Perec - instrukcja obsługi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 22:00
Bohaterem wtorkowego "Sezonu na Dwójkę" będzie francuski pisarz Georges Perec, a okazją do rozmowy o nim wydany właśnie tom esejów tego autora "Urodziłem się".
Audio
Perec - instrukcja obsługi
Foto: Microlito/Flickr, lic. CC

"Urodziłem się” to zbiór czterdziestu trzech esejów Georges’a Pereca wprowadzających czytelnika w świat jego twórczości niejako od kuchni.
Autor ukazuje w nich, na wzór Prób Montaigne’a, fragment swojej najbliższej, prywatnej rzeczywistości. 
Perec, przez całe życie próbując odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego piszę? – robił to, nie tylko tworząc fikcję powieściową, ale również poruszając najróżniejsze, wydawałoby się błahe tematy: wagarów, psychoanalizy, spacerów, okularów, sztuki porządkowania książek i swojego biurka, przepisów kulinarnych, skoków ze spadochronem, biurokracji, pozdrowień z wakacji, snów, free jazzu, historii lipogramu czy biograficznych mistyfikacji. Te wszystkie rozważania spaja ze sobą radość wyliczania i klasyfikowania oraz potrzeba przyjrzenia się miejscom, rzeczom i wydarzeniom codziennym, zwyczajnym, czasem banalnym, czyli temu wszystkiemu, co dzieje się, kiedy nie dzieje się nic.

O tworczości Georges’a Pereca dyskutować będą tłumacze: Anna Wasilewska i Jacek Olczyk (redaktor tego tomu esejów) oraz znawcy i wielbiciele prozy Pereca, krytycy literaccy i literaturoznawcy : Grzegorz Jankowicz i Marcin Sendecki.

Zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

 

Zobacz więcej na temat: literatura