Malarski portret... kościoła

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 10:00
W kolejnej audycji z cyklu "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o obrazie Pietera Jansza Saenredama znajdującym się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Audio
  • Grażyna Bastek o "Kościele św. Bawona" Pietera Jansza Saenredama
Malarski portret... kościoła
Foto: National Gallery of Scotland/Wikipedia.domena publiczna

Pieter Jansz Saenredam (1597-1665) – holenderski malarz i grafik, nazywany portrecistą kościołów. Urodził się w rodzinie grawera i kartografa Jana Pietersza Saenredama. W 1612 przeniósł się z rodziną do Haarlemu. Był uczniem Pietera Fransza de Grebbera.

Malował architekturę, interesowały go szczególnie wnętrza kościołów. Jego ulubioną świątynią był kościół św. Bawona w Haarlemie (12 na 60 obrazów), gdzie został pochowany. Malował też w Utrechcie, Amsterdamie, Alkmaar, Rhenen i Assendelft. Oddawał najdrobniejsze szczegóły architektoniczne przedstawianych obiektów, wykorzystywał efekty świetlne i cienie, często idealizując rzeczywistość, podkreślając doskonałość proporcji i czystość kompozycji.

W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się obraz z 1635 roku przedstawiający wnętrze kościoła św. Bawona w Haarlemie. Przed remontem galerii łatwo było ten obraz przegapić, ale teraz jest bardziej zauważalny. Mimo iż przedstawia konkretny kościół to wnętrze nie jest do końca realistyczne. W miarę powstawania kolejnych wersji przygotowawczych widok kościoła był zawężany. Trudno to zrozumieć i prawdopodobnie został wtórnie przecięty.

W obrazie widać to, co zrobiła reformacja – wyczyszczenie kościoła z obrazów i dekoracji. O ile znajdują się one jeszcze na szkicach i rysunkach o tyle na obrazie jest ich już znacznie mniej.

Do wysłuchania opowieści Grażyny Bastek zaprasza Michał Montowski

Zobacz więcej na temat: Grażyna Bastek malarstwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak