Eustachy Rylski: starość jest łatwa

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 09:11
- Łaski starości to np. to, że nie muszę się już sprawdzać ani jako mąż, ani jako kochanek, ani jako obywatel. Życie coraz mniej ode mnie wymaga - mówił w Dwójce Eustachy Rylski, który właśnie wydał swoją nową książkę.
Audio
  • Eustachy Rylski w Dwójce (Sezon na Dwójkę/Dwójka)
Eustachy Rylski
Eustachy RylskiFoto: Grzegorz Śledź

Najnowsza powieść Rylskiego, zatytułowana "Obok Julii", rozgrywa się w upalne lato roku 1963 w małym "poniemieckim" miasteczku na południowo-zachodnich krańcach Polski. W rozmowie z Dorotą Gacek pisarz zdradził, że książka ta jest w dużej mierze oparta na jego wspomnieniach. - Nie będę ukrywał, że bohater, Janek Ruczaj, wiele ode mnie pożyczył. Na przykład miejsce, w którym się wychowywałem: Kotlinę Jeleniogórską - opowiadał.

Eustachy Rylski zaznaczał, że długo nosił się z zamiarem napisania podobnej prozy i że jest ona w pewnym sensie podsumowaniem jego dotychczasowego życia. - Pierwsza cześć "Oboj Julii" opowiada o surowej młodości, która przypadła w surowych czasach, ale jest w niej też dużo blasku związanego z tym okresem życia. To czas, kiedy człowiek ma zdolność odczuwania radości z najbardziej błahych powodów - zauważał.

>>>Nowa powieść Eustachego Rylskiego "Obok Julii" na antenie Dwójki

Gość "Sezonu na Dwójkę" podkreślał, że również starość ma swoje pozytywy i że sam w dalszym ciągu próbuje pozostawać czułym na otaczające piękno: - Ciągle przydarzają mi się piękne rzeczy. Chodzimy z żoną do lasu i jesteśmy nim oczarowani. Mamy swoją ulubioną łąkę pod Drohiczynem z widokiem na to miasto i dopływ Bugu. To najpiękniejsza łąka w Europie. Zawsze ogarnia nas uczucie szczęścia, kiedy możemy tam pojechać...

W audycji Eustachy Rylski opowiadał również o swej młodzieńczej fascynacji Ernestem Hemingwayem i wyrastaniu z jego literatury. Nie zabrakło też rodzinnych wspomnień oraz refleksji na temat umykającego czasu.

Do wysłuchania rozmowy z pisarzem zaprasza Dorota Gacek.

Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

Eustachy Rylski "Obok Julii"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2013 16:00
Najnowszą powieść polskiego prozaika – niecodzienną, pełną wirtuozerii języka historię miłości – czyta Jarosław Gajewski.
rozwiń zwiń