Tabor Lirnicki z Roztocza

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 19:02
W sobotnim "Poranku Dwójki" zapraszamy Państwa na Akademię Muzyków Wędrownych w Narolu na Roztoczu - zwaną też Taborem Lirnickim.
Tabor Lirnicki z Roztocza
Foto: facebook.com/TaborLirnicki

Akademia to warsztaty wokalne i instrumentalne, potańcówki i koncerty muzyki tradycyjnej. W tym roku wystąpią: Janina Kowalczuk, Natalia Serbina oraz wszyscy prowadzący warsztaty. Do wieczornych potańcówek przygrywać będzie m.in. Kapela Braci Dziobaków, Kapela Niwińskich, Kapela Hałasów, Bela Szerenyi, Marcel Kovát i Aron Szilagyi. O programie tegorocznego Taboru Lirnickiego po godz. 9.30 opowie jego pomysłodawca - Remigiusz Mazur-Hanaj.
Godzinę wcześniej rozmowa z Krzysztofem Garbaczewskim, reżyserem spektaklu "Kamienne niebo zamiast gwiazd", przygotowanego w 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Spektakl powstał na podstawie powieści Jerzego Krzysztonia "Kamienne niebo", która opowiada o uwięzionych w trakcie powstania w piwnicy cywilach.

Nasza sobotnia Folkowa Płyta Poranka - to tym razem najnowszy album Meadow Quartet zatytułowany The Erstwhile Heroes. Triumfatorzy XVI Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja do współpracy zaprosili znakomitego litewskiego perkusjonistę Tomasa Dobrovolskisa, który swoimi perkusyjnymi ornamentami kieruje muzykę w zupełnie nowe rejony. Muzyk ten jest wynalazcą i konstruktorem nowego instrumentu perkusyjnego The Brass Globe, który pozwala łączyć w jedno różnego rodzaju techniki gry na instrumentach perkusyjnych z całego świata. Na płycie "The Erstwhile Heroes" znajduje się dziewięć kompozycji lidera zespołu Marcina Malinowskiego, które wykonywane w niemal tradycyjnym - klezmerskim składzie instrumentalnym pozwalają wydobyć ponadczasowe piękno na miarę początków XXI wieku.
Nie zabraknie też stałych porannych propozycji: "Kalendarium", "5 minut nad Biblią", a najciekawsze artykuły weekendowych gazet wybiera dziś dla Państwa Jerzy Kisielewski.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

Audycję prowadzi Anna Szewczuk.

3 sierpnia (sobota), godz. 6.00-10.00

Czytaj także

Koncert laureatów "Nowej Tradycji" 2013 - Cicha & Spółka

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 15:00
19 maja na Scenie Studia Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpili laureaci 16. Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja”. Zapraszamy do obejrzenia występu zdobywcy Grand Prix, zespołu Cicha & Spółka!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeden akordeon za dziewięć lisów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 20:00
- Pierwszy porządny instrument kupiłem w stanie wojennym za ustrzelone lisy - opowiadał Grzegorz Chorążewicz, zdobywca I nagrody w kategorii kapel na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń