Polskie Radio
Section05
terroryzm

10. rocznica zamachów w Oslo i na wyspie Utoya. Premier Norwegii: trzeba umocnić się przeciw mowie nienawiści

- Nie wolno pozostawiać nienawiści bez odpowiedzi - powiedziała premier Norwegii Erna Solberg w czwartek podczas pierwszej z zaplanowanych na ten dzień uroczystości w 10. rocznicę zamachów terrorystycznych w Oslo i na wyspie Utoya, w których w sumie zginęło 77 osób.
Zobacz więcej na temat:  Anders Breivik broń zabójstwo terroryzm śmierć Norwegia ŚWIAT Europa Oslo rocznica

"Zagrożenie terrorystyczne we Francji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie". Niepokojące słowa szefa kontrwywiadu

- Zagrożenie terrorystyczne we Francji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - powiedział dyrektor francuskiego kontrwywiadu Nicolas Lerner w wywiadzie dla tygodnika "Le Journal du Dimanche". Szef Dyrekcji Generalnej Bezpieczeństwa Wewnętrznego tłumaczył, że sprawcami ataków są coraz częściej osoby, niepowiązane z grupami terrorystycznymi, które zradykalizowały się za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja terroryzm służby i bezpieczeństwo

Poszukiwania Juergena Coningsa w Belgii. Akcja kosztowała prawie 870 tys. euro

Intensywne poszukiwania w całej Belgii żołnierza, który groził władzom i wirusologom kosztowało prawie 870 tysięcy euro. Poinformowało o tym belgijskie ministerstwo spraw zagranicznych. Juergen Conings był podejrzewany o planowanie zamachu terrorystycznego. Akcja poszukiwacza z udziałem służb specjalnych zakończyła dwa tygodnie temu, po 35 dniach. Jego ciało zostało znalezione w jednym z parków narodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia służby i bezpieczeństwo terroryzm

Wycofanie wojsk z Afganistanu. Gen. Polko: należało skupić się na budowaniu alternatyw, a nie potyczkach militarnych

- Trzeba przede wszystkim słuchać tego, co chce lokalna ludność i w dużo większym stopniu należało się skoncentrować na budowaniu alternatywy i zwalczaniu analfabetyzmu niż na potyczkach militarnych, z których wychodziliśmy zwycięsko, ale pokoju nie da się zbudować na bagnetach - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były dowódca GROM.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan wojsko bezpieczeństwo NATO Stany Zjednoczone terroryzm 11 września 2001 roku ŚWIAT Azja Polskie Radio 24

Postać Donalda Rumsfelda. Mateusz Piotrowski: możemy jeszcze zobaczyć kontynuację jego polityki

- Amerykanie mogą jeszcze wrócić do Iraku i Afganistanu szybciej, niż się wydaje, więc kontynuację polityki Rumsfelda możemy zobaczyć. Ciężko jest jednoznacznie ocenić dziedzictwo tego polityka. Straty, jakie poniosły Stany Zjednoczone, nie tylko materialne, ale i w ludziach, są czymś, co ciężko wymazać z kart historii - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski, amerykanista PISM.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone 11 września 2001 roku Irak Afganistan polityka terroryzm bezpieczeństwo ŚWIAT Ameryka USA Polskie Radio 24