X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Moc srebra". Piękno biżuterii etnicznej

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 10:00
- Etniczna biżuteria, mimo że rzadka, zawsze stanowiła ważną część danej kultury i dzisiaj budzi coraz większe zainteresowanie - mówiła Pola Zygmunt z Muzeum Azji i Pacyfiku.
Audio
  • Pola Zygmunt oprowadza po wystawie "Moc srebra. Tradycyjna biżuteria z krajów arabskich" (Poranek Dwójki)
Eksponat z wystawy Moc srebra. Tradycyjna biżuteria z krajów arabskich w MAiP
Eksponat z wystawy "Moc srebra. Tradycyjna biżuteria z krajów arabskich" w MAiPFoto: Łukasz Brodowicz, mat. pras. Muzeum Azji i Pacyfiku

Amatorzy biżuterii na długo przed Świętami otrzymali piękny prezent. Przyjmując formę pierścionków, zawieszek, bransolet i naszyjników, zapełnił on gabloty Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Biżuteria wchodzi w skład nowej wystawy "Moc srebra. Tradycyjna biżuteria z krajów arabskich" i reprezentuje tradycje zdobnicze terenów od Jemenu, przez Palestynę po Maroko. 

- Biżuteria pokazywała status i przynależność do grupy etnicznej, towarzyszyła wszystkim ważnym wydarzeniom w życiu człowieka. W przypadku krajów arabskich wchodziła w skład mahru, czyli daru pana młodego dla przyszłej małżonki. Musiała przedstawiać jak największą wartość materialną, bo stanowiła dla kobiety zabezpieczenie na wypadek rozwodu - tłumaczyła Pola Zygmunt z MAiP.

Na wystawie prezentowane są ozdoby pochodzące ze zbiorów polskich muzeów takich jak: Muzeum Azji i Pacyfiku, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu i Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu oraz z kolekcji prywatnych. Wśród nich są naszyjniki o masie sięgającej 2 kg czy ozdoby z najbardziej popularnym motywem kultury arabskiej i żydowskiej, chamsą. 

- Srebrna biżuteria etniczna długo traktowana była za artefakt niższej jakości, przeznaczony dla biedniejszych. Ma jednak bardzo ciekawą historię i jest wytworem o ogromnej wartości kulturowej. Dzisiaj na powrót budzi zainteresowanie wśród mieszkanek od Maroka po Jemen - mówiła Pola Zygmunt.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Aleksandra Tykarska

Gość: Pola Zygmunt (Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie)

Data emisji: 15.12.2018

Godzina emisji: 7.50

at/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak