Emilia znad Niemna, Eliza od pana Sułka

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 19:00
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Marty Lipińskiej - popularnej aktorki teatralnej, radiowej i filmowej.
Audio
  • Marta Lipińska opowiada o domu rodzinnym, rodzicach i ukochanej babci (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Marta Lipińska wspomina naukę w żeńskim liceum im. Królowej Jadwigi w Warszawie (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Marta Lipińska opowiada o studiach na warszawskiej PWST i swoich pierwszych doświadczeniach scenicznych (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Marta Lipińska opowiada o wieloletniej współpracy z Teatrem Współczesnym w Warszawie, o spotkaniach z aktorami i poczuciu humoru, które pomaga żyć (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Marta Lipińska opowiada o wieloletniej współpracy z Teatrem Polskiego Radia, przyjaźniach zawodowych i życiu prywatnym (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
Marta Lipińska i Olgierd Łukaszewicz w Teatrze PR
Marta Lipińska i Olgierd Łukaszewicz w Teatrze PRFoto: Wojciech Kusiński/PR

Marta Lipińska (ur. w 1940 w Borysławiu koło Lwowa) ukończyła w 1962 roku Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Debiutowała w 1963 w "Trzech siostrach" w reżyserii Erwina Axera. Do najbardziej znanych kreacji teatralnych Lipińskiej należą role: Córki w "Szklanej menażerii" Williamsa Tennessee (1967), Lizelotty w "Dwóch teatrach" Jerzego Szaniawskiego (1968), Anieli w sztuce Aleksandra Fredry "Wielki człowiek do małych interesów" (1968), Annuszki w "Mistrzu i Małgorzacie" Michała Bułhakowa (1987) oraz Pani Jourdain w komedii Moliera "Mieszczanin szlachcicem" (1999).

Na kinowym ekranie debiutowała rolą nieszczęśliwej "pacjentki" u Stanisława Różewicza w "Głosie z tamtego świata" (1962). Dwukrotnie wystąpiła w filmach Tadeusza Konwickiego: w "Salcie" (1965) i w "Dolinie Issy" (1982). Popularność przyniosły jej role w filmach i serialach będących adaptacjami literackich: pani Heleny Stawskiej z serialu " Lalka" (1977) i z roli Emilii Korczyńskiej z serialu i filmu kinowego "Nad Niemnem" (1986).

W Programie Trzecim Polskiego Radia występowała jako Eliza w słuchowisku Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku".

W Dwójkowym cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchamy wspomnień Marty Lipińskiej: o domu rodzinnym, rodzicach i najukochańszej babci; o czasach nauki w Liceum im. Królowej Jadwigi w Warszawie; z okresu studiów w Szkole Teatralnej i początków pracy scenicznej; artystka opowie o wieloletniej współpracy z Teatrem Współczesnym oraz o tym, jak poczucie humoru i autoironia pomagają w życiu zawodowym. Gawęda ostatnia dotyczyć będzie współpracy z Teatrem Polskiego Radia oraz refleksji na temat życia prywatnego i zawodowego.

Audycję przygotowały Elżbieta Łukomska i Ewa Stocka-Kalinowska.

9-13 września (poniedziałek-piątek), godz. 11.45

Zobacz więcej na temat: aktorzy wspomnienie