczone Al Kaida terroryzm Ameryka

Atak na obóz w Ołeniwce. Wiceszef MSZ: Rosjanie mają te same motywy co terroryści

- Na Ukrainie Rosja już wielokrotnie dopuściła się aktów o charakterze terrorystycznym, bo mordowanie ludności cywilnej nie ma sensu strategicznego, ma wyłącznie wywołać przerażenie - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jak podkreślił, "jest to dokładnie motyw terrorystów". Zaznaczył też, że zamordowanie jeńców w Ołeniwce nie powinno pozostać bez konsekwencji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna 2022 Rosja Ukraina polityka terroryzm Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zbrodnie żołnierzy Putina. Łotwa apeluje o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm i debatę w UE

Łotewskie MSZ potępiło "brutalne zabójstwo ukraińskich jeńców wojennych przez rosyjskie siły zbrojne w Ołeniwce na wschodzie Ukrainy oraz ciągłe masowe zbrodnie popełniane przez rosyjskie wojsko". Szef łotewskiej dyplomacji wezwał przy tym do debaty nad uznaniem Rosji za państwo sponsorujące terroryzm.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Łotwa wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Europa Wschodnia terroryzm

Skandal w Niemczech. Pracownicy lotniska pokazywali pozdrowienie islamskich terrorystów

Trzej pracownicy firmy z lotniska w Duesseldorfie zamieścili na TikToku nagranie, na którym widać, jak w czasie pracy, stojąc na płycie lotniska, pokazują do kamery pozdrowienie członków islamskiej organizacji terrorystycznej, czyli wysunięty do góry palec wskazujący - podały niemieckie media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy media media społecznościowe terroryzm Państwo Islamskie ISIS dżihad islam

Atak w Winnicy. Zełenski: żaden kraj nie stwarza takiego zagrożenia jak Rosja

- W wyniku zaledwie jednego ataku rakietowego na nasze miasto Winnica zginęły 23 osoby, w tym troje dzieci poniżej 10. roku życia. I niestety nie jest to ostateczny bilans ofiar - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że swoją agresją Rosja udowodniła, że musi być oficjalnie uznana za państwo terrorystyczne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 Rosja Wołodymyr Zełenski terroryzm

Koniec historycznego procesu w Paryżu. Sąd wyda wyrok ws. zamachów terrorystycznych w 2015 roku

W Paryżu zostanie ogłoszony w środę werdykt w procesie dotyczącym zamachów przeprowadzonych przez terrorystów Państwa Islamskiego w stolicy Francji w 2015 roku. Dwudziestu oskarżonych było sądzonych za współudział w serii ataków, w których zginęło 130 osób. Były to najbardziej krwawe ataki we Francji od czasu drugiej wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Paryż sąd zamachy terrorystyczne we Francji terroryzm