Polskie Radio
Section05

wspomnienie

Podróże ze sztuką. Archiwalne wspomnienia Andrzeja Strumiłły

W tym roku minęła 5. rocznica śmierci Andrzeja Strumiłły - znakomitego polskiego malarza, grafika, rzeźbiarza, fotografa, poety, pisarza, scenografa, a także profesora ASP w Krakowie i byłego kierownika pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ. Aby uczcić jego pamięć, wróciliśmy do wspomnień artysty, które nagrał dla radiowej Dwójki w 2017 roku.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Aleksandra Łapkiewicz

Andrzej Seweryn: to, co udało mi się w życiu osiągnąć, i to, o co jestem uboższy

– Nigdy nie mogłem przypuścić – ja, który pochodzę z, najdelikatniej mówiąc, biednej rodziny – że kiedyś będę mógł na przykład mówić najważniejsze teksty literatury światowej na pierwszej francuskiej scenie – opowiadał w 2007 roku w Polskim Radiu Andrzej Seweryn. W dniu 79. urodzin tego znakomitego aktora przypominamy jego opowieści o drodze do teatru, o rolach w filmie, o życiowych bilansach.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Seweryn TEATR aktor Francja Warszawa PRL biografia literatura

Danuta Ćirlić-Straszyńska - ambasadorka literatury południowosłowiańskiej

Danuta Ćirlić-Straszyńska była cenioną tłumaczką z języka serbskiego, chorwackiego, bośniackiego i macedońskiego. Tłumaczyła także słuchowiska. - To mozolna praca, trzeba siedzieć i czytać. Ale przynosi wielką radość, kiedy w tej literaturze znajduje się coś sobie bliskiego. Kiedy w to się wchodzi, to potem człowieka ciągnie - opowiadała w 1999 roku w Dwójce o zawodzie tłumacza.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Ćirlić-Straszyńska tłumacz tłumaczenie Dwójka KULTURA odeszli 2025 literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"Nikt nie znał polskiej literatury tak jak on". Wacław Tkaczuk, radio i poezja

- Miałem to szczęście, że zajmowałem się w życiu tym, co było mi najbliższe: upowszechnianiem literatury i sztuki poetyckiej - mówił w jednej z archiwalnych radiowych audycji Wacław Tkaczuk. 30 marca 2024 roku wspominamy 83. rocznicę urodzin tego wieloletniego kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia, twórcy wielu scenariuszy radiowych, znakomitego krytyka i poety.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio literatura poezja Teatr Polskiego Radia

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki MUZYKA HISTORIA Anne-Sophie Mutter Andrzej Bauer Piotr Iwicki Krzysztof Zanussi kompozytor komponowanie dyrygent

Krzysztof Penderecki – genialny kompozytor i zapalony ogrodnik

Krzysztof Penderecki był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii, a zarazem jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów. Zyskał uznanie zarówno jako twórca muzyki, jak i dyrygent. Stworzył przełomowe dzieła polskiego sonoryzmu oraz znakomite utwory oratoryjne, symfoniczne, sceniczne i kameralne. 29 marca 2025 roku przypada piąta rocznica jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki MUZYKA KULTURA

Wiesław Myśliwski. "Literatura broni nas przed bezsensem świata"

– Opowiadając, konstruujemy nasze życie. Układamy je w jakąś logiczną całość. Literatura jest próbą formowania życia w coś, co ma swoją harmonię i swój sens – mówił Wiesław Myśliwski na antenie Polskiego Radia. Znakomity pisarz, autor m.in. takich powieści, jak "Kamień na kamieniu" i "Widnokrąg", kończy 25 marca 2025 roku dziewięćdziesiąt trzy lata.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski literatura kultura ludowa chłopi wieś filozofia

Adam Mickiewicz awanturował się u papieża. "Jak nie krzyczeć, kiedy ojczyzna zabita!"

Według świadków Adam Mickiewicz podczas audiencji u Piusa IX – wiosną 1848 roku – był bardzo rozemocjonowany. Mówił przy tym ponoć takie rzeczy, na które urażony papież reagował: "Zapominasz się!". Jakie były okoliczności spotkań polskiego poety z Piusem IX?
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz chrześcijaństwo papież Rzym katolicyzm literatura niepodległość Włochy wiosna ludów poezja

Teodor Tomasz Jeż. "Nie pisałbym, gdyby Polska była w normalnym stanie"

Kiedyś – jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, liczbą powieści (80!) ustępujący jedynie Józefowi I. Kraszewskiemu. Dziś zapomniany. Czemu zawdzięczał Teodor Tomasz Jeż (wł. Zygmunt Miłkowski) taką poczytność, co kryją półki z jego książkami i jak czasy, w których przyszło mu żyć, wpływały na jego pisanie?
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Miłkowski Teodor Tomasz Jeż romantyzm literatura prasa chłopi szlachta Bałkany powieść

 „Evangelium vitae” - obrona godności życia ludzkiego wobec „kultury śmierci”

25 III przypada 30 rocznica ukazania się Encykliki „Evangelium vitae” (Ewangelia życia) papieża św. Jana Pawła II, która potwierdza wartość i nienaruszalność każdego ludzkiego życia oraz apeluje do wszystkich ludzi o szanowanie, ochronę, miłość i służbę każdemu ludzkiemu życiu . Encyklika porusza zagadnienia moralnego nauczania Kościoła na temat poszanowania ludzkiego życia.
Zobacz więcej na temat:  życie Redakcja katolicka katolicyzm wiara