Jurek znaczy wieśniak

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 13:51
- Imię Jerzy zapożyczyliśmy od Czechów, im też zawdzięczamy formę Jurek – opowiadał w Dwójce językoznawca prof. Jerzy Podracki.
Audio
  • Nowe tendencje w języku polskim (Nasz język współczesny/Dwójka)
Św. Jerzy i smok pędzla Gustave Moreau
Św. Jerzy i smok pędzla Gustave MoreauFoto: Wikipedia/domena publiczna

Do zapożyczenia doszło już w okresie średniowiecza. Wtedy to na ziemiach naszych południowych sąsiadów występowały dwie formy imienia, z którego wyewoluował polski Jerzy. – Czesi posługiwali się imionami Jurzi i Jirzi. Obie formy pojawiają się w polskich tekstach aż do końca XV wieku – opowiadał gość Małgorzaty Tułowieckiej.

Z czasem Jurzi stał się Jurkiem, zaś Jirzi Jerzym. Etymologicznie imię to stanowi tłumaczenie greckiej formy Georgios, co w języku tym oznacza rolnika, wieśniaka. – To dlatego w średniowieczu św. Jerzy uchodził za patrona rolników, płatnerzy, bronił stada przed wilkami, zapewniał kobietom płodność – wyjaśniał Podracki.

Więcej na temat historii imienia Jerzy, ale też nowych trendów w języku polskim, w nagraniu audycji. W programie udział wzięła również Agata Chącia.

>>Zbawy z językiem na moje.polskieradio.pl<<

Zobacz więcej na temat: język polski
Czytaj także

"Dzierzążnia", "Truskolasy", "Modliborzyce"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 12:08
Jaki związek z wyką ma nazwa "Dzierzążnia”? Czy "Truskolasy” to "szeleszczące lasy”? Czy w Modliborzycach ludzie byli wyjątkowo gorliwi religijnie? Odcinek o pochodzeniu niektórych nazw miejscowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zwłoka”, "zwłoki”, "zwlekać”

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 10:18
Dlaczego ciało martwego człowieka nazywamy zwłokami? Skąd się wzięło wyrażenie "bez zwłoki”?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Idę" – "szedłem"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 10:42
Skąd się wzięło "sz” w odmianie czasownika "iść” w czasie przeszłym? Dlaczego jedyne poprawne formy rodzaju męskiego to "szedłem”, "szedłeś”?
rozwiń zwiń