Polskie Radio
Section05
komponowanie

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki wspomnienie rocznica MUZYKA HISTORIA Anne-Sophie Mutter Andrzej Bauer Piotr Iwicki Krzysztof Zanussi kompozytor dyrygent

Grażyna Pstrokońska-Nawratil - inspiracje dziką i pierwotną naturą

W tej audycji z cyklu "Nowa Polska" zabrzmiała muzyka Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. To kompozytorka, dla której obcowanie z dziką, pierwotną naturą - lodowcami, górami, pustynią jest najważniejszym życiowym doświadczeniem, zarazem najważniejszym źródłem inspiracji do komponowania muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szczecińska muzyka współczesna muzyka polska kompozycja kompozytor Dwójka Łukasz Długosz Grażyna Pstrokońska-Nawratil

Henryk Mikołaj Górecki - 90. rocznica urodzin. "Był człowiekiem pełnym energii i żarliwości"

- Znałam go od dziecka, po sąsiedzku, jako znajomego moich rodziców. Moim zdaniem się nie zmieniał, był wciąż taki sam, odmawiał wywiadów, rzadko się na nie godził. Prywatnie opowiadał cudownie, a na pytania o wywiad odpowiadał: Regina, daj spokój! - mówiła w Dwójce Regina Gowarzewska z Filharmonii Śląskiej.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki Jakub Kukla Dwójka kompozytor kompozycja

Michał Lamża: nigdy nie miałem wątpliwości i zawsze byłem wierny muzyce

Jaką rolę odgrywają w teatrze muzyka i dźwięk: są bytem oddzielnym czy może całkowicie zintegrowanym i podporządkowanym tekstowi i temu, co się dzieje na scenie? O tym właśnie w rozmowie z Malwiną Kiepiel i Magdą Kuydowicz opowiadał kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny, Michał Lamża.
Zobacz więcej na temat:  Trójka TEATR Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz KULTURA MUZYKA kompozytor FILM

Co decyduje o radosnym nastroju utworów?

Utwór "Good Vibrations" zespołu Beach Boys został ostatnio okrzyknięty najoptymistyczniejszą piosenką wszech czasów. Do takich wniosków doszli amerykańscy psychologowie badający wpływ muzyki na ludzi. Ich badania dowiodły, że odpowiedni dobór słów, tonacji i riffów w danej piosence może wprowadzić nas w dobry (lub wręcz przeciwnie) nastrój.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Karol Gnat Radosław Nałęcz Michał Kowarski The Beach Boys

Włodek Pawlik o musicalu "Irena" i tworzeniu muzyki

- Osoby zajmujące się moją twórczością są raczej zgodne, że łączę gatunki. Mam nadzieję, że w sposób naturalny. (...) Mówi się, że muzyka zaczyna się tam, gdzie kończą się słowa. Chciałbym do końca mieć tę swoją wrażliwość jako drogowskaz przy pisaniu muzyki, a nie zastanawiać się, co teraz wypada, a co nie, bo to dla mnie sprawa trzeciorzędna - mówi Włodek Pawlik na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Kompozytor, zdobywca nagrody Grammy, napisał muzykę do mającego wkrótce premierę dramatu "Irena".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Włodek Pawlik MUZYKA kompozytor spektakl musical

Krzysztof Penderecki i jego twórczość. Od buntownika do tradycjonalisty

Rodzina, przyjaciele, współpracownicy i przedstawiciele władz państwowych żegnają w Krakowie Krzysztofa Pendereckiego. W bazylice św. Floriana w Krakowie trwały uroczystości pogrzebowe wybitnego kompozytora. Ceremonia odbyła się w drugą rocznicę śmierci artysty. O jego twórczości w audycji "Trójka przed południem" rozmawialiśmy z dziekanem Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina prof. Ignacym Zalewskim.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka kompozytor kompozycja Krzysztof Penderecki Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu muzyka klasyczna symfonia MUZYKA muzyka hp pogrzeby