REKLAMA

Joe Lovano lirycznie na płycie Marcin Wasilewski Trio

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 20:54
- Joe Lovano ma specyficzną liryczność w brzmieniu, słychać jego fascynacje tradycyjną muzyką jazzową - mówili w audycji "O wszystkim z kulturą" muzycy Marcin Wasilewski Trio o nagranej z wybitnym amerykańskim tenorzystą płycie "Arctic Riff".
Marcin Wasilewski Trio
Marcin Wasilewski TrioFoto: Andrzej Zieliński/PR

Posłuchaj
23:17 [ PR2]PR2 (mp3) 10 lipiec 2020 17_30_25v1.mp3 Muzycy Marcin Wasilewski Trio o współpracy z Joe Lovano (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

enio 1200 PAP.jpg
Ennio Morricone nie żyje. "Komponował muzykę, którą nucił cały świat"

Przyczynkiem do spotkania w warszawskiej pracowni tria Marcina Wasilewskiego była najnowsza płyta zespołu wydana w wytwórni ECM i nagrana z jednym z najważniejszych amerykańskich saksofonistów jazzowych - Joe Lovano.

Muzycy opowiadali także o twórczości Ennio Morricone, którego kompozycjami zachwycił się Michał Miśkiewicz i włączył motyw z soundtracku do filmu "Cinema Paradiso" do repertuaru trio. - Byłem zafascynowany tym filmem - przyznał. - Naszym charakterem grania wnieśliśmy coś swojego i utwór zabrzmiał nieco inaczej, to piękna melodia. Graliśmy ją przez wiele lat.

Zdaniem Sławomira Kurkiewicza, utwory zmarłego niedawno muzyka są wyjątkowo bliskie twórcom jazzowym. - Odkąd pamiętam Ennio Morricone miał bardzo zgrabnie napisane, dosyć proste kompozycje. Był trębaczem jazzowym i do kompozycji sięgnął przez aranżacje - tłumaczył.

"Arctic Riff" to pierwszy wspólny projekt płytowy polskiego tria i amerykańskiego saksofonisty tenorowego. Michał Miśkiewicz podkreślał wielką wszechstronność stylistyczną Joe Lovano. - On potrafi wejść w klimat liryczny. Jest Amerykaninem z krwi i kości, ale odnajduje się w wielu różnych klimatach. W każdą stronę możne pójść, to jest jego wielkość, plastyczność - ocenił.

Muzycy mieli zaledwie jeden dzień na nagranie, a jak zaznaczyli, przygotowane nuty to jeszcze nie wszystko, bo członkowie zespołu muszą się zgrać. Rejestracji towarzyszyło więc głębokie skupienie nad kompozycjami. Efekt jest niebagatelny. - To było niezwykle jak Joe Lovano był zaangażowany. Wspierał całą sesję - podkreślali muzycy.

Marcin Wasilewski będzie gospodarzem "Domówki z Dwójką" w sobotę 18 lipca.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Zieliński

Goście: Marcin Wasilewski, Michał Miśkiewicz, Sławomir Kurkiewicz

Data emisji: 10.07.2020

Godzina emisji: 17.35