Indialucia. Egzotyczna brzmienia na Bemowie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 15:43
W folkowym "Poranku Dwójki" zapraszać będziemy na koncert z cyklu "Folkowo Bemowo". Wystąpi grupa Indialucia, która łączy flamenco z muzyką indyjską.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/domena publiczna

Zespół ma już na koncie dwa albumy, był także wyróżniony w Folkowym Fonogramie Roku w ramach festiwalu Nowa Tradycja. Ze swoimi zjawiskowymi koncertami muzycy zjeździli niemal całą Europę, odwiedzili także Indie, Meksyk, Stany Zjednoczone, Rosję i sporą część Południowo Wschodniej Azji. Naszym gościem po godz. 9.25 będzie lider projektu Indialucia, gitarzysta Michał Czachowski, naszą "Płytą Poranka" będzie drugi album zespołu - "Acatao".

Z kolei ok. godz. 9.10 zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konkursie filmowym "Od fonografu do smartfona". Inicjatywa Muzeum Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu ma za zadanie zachęcać młodzież i dorosłych do tworzenia audiowizualnych nagrań etnograficznych, ukazujących i utrwalających różne aspekty lokalnej tradycji muzycznej. O konkursie opowie jego inicjatorka, Katarzyna Zedel.

Chwilę później o godz. 9.40, w ramach cyklu "Historia Polskiego Folku", Wojciech Ossowski opowie nam o kolejnych najważniejszych twórcach, nurtach, stylach i gatunkach muzyki tradycyjnej w Polsce.

Wcześniej, o godz. 8.20 przeniesiemy się do dawnej farbiarni wełny rodziny Sochów w Rzeczycy, która zamienia się na tydzień w przydomowe muzeum. ​Zachowały się tam kotły, kije do podwieszania, wanna do płukania, regały do odbierania i wydawania wełny, koziołki do suszenia, numerki do znakowania motków, księgi, faktury i katalogi barwników. O wydarzeniu opowie jego organizatorka, Agnieszka Jackowiak.

O godz. 8.50 w "Abecadle etnografa" fragment książki "Świętowania polski. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej poświęcony osi świata przeczyta Marzena Trybała.

O godz. 8.00 swoją rekomendacją kulturalną dzieli się z Państwem aktor Piotr Głowacki.​
 
Z kolei o godz. 7.50 spotkanie z Jorgosem Skoliasem i Jarosławem Besterem, którzy spotykają się na koncercie w Warszawie w projekcie "Rebetiko", którego punktem wyjścia do twórczych poszukiwań i współczesnych interpretacji jest tradycyjna, grecka muzyka miejska.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie brakuje naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", "Rekomendacji kulturalnych", "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

***

Na "Poranek Dwójki" w sobotę (20.10) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek. 

bch/mko

 

Zobacz więcej na temat: flamenco