Polskie Radio
Section05
Auschwitz rocznica

Niusia Horowitz - wspomnienia ocalonej z listy Schindlera. "To książka o nadziei i sile ducha"

- Po filmie "Lista Schindlera" Stevena Spielberga zwracało się do mnie bardzo wiele osób, które uważały, że absolutnie powinnam napisać książkę. Pisałam pamiętniki po wojnie, ale o książce nigdy nie myślałam. Uważałam, że to tak głęboko we mnie siedzi, że nie jestem w stanie się skupić i zmotywować - mówiła w Dwójce Niusia Horowitz-Karakulska, jedna z ostatnich żyjących osób uratowanych przez niemieckiego fabrykanta w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica wspomnienie Jakub Kukla Lista Schindlera Magda Huzarska-Szumiec Niusia Horowitz-Karakulska Dwójka Oskar Schindler

Obchody 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. "Widziałam to, słyszałam krzyk hebrajskiej modlitwy"

Główna ceremonia 79. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz z udziałem około 20 byłych więźniów rozpoczęła pod namiotem ustawionym nad jednym z więźniarskich baraków w byłym Auschwitz II-Birkenau. Następnie przemówienia wygłosili zaproszeni goście, odmówiono wspólną modlitwę i zapalono znicze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Auschwitz Auschwitz rocznica Żydzi Holokaust historia Polski

Leon Weintraub: Auschwitz-Birkenau było dla mnie szokiem

- Mężczyźni na lewo, kobiety na prawo, pomachałem do mamy i trzech sióstr. Czwarta została w łódzkim getcie, chowała się z grupą młodych socjalistów w oczekiwaniu na wyzwolenie przez Armię Czerwoną. Przed nami grupa esesmanów, a kątem oka zauważyłem ogrodzenie, słupy, druty kolczaste. W getcie pracowałem w warsztacie elektrycznym, poznałem, że to przewody pod prądem - wspominał Leon Weintraub, deportowany z łódzkiego getta do obozu Auschwitz-Birkenau z matką, ciotką i trzema siostrami w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica Aleksandra Łapkiewicz Adrian Bąk Dwójka rocznica

Rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Widać było, że to początek końca"

- Od sierpnia 1944 r. Niemcy zaczęli opróżniać Oświęcim. Najpierw zaczęto wywozić w głąb Niemiec Rosjan i Polaków, transport za transportem. Widać było, że przygotowują się do ewakuacji obozu, ale krematoria jeszcze pracowały. Unieruchomiono je chyba dopiero pod koniec roku - wspominała jedna z bohaterek audycji dokumentalnej Pawła Sawickiego z cyklu "Auschwitz - między zbrodnią a świętością".
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Dwójka Auschwitz rocznica Justyna Piernik Paweł Sawicki

"Zapomina się o innym wydarzeniu". Historyk o obchodach rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz

- Pozostaje kwestia poszanowania tego pierwszego transportu, gdzie przeszło 728 więźniów zostało przywiezionych do KL Auschwitz. To byli Polacy, Żydzi, którzy dostali się do przepełnionego więzienia w Tarnowie - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Klistała (historyk, autor książek o KL Auschwitz).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz Auschwitz rocznica antysemityzm Yad Vashem

Wzrost antysemityzmu w Niemczech. Rybińska: mamy tu przede wszystkim sprzeczne statystyki

- Tutaj mamy przede wszystkim sprzeczne statystyki: te federalne wskazują na skrajną prawicę jako źródło tychże ataków. Natomiast mamy również inne badania np. Uniwersytetu w Bielefeld, który wskazuje na wprost coś odwrotnego, czyli, że większość, która stoi za tymi atakami to muzułmanie. Te statystyki są tak ze sobą sprzeczne, że trudno jest w Niemczech prowadzić jakąś sensowną debatę - mówiła w Polskim Radiu 24  Aleksandra Rybińska (portal Wpolityce.pl, tygodnik "Sieci").              
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz Auschwitz rocznica antysemityzm Yad Vashem

Onet pisze o polskim antysemityzmie w rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Historyk: to po prostu kłamstwo

- Kto jak kto, ale Niemcy i Austriacy najlepiej się znają na antysemityzmie. Zarzucanie nam czegokolwiek jest po prostu kłamstwem. Wiadomo, że wszędzie, gdzie jest przewaga jakiegoś narodu, różnych grup etnicznych zawsze będą chęci i niechęci wzajemne, z różnych powodów - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gruszczyński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz Auschwitz rocznica antysemityzm onet Yad Vashem

NATO uczciło pamięć ofiar Holokaustu. W kwaterze głównej dwie wystawy zorganizowane przez Polskę

W 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu w Auschwitz flagi państw sojuszniczych w kwaterze głównej NATO w Brukseli zostały opuszczone do połowy masztu. W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu z inicjatywy Polski stanęły też dwie wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Auschwitz ŚWIAT Europa NATO Belgia Bruksela Beata Płomecka Holokaust

Auschwitz. O początkach Zagłady w rocznicę wyzwolenia

- Słowo "początek" wydaje mi się niezwykle istotne, skąd to wszystko się wzięło? Gdzie rozpoczął się proces wychowywania ludzi do zabijania innych? - naszym gościem był Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. 27 stycznia przypada 77. rocznica wejścia radzieckich wojsk do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Auschwitz rocznica Dwójka Paweł Siwek Holokaust

77. rocznica odbicia obozu Auschwitz. Była więźniarka: to nie miało nic wspólnego z wyzwoleniem

- Są różne opinie na temat 27 stycznia 1945 r. [...] Moja mama, która była do końca w obozie, nigdy nie mówiła o wyzwoleniu, mówiła, że weszło wojsko radzieckie i to wszystko - opowiadała w Polskim Radiu 24 Barbara Wojnarowska (była więźniarka obozu Auschwitz).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz Auschwitz rocznica