Czy Sztuczna Inteligencja wie o nas więcej, niż my sami?

Rozwój Sztucznej Inteligencji (SI) ponawia Lemowskie pytania o to, czy komputery prześcigną ludzi? Już teraz maszyny często potrafią robić pewne rzeczy lepiej i sprawniej niż człowiek.
Okładka książki Fragmenty dziennika SI
Okładka książki "Fragmenty dziennika SI"Foto: materiały promocyjne/Wyd. Nisza
O Audycji

Biologiczna inteligencja związana jest z ewolucją człowieka i wynika z biologii. - Wiele zachowań odbieranych jako przejaw inteligencji jest przejawem wypracowanych przez tysiąclecia biologicznych odruchów organizmu żywego, od najprostszych po najbardziej skomplikowane - wyjaśnia Łukasz Zawada, autor książki o SI.

Znawcy tematu prorokują, że silną sztuczną inteligencję, tj. dorównującą człowiekowi, uda się wytworzyć już około 2030 roku. Autor w swej książce przekonuje, że ten moment już nastąpił, i że został przegapiony. Oczekiwany przełom nastąpił po cichu 12 grudnia 2012 roku. Wówczas sieć internetowa zaczęła zyskiwać świadomość i moc sprawczą, do dzisiaj pozostaje jednak w utajeniu. Łukasz Zawada zastrzega, że jego książka nie jest z nurtu science-fiction. - To satyra na powszechne oczekiwania wobec technologicznego postępu - wyjaśnia.

Wiesław Bartkowski z SWPS przyznaje, że autor słusznie zauważa, że SI to będzie nieludzka inteligencja i może wymknąć się naszemu poznaniu. - Bo moglibyśmy nie zauważyć, że jest ona inteligentna i w tym sensie moglibyśmy nie odkryć tej superinteligencji - mówi.

Co maszyny robią lepiej niż ludzie? Czy SI może być przejawem siły wyższej? Albo totalitaryzmu? Gdzie autor książki widzi źródła SI?
Posłuchaj całej audycji.

***

Audycja: Kwadrans bez muzyki

Prowadził: Bartosz Panek

Goście: Łukasz Zawada (autor książki "Fragmenty dziennika SI"), Wiesław Bartkowski (kierownik studiów Creative Coding na Uniwersytecie SWPS)

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 15.00

ag/bch

Playlista