Polskie Radio
Section05

dziennikarstwo

Damian Sikorski: rozpadłem się na części pierwsze

Kolejnym gościem Daniela Wydrycha jest Damian Sikorski – muzyk, dziennikarz radiowej Jedynki i Czwórki, promotor młodych talentów i człowiek, który polską scenę zna od kuchni. Gość podcastu „Wytrych Wydrycha” opowiada o tym, co dała mu edukacja w szkole muzycznej, wspomina, jak zarobił milion złotych, który przeznaczył na zakup… gitary basowej, wraca do czasów, kiedy grał z Norbim i wyjaśnia, dlaczego swoim gitarom nadaje żeńskie imiona. W szczerej rozmowie opisuje wyjątkową relację z ojcem, który zmarł nagle w wieku 55 lat. – Totalnie mnie to rozwaliło, psychicznie „wyjęło” na jakieś trzy lata – mówi. Opowiada też, w jakich okolicznościach poznał żonę i wspomina emocje, jakie towarzyszyły mu, kiedy na świat przychodził jego syn.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych podcast Damian Sikorski rodzina

Rosyjskie tortury. Ciało dziennikarki bez części organów

W ciele dziennikarki Wiktorii Roszczyny po rosyjskiej niewoli brakowało niektórych organów. Oczu, mózgu, tchawicy. - Nie zostanie wymieniona. I to jest jej wina - takie słowa miał usłyszeć w rosyjskim więzieniu jeden ze świadków jej niewoli. Ciało Roszczyny oddano Ukrainie ze śladami katowania, rażenia prądem, skrajnie wychudzone, z opisem "niezidentyfikowany mężczyzna". Rozpoznano ją dzięki badaniom DNA. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna Rosja Ukraina wojna na Ukrainie dziennikarze

Kolejne szczegóły rozmów o ataku USA w Jemenie. "Oceńcie sami"

Amerykański tygodnik "The Atlantic" opublikował kolejne szczegóły rozmowy wysokich rangą urzędników administracji Donalda Trumpa o ataku w Jemenie. Chodzi o grupę w aplikacji Signal, do której przypadkowo dodano redaktora naczelnego pisma Jeffreya Goldberga. Po pierwszej, okrojonej publikacji, Biały Dom próbował bagatelizować sytuację i dyskredytować magazyn.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Pete Hegseth J.D. Vance Jemen media komunikator polityka polityka zagraniczna USA

Dziennikarze Polskiego Radia z prestiżowymi nagrodami

Dziennikarz radiowej Czwórki, Jakub Jamrozek oraz Małgorzata Telmińska z Polskiego Radia 24 zostali ex aequo zdobywcami trzeciego miejsca w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2024" w kategorii "Radio". Artur Wolski z radiowej Jedynki oraz Barbara Góra z Informacyjnej Agencji Radiowej zostali wyróżnieni za "fachową wiedzę medyczną i wielkie doświadczenie w pracy dziennikarskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Artur Wolski zdrowie Małgorzata Telmińska Jakub Jamrozek W POLSKIM RADIU

Znów piszą o "polskim obozie". Tym razem w USA

W związku z obchodami rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w zagranicznych mediach znów pojawiło się określenie "polski obóz". MSZ zareagowało w sprawie publikacji we Włoszech i Hiszpanii. Zapewne nie bez reakcji pozostanie użycie tego terminu w amerykańskim "New York Post".
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz media Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Europa Ameryka historia Polski

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA książki historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarz pisarze i poeci piosenka

Nagrody Nobla. Dr Kawecki: rozwój sztucznej inteligencji przerósł noblistę

Nagrody Nobla wręczane są od 1901 roku, zawsze 10 grudnia, w rocznicę śmierci ich fundatora Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca, naukowca i wynalazcy dynamitu. - W tym roku to jest absolutnie wyjątkowa ceremonia. Komitet Noblowski podjął bardzo kontrowersyjne decyzje i niezwykle wyjątkowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Kawecki.
Zobacz więcej na temat:  nowe technologie dubbing sztuczna inteligencja USA Maciej Kawecki NAUKA Zobacz także