Polskie Radio
Section05
Andrzej Zieliński

Basia Trzetrzelewska: sukces nie zawrócił mi w głowie

- Było bardzo przyjemne być docenianym i lubianym przez publiczność amerykańską, w tym samym czasie rozwinęła się też nasza kariera w Japonii. Jeździliśmy z jednego końca świata na drugi. Patrząc z perspektywy czasu - nie zawróciło mi to w głowie - mówiła w Dwójce Barbara Trzetrzelewska, polska gwiazda, która osiągnęła wielki sukces w Ameryce.
Zobacz więcej na temat:  Basia Trzetrzelewska śpiew Jazz Dwójka Andrzej Zieliński MUZYKA

Igor Zakus: każdy w Ukrainie ma tylko jedno życzenie na 2023 rok

- Mamy duże nadzieje na ten rok i jedno życzenie: zwycięstwo. To pewnie banalne, co powiem, ale przez tę wojnę każdy z nas zrozumiał, jak dobre mieliśmy życie. Gdy jest prąd, gdy w domu jest ciepło, gdy z nieba nie spadają rakiety, to jest ogromne szczęście - mówił w Dwójce Igor Zakus, ukraiński basista jazzowy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Jazz koncert Andrzej Zieliński Dwójka Boże Narodzenie Ukraina

Novi Singers. "Wymyśliliśmy swój własny język"

Jaki zespół mogą założyć skrzypkowie, flecista i realizator dźwięku? Oczywiście jazzowy kwintet wokalny. - Pamiętam, że Helen Shapiro, kiedy przyjechała do Polski, potrzebowała chórku, bo nie przywiozła swojego, i myśmy jej pewne rzeczy podśpiewywali. I zaczęło się tak, że były cztery męskie głosy, jeszcze nie było Ewy (Wanat - red.) - tak o początkach grupy Novi Singers opowiadał jeden z jej twórców Waldemar Parzyński.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jazz Jakub Kukla Andrzej Zieliński śpiew improwizacja

Tomasz Wendt: na muzykę patrzę jak na obraz

- Jest to piękna okazja do zaprezentowania mojej twórczości. Chciałem uchwycić nie tyle konkretne momenty z mojego życia, lecz pewną powtarzalność, codzienność wydarzeń. Taki będzie nowy album "Daily Things" - mówił w Dwójce saksofonista Tomasz Wendt. Zespół pod jego kierunkiem wystąpi w piątek (9.12) na koncercie w cyklu "Jazz.PL". Transmisja na antenie, wideo na Facebooku Dwójki, kanale YouTube i na stronie internetowej stacji.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Andrzej Zieliński

"Franciszek Pospieszalski Quintet". Premiera krążka z koncertem Jazz.PL

- To nie są utwory grane na jamach, tym bardziej mnie zainteresowały - mówił w Dwójce Franciszek Pospieszalski, lider projektu "Franciszek Pospieszalski Quintet", którego koncert poświęcony muzyce Charlesa Mingusa, a zarejestrowany w cyklu Jazz.PL został wydany na płycie nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Franciszek Pospieszalski Franciszek Pospieszalski Quintet Dwójka Roch Siciński Andrzej Zieliński Agencja Muzyczna

Jakub Paulski. Przystępność i nieregularności

- Dwudziestolatkowie grają rewelacyjnie. Jestem spokojny o przyszłość. Cieszę się, gdy są ciekawe osobistości, wydaje mi się, że takie osoby już są i będzie ich coraz więcej - mówił Jakub Paulski, gitarzysta. Wraz ze swoim zespołem JP Collective artysta wystąpi podczas kolejnego koncertu z cyklu w cyklu "Jazz.PL" już w najbliższy piątek (28.10). Muzycy JP Collective przedpremierowo wykonają materiał z nadchodzącej płyty "Free'odde". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka gitara koncert Jazz Andrzej Zieliński

Ewa Bem 55 lat na scenie. Zaczęło się od projektu "Bluesełka"

- Nagrana jakimś sumptem msza czarnoskórych katolików, gdzieś w jakimś kościółku w Stanach, została przywieziona tutaj. Do tych wszystkich przewspaniałych pieśni został dopisany polski tekst pana Bogusława Choińskiego - wspominała w Dwójce swoje muzyczne początki królowa polskiego jazzu, wokalistka Ewa Bem. Artystka udzieliła wywiadu przed koncertem, który odbędzie się w piątek, 30 września, w ramach naszego radiowego cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Ewa Bem Jazz blues śpiew muzyka współczesna piosenka wywiad

Andrzej Chyra: Norwid wyraźnie różni się od wieszczów

- Norwid jest o wiele bardziej sarkastyczny, ironiczny, wprowadza absolutnie nowoczesną konstrukcję wiersza, uwalnia go z równej liczby sylab, z równo rozłożonych akcentów - mówił w Dwójce aktor Andrzej Chyra. 29 września – tuż po 201. urodzinach Cypriana Kamila Norwida - ukaże się płyta z jazzowymi impresjami na temat tej poezji.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Jazz Andrzej Zieliński Dwójka Andrzej Chyra Tomasz Stańko

"Nie dopuszczano do wiadomości, że to agresja". Historyk o 17 września 1939

- Nikt w to nie wierzył. Po 1933 roku, po dojściu Hitlera do władzy dochodziło do czystek nie tylko gospodarczych, ale dosłownie fizycznych, wszystko, co sowieckie, rosyjskie było w Niemczech niszczone. Wydawało się, że nie ma możliwości dogadania - tłumaczył w Dwójce w 83. rocznicę zdradzieckiego ataku Stalina na Polskę dr Marcin Zwolski, historyk, kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. 
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Andrzej Zieliński Jakub Kukla II wojna światowa ZSRR Dwójka Józef Stalin Adolf Hitler Niemcy Związek Sowiecki