Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2010 20:53
16 czerwca 2010, godz. 21.30

Ostatnia przed wakacjami audycja ze znanego słuchaczom Dwójki cyklu poświęcona tym razem nowej dramaturgii niemieckiej.

Z inicjatywy agencji Dramatu i Teatru „Adit” ukazała się dwutomowa antologia sztuk niemieckich dramatopisarzy: tom 1 zawiera utwory autorów już znanych i uznanych, także w Europie; tom 2 – utwory młodych, którzy przynajmniej jednym dramatem zwrócili na siebie uwagę twórców teatralnych.

Do tych pierwszych należą między innymi: Marius von Mayenburg, Falk Richter, Roland Schimmelpfennig, Karstin Specht i Wolfgang Sreter. Marius von Mayenburg, znany ze swojej awangardowej twórczości, napisał sztukę pt. Kamień, w której trudne tematy przeszłości narodu niemieckiego (problemy nazizmu i stosunków niemiecko-żydowskich) są przyczynkiem do rozważań o względności prawdy historycznej, o winie i o wykorzenieniu. Formalnie jest to dramat konwencjonalny, mimo alinearnej akcji (historia trzech pokoleń bohaterów sztuki przedstawiona jest w przeplatających się scenach z różnych czasów: od lat trzydziestych po dziewięćdziesiąte).


''


Zupełnie inaczej skonstruowany jest dramat Rolanda Schimmelpfenniga pt. Ulica – wieloobsadowa i wielowątkowa opowieść o przypadku i codzienności, zza której prześwieca tajemniczy wzór losu. Dopiero w finale tej sztuki kilka pojedynczych historii różnych osób – przechodniów, mieszkańców, właścicieli sklepów, pubów czy zakładu fotograficznego przy tytułowej ulicy – łączy się w całość.

W audycji wysłuchamy fragmenty obu tych sztuk. Wystąpią w nich: Magdalena Warzecha, Paweł Ciołkosz i Jolanta Niewiadomska.

Zapraszają Iwona Malinowska i Janusz Majcherek