Polskie Radio
Section05
wspomnienie

Romain Gary. Kochał język polski, oszukał Francuzów, oczarował książkami świat

- Uczyłem się w polskiej szkole. To zostało mi na całe życie - podkreślał w wywiadzie dla Polskiego Radia Romain Gary, opowiadając o swoich związkach z naszym krajem. 2 grudnia mija 41 lat od śmierci tego znakomitego francuskiego pisarza, dwukrotnego laureata Nagrody Goncourtów, autora m.in. "Życia przed sobą" czy "Obietnicy poranka".
Zobacz więcej na temat:  Romain Gary Francja literatura II wojna światowa wspomnienie Paryż

Autokreacja i miłość do Polski. Tamara Łempicka widziana oczami prawnuczki

Tamara Łempicka po raz kolejny wzbudza zainteresowanie u szerokiej publiczności – tym razem z racji spektakularnych i rekordowych sprzedaży jej prac na aukcjach. Dziś dalsza część opowieści o tej znakomitej artystce, którą Marisa de Lempicka, jej prawnuczka, snuje w rozmowie z Aleksandrą Kaczkowską.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Aleksandra Kaczkowska Tamara Łempicka KULTURA SZTUKA malarstwo wspomnienie Trójka

Ogrodnik, przemytnik i twórca uszek. Nieznane oblicza Krzysztofa Pendereckiego

Mija rocznica 88. urodzin jednego z najsławniejszych polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Na całym świecie znano i ceniono go jako twórcę muzyki, ale nie wszyscy wiedzieli o jego pozaartystycznych pasjach, rodzinnych tajemnicach czy o fortelu, który otworzył mu drogę do międzynarodowej kariery.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna historia Polski HISTORIA pierogi drzewa drzewo Boże Narodzenie przemyt wspomnienie

Kalina Jędrusik: cierpiałam na skutek niesprawiedliwych ocen [POSŁUCHAJ]

- Pewne o mnie opinie nastręczały mi dużo goryczy i smutków. Ale dziś patrzę na to bardzo rzewnie i pobłażliwie - mówiła w 1990 roku w Polskim Radiu Kalina Jędrusik, wspominając dawne, negatywne głosy krytyków na jej temat. Takich nagrań z prywatnymi wypowiedziami znakomitej artystki zachowało się w radiowych archiwach znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik wspomnienie rodzina dzieciństwo TEATR kino HISTORIA

Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat. Rodzina, skandale, miłość

- Pamiętam, byłam bardzo poruszona, kiedy się dowiedziałam, że oto spotkam swojego ulubionego autora - wspominała w Polskim Radiu Kalina Jędrusik moment, w którym poznała swojego przyszłego męża Stanisława Dygata. W radiowych archiwach zachowały się również nagrania wspólnych rozmów tej słynnej, legendarnej w czasach PRL-u pary.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Dygat Kalina Jędrusik małżeństwo PRL literatura wspomnienie HISTORIA

Zmarła sopranistka Aga Mikolaj. "Skromna, wyrazista i spontaniczna"

- Aga była osobą bardzo emocjonalną. Słuchała ludzi, którzy mieli coś ciekawego do powiedzenia, była osobą skromną, a przy tym - chciałoby się powiedzieć - typową śpiewaczką, której emocje uzewnętrzniały się w sposób wyrazisty i spontaniczny - wspominał znakomitą artystkę Wojciech Nentwig. Aga Mikolaj zmarła 11 listopada w wieku 51 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 Andrzej Sułek wspomnienie muzyka klasyczna Dwójka KULTURA

5 Pułk Ułanów Zasławskich w walkach o niepodległość

Reportaż "Zasławczycy: tradycje i współczesność" został nagrany podczas święta pułkowego 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Jeden z wersów żurawiejki sławiącej dokonania pułku z czasów wojny polsko-bolszewickej brzmi: "W słynnej szarży pod Zasławiem pułk zasłużył się Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość żołnierze reportaż dzień niepodległości Dariusz Michalski pamięć wspomnienie Ostrołęka

Od roli muchomora po reżyserowanie. Filmowe opowieści Stanisława Różewicza

- Trzy dni po maturze wziąłem walizeczkę, którą dostałem od brata, Tadeusza, i pojechałem do Łodzi. Tam pierwszy raz zobaczyłem filmowe atelier - mówił w Polskim Radiu ceniony reżyser. W trzynastą rocznicę śmierci Stanisława Różewicza zapraszamy do wysłuchania jego barwnych wspomnień.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Stanisław Różewicz kino wspomnienie II wojna światowa W POLSKIM RADIU

Krowy w mieście. Kto je pamięta? [POSŁUCHAJ]

Służewiec Przemysłowy i Służew nad Dolinką. To dwie warszawskie dzielnice, które połączyła akcja "Krowa na wypasie". Młodzi ludzie spacerują po osiedlach ze sztuczną krową, stworzoną w skali 1:1. To nie jest jednak jakiś dziwny happening: rozmawiają z ludźmi o tym, jak pamiętają te dzielnice i jak wyglądały one w latach 70., gdy pasły się tam jeszcze krasule. Ta konfrontacja przeszłości i teraźniejszości to pretekst do budowania lokalnych więzi.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż Warszawa wspomnienie HISTORIA KULTURA Trójka

Kresy – pamięć, ludzie, przedmioty

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej - Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie już od roku prowadzi akcję "Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych". Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci o Kresach w aspekcie materialnym i duchowym. W ramach akcji zbierane są zarówno pamiątki przechowywane w rodzinach Kresowian, jak i wspomnienia rejestrowane w formie historii mówionej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Kresy historia Polski wspomnienie pamiątki Katarzyna Cygler Trójka

"Prof. Henryk Samsonowicz był człowiekiem wielowymiarowym"

- Miał duży dystans do otaczającej go rzeczywistości. Nie nazwałbym go jednak "oazą spokoju". Może dlatego, że miał bardzo duży temperament. Czuło się to na przykład w sposobie prowadzenia przez niego wykładów. Nigdy nie robił tego w sposób monotonny - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Myśliwski, wychowanek prof. Henryka Samsonowicza.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Samsonowicz wspomnienie Wacław Holewiński Dwójka odeszli 2021

Uroczystość Wszystkich Świętych. Bogata historia polskich nekropolii

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, oddając cześć tym wszystkim, którzy osiągnęli życie wieczne, a wiernym na ziemi wskazując drogę, która prowadzi ich do świętości. Z tej okazji podczas audycji odwiedzaliśmy polskie nekropolie z bogatą historią, m.in. zakopiańskie cmentarze na Pęksowym Brzyzku, Cmentarz Rakowicki czy Stare Powązki w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wszystkich Świętych historia Polski wspomnienie

Elżbieta Markowska. Wspomnienie twórczyni radiowej Dwójki w wolnej Polsce

- Była konserwatystką o bardzo liberalnym spojrzeniu na otoczenie. Właściwie każde zachowanie potrafiła wytłumaczyć, choć nie każde akceptowała. Myślę, że właśnie ten zestaw cech spowodował, że kiedy nastąpił przełom lat 1989/90, właśnie ona została wybrana do zorganizowania Programu 2 - mówił w Dwójce dziennikarz Grzegorz Michalski, wspominając Elżbietę Markowską.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Markowska wspomnienie Dwójka Magdalena Łoś historia radiofonii