REKLAMA

Andrzej Smolik: aranżacja "Polki Dziadek" to było trudne zadanie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 18:00
- Zastanawiałem się, jak połączyć to, co jest klasyczne, stare, już archaiczne w konstrukcji, z czymś nowszym – opowiadał w Dwójce Andrzej Smolik o pracy nad uwspółcześnioną wersją słynnego sygnału muzycznego audycji "Lato z Radiem".
Audio
  • Z Andrzejem Smolikiem rozmawia Jakub Kukla (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Andrzej Smolik
Andrzej Smolik Foto: PAP/Andrzej Grygiel

- Nie mogłem zbudować tego w nowym instrumentarium, bo wszystko było gorsze, mniej interesujące, często niemożliwe do wykonania, więc postanowiłem użyć oryginalnego śladu i wsadzić go w coś, co jest współczesną polką, czyli w taki bit 4 na 4, który mamy w klubach, towarzyszy nam wszędzie - tłumaczył kompozytor.

Jak podkreślał, "Polka Dziadek" to utwór bardzo trudny utwór do wykonania ("jest w zawrotnym tempie"). Dodał jednocześnie, że przy pracy nad tą aranżacją myślał o festiwalowym kontekście, o tym, że kompozycja ta ma służyć festiwalowi, który jest "młody, witalny, miejski".

Legendarna "Polka Dziadek" w nowej aranżacji. Posłuchaj>>>

Czy pojawiły się głosy, że zmieniając kultowy dla wielu utwór, kompozytor "targnął się na świętość"? Co zagra Andrzej Smolik podczas niedzielnego projektu (26.08) "Lato z Radiem Festiwal"? W rozmowie również o muzyce Andrzeja Smolika do słuchowisk (w najbliższą sobotę przypomnimy "Burzę" Szekspira) i do filmów.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Andrzej Smolik (muzyk, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista)

Data emisji: 24.08.2018

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

"Lato z Radiem Festiwal" w gwiazdorskiej obsadzie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 12:27
Do uczestnictwa w tym unikatowym projekcie zaproszonych zostało 16 czołowych artystów, którzy podczas całodniowego wydarzenia zagrają na dwóch scenach. W niedzielę 26 sierpnia na scenie „Polski Top” zaprezentują się kolejno: Smolik / Kev Fox, Brodka, Kortez, Coma, Fisz Emade Tworzywo, Organek i Krzysztof Zalewski. Natomiast na scenie „Idzie nowe” zagrają: Oxford Drama, Król, Rebeka, Daria Zawiałow, xxanaxx, Tulia, MaJLo i Barbara Wrońska.
rozwiń zwiń