X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Auschwitz oczami więźniów z pierwszego transportu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 20:00
- Gdy zobaczyłem ludzi w pasiakach, myślałem, że to pensjonariusze szpitala dla umysłowo chorych. Za chwilę okazało się, że to niemieccy kryminaliści - wspominał jeden z pierwszych więźniów obozu Auschwitz.
Audio
  • Auschwitz oczami więźniów z pierwszego transportu (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz II-Birkenau
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz II-BirkenauFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

- W wagonach nie traciliśmy ducha, myśleliśmy, że wiozą nas do Niemiec na roboty. Stamtąd przez Austrię i Jugosławię chcieliśmy prysnąć do Francji, by razem z Sikorskim wziąć udział w marszu na Berlin. W Krakowie dowiedzieliśmy się, że Paryż padł. Po tej informacji podupadliśmy na duchu - wspominają w archiwalnych nagraniach mężczyźni z pierwszego transportu do obozu w Auschwitz.
Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis specjalny >>>
W pociągu, który wyruszył z Tarnowa, znajdowało się 728 polskich więźniów politycznych. Wagony na bocznicy kolejowej oświęcimskiego obozu zatrzymały się 14 czerwca 1940 roku. Gdy otworzono ich drzwi, więźniowie przeżyli szok. - Pierwszy wstrząsający widok to esesmani z psami. Biją kolbami. W tej atmosferze porzucamy niektóre nasze pakunki. Zostajemy wpędzeni za druty.
Tam więźniowie dostrzegają ludzi w pasiakach i granatowych kurtkach z numerami. Wśród Polaków rozchodzi się pogłoska, że to zbuntowani niemieccy marynarze. Okazuje się jednak, że to 30 niemieckich więźniów kryminalnych, przywiezionych do Auschwitz w celu objęcia obozowych stanowisk funkcyjnych. - To był wybrany element z tych gorszych przestępców, po to, żeby nas trochę pognębić...

***
Tytuł audycji: "Spotkania po zmroku"

Przygotował: Paweł Sawicki

Data emisji: 27.01.2015
Godzina emisji: 21.30
bch/mc

Zobacz więcej na temat: Auschwitz Auschwitz rocznica
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak