X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Sztuczna Inteligencja wie o nas więcej, niż my sami?

Rozwój Sztucznej Inteligencji (SI) ponawia Lemowskie pytania o to, czy komputery prześcigną ludzi? Już teraz maszyny często potrafią robić pewne rzeczy lepiej i sprawniej niż człowiek.
Okładka książki Fragmenty dziennika SI
Okładka książki "Fragmenty dziennika SI"Foto: materiały promocyjne/Wyd. Nisza
O Audycji

Biologiczna inteligencja związana jest z ewolucją człowieka i wynika z biologii. - Wiele zachowań odbieranych jako przejaw inteligencji jest przejawem wypracowanych przez tysiąclecia biologicznych odruchów organizmu żywego, od najprostszych po najbardziej skomplikowane - wyjaśnia Łukasz Zawada, autor książki o SI.

Znawcy tematu prorokują, że silną sztuczną inteligencję, tj. dorównującą człowiekowi, uda się wytworzyć już około 2030 roku. Autor w swej książce przekonuje, że ten moment już nastąpił, i że został przegapiony. Oczekiwany przełom nastąpił po cichu 12 grudnia 2012 roku. Wówczas sieć internetowa zaczęła zyskiwać świadomość i moc sprawczą, do dzisiaj pozostaje jednak w utajeniu. Łukasz Zawada zastrzega, że jego książka nie jest z nurtu science-fiction. - To satyra na powszechne oczekiwania wobec technologicznego postępu - wyjaśnia.

Wiesław Bartkowski z SWPS przyznaje, że autor słusznie zauważa, że SI to będzie nieludzka inteligencja i może wymknąć się naszemu poznaniu. - Bo moglibyśmy nie zauważyć, że jest ona inteligentna i w tym sensie moglibyśmy nie odkryć tej superinteligencji - mówi.

Co maszyny robią lepiej niż ludzie? Czy SI może być przejawem siły wyższej? Albo totalitaryzmu? Gdzie autor książki widzi źródła SI?
Posłuchaj całej audycji.

***

Audycja: Kwadrans bez muzyki

Prowadził: Bartosz Panek

Goście: Łukasz Zawada (autor książki "Fragmenty dziennika SI"), Wiesław Bartkowski (kierownik studiów Creative Coding na Uniwersytecie SWPS)

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 15.00

ag/bch

Playlista