Polskie Radio
Section05

Aleksandra Tykarska

90 lat warszawskiej etnologii!

Z jednej strony jest to mało oczywista dziedzina, a z drugiej strony dotyczy kwestii fundamentalnych dla ludzi - procesów społecznych, historycznych, powstawania różnorodności kulturowej. Etnologia obecna jest wśród dyscyplin naukowych w Polsce od dekad, a w ogromnej mierze kształtowała się dzięki badaczom skupionym wokół Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec Wojciech Ossowski Maria Czok Piotr Dorosz

Magdalena Sobczak-Kotnarowska o instrumentach klasycznych i współczesnych brzmieniach

Od instrumentów najbardziej klasycznych dla polskiej muzyki tradycyjnej, jak bęben obręczowy, fidel płocka, suka biłgorajska, przez śpiew, po rytmy absolutnie współczesne - łączące elektronikę z groove'ami inspirowanymi tradycjami z całego świata. Gościem Dwójki była Magdalena Sobczak-Kotnarowska, etnomuzykolożka, śpiewaczka, instrumentalistka. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Sobczak Dwójka Kapela Ze Wsi Warszawa folk KULTURA

Wieś, śmierć i śpiew. „Wniebogłos” w na deskach Wierszalina

Powieść Wniebogłos, uhonorowana tytułem „Debiutu roku” na Festiwalu „Między wierszami” w 2024 roku, zyskuje nowe, teatralne oblicze. Oparta na debiucie Aleksandry Tarnowskiej opowieść to poruszająca historia o uzdrawiającej sile muzyki, dorastaniu i mierzeniu się z przemijaniem. W realiach dawnej, polskiej wsi poznajemy 12-letniego Ryśka, który marzy, by śpiewać na pogrzebach i grać w wiejskiej kapeli. Jego droga do spełnienia marzeń prowadzi przez samotność, stratę i trudne lekcje dorosłości.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Piotr Kędziorek Aleksandra Stec dziedzictwo narodowe Patrycja Zisch

Kan ha diskan. Bretońska tradycja śpiewu do tańca

Klervie i Awena wykonują tradycyjny, bretoński rodzaj śpiewu: Kan ha Diskan (śpiew naprzemienny, pieśni śpiewane do tańca). Pierwszy raz wystąpiły na scenie w 2023 roku, z okazji konkursu Kan Ar Bobl. I wtedy na dobre się zaczęło! Od prawie 3 lat śpiewają na fest noz w całej Bretanii (Festiwal Fisel, Nuit de la Gavotte, Festival de Kleg, Festival des Vieilles Charrues…).
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Bretania

Mit kolonialnej niewinności. O czym jest „Wybielanie”

Początek kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie sięga 1888 roku i jest związany z obiektami przywiezionymi przez Leopolda Janikowskiego z Kamerunu. Jego podróż ze Stefanem Szolcem-Rogozińskim – „pierwsza polska ekspedycja do Afryki” finansowana m.in. przez Henryka Sienkiewicza – miała na celu założenie polskiej kolonii w Afryce Środkowej. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Piotr Kędziorek Aleksandra Stec dziedzictwo narodowe Hanna Szczęśniak Afryka

Wieś inspiruje i triumfuje! Podsumowujemy polską fonografię folkową 2024

W sobotnim "Poranku Dwójki" podsumowujemy najnowszą odsłonę radiowego konkursu fonograficznego na Folkowy Fonogram Roku 2024 - czyli konkurs na najlepsze płyty z muzyką korzeni, inspirowaną tradycją, minionego roku. W naszym studiu wyniki i werdykt komentować będą jurorzy konkursu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Piotr Kędziorek Aleksandra Stec dziedzictwo narodowe Patrycja Zisch Ula Nowak Hanna Szczęśniak Łukasz Komła Tomasz Janas Michał Wieczorek

Niewyczerpane źródła inspiracji. Nierozpoznana wieś Radical Polish Ansambl

„Nierozpoznana wieś” Radical Polish Ansambl. Jaka jest wieś, którą portretuje radykalny skrzypcowy sekstet z dżazem? Nieco dzisiejsza, nieco dawna, wciąż mglista. Kusi niespożytym źródłem inspiracji i wspólnotowością. O zwycięskim Folkowym Fonogramie Roku 2024 członkowie RPA rozmawiają z Aleksandrą Tykarską.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music folk Nowa Tradycja fonografia Folkowy Fonogram Roku

Wieszcz i mentor i jego związki z Polską. 2025 rokiem Čiurlionisa

Mistrz wschodnioeuropejskiego symbolizmu, malarz, kompozytor, pisarz, a także fotograf Mikolajus Konstantinas Čiurlionis – najwybitniejsza postać kultury litewskiej przełomu XIX i XX w. Jego dorobek artystyczny, który powstał w przeciągu zaledwie dekady, wywarł ogromny wpływ na sztukę i kulturę Litwy, gdzie uznawany jest za narodowego wieszcza. Urodził się 22 września 1875 r. w miejscowości Orany (lit. Varėna) na Litwie, ale młodość spędził w Druskiennikach i Płungianach, gdzie grał w orkiestrze księcia Ogińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Litwa malarstwo