Polskie Radio
Section05
Grażyna Bastek

"Wskrzeszenie Łazarza" - dowód przyjaźni z Michałem Aniołem

"Wskrzeszenie Łazarza" to dowód przyjaźni pomiędzy wielkim artystą z Florencji – Michałem Aniołem, a mniej znanym Wenecjaninem Sebastianem del Piombo. Spotkali się w Rzymie w 1511 roku. Razem stworzyli kilka dzieł o ogromnej sile i wyrazie. Artystyczna współpraca w dużej mierze wynikała z rywalizacji z trzecim wielkim mistrzem ich czasów – Rafaelem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek malarstwo sztuka sakralna

"Wykradzenie ciała św. Marka" Tintoretta - obraz poświęcony patronowi Wenecji

Na zlecenie Scuola Grande di San Marco, Jacopo Tintoretto wykonał obrazy poświęcone patronowi Wenecji. Scuola była najbogatszą z weneckich konfraterni, skupiającą religijne bractwo biczowników. W czasach Tintoretta posiadała wspaniałą siedzibę, przylegającą do dominikańskiej bazyliki pod wezwaniem św. Jana i św. Pawła. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Grażyna Bastek malarstwo Dwójka Wenecja KULTURA

Dr Grażyna Bastek: niektóre wystawy immersyjne to wielkie spektakle o niczym

- Uważajmy na to, żeby nie brać za prawdziwą sztukę chodzenia po pikselach, które mają niby przedstawiać nam świat van Gogha, Klimta, Muchy i tych wszystkich gwiazd mass mediów, które są wykorzystywane do pokazywania sztuki. Obraz to jest obraz, a 5 mkw. pikseli, to jest 5 mkw. pikseli i nic nie zastąpi obrazu - podkreśliła w Dwójce historyczka sztuki dr Grażyna Bastek, komentując fenomen wystaw immersyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Bastek malarstwo Paweł Siwek Dwójka wystawa immersja sztuka immersyjna wystawa immersyjna dzieła sztuki muzeum technologie Frida Kahlo

"Chłopiec z koszem owoców" Caravaggia - widz w roli obdarowywanego

Bohaterem obrazu jest młody fruttaiolo, roznosiciel owoców, zwykły chłopiec na posyłki, "przyłapany" w chwili, gdy niesie wypełniony przez różne frutti ciężki kosz, a może raczej w momencie, gdy już oferuje go osobie, dla której był on przeznaczony. Malowidło jest jednak zakomponowane tak, że każdy, kto przed nim stoi, może czuć się w roli obdarowywanego. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Grażyna Bastek Michał Montowski malarstwo

"Strzeż się bogactwa" Jana Steena - zabawny rebus z poważnym przesłaniem

Pani domu zasnęła pijana, jej mąż zabawia się z kurtyzaną, chłopak pali fajkę, dziewczynka kradnie kosztowności, niemowlę rozpruwa naszyjnik pereł - to świat na opak, wszystko jest tu postawione na głowie. Bohaterami są też zwierzęta: pies wyżera resztki z pańskiego stołu, świnia trzyma w mordzie korek od beczki, a na podłogę leje się strumień piwa.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Grażyna Bastek malarstwo Dwójka

"Portret weneckiego admirała" Tintoretta - obraz z "podwójną" naturą

W "fabryce" obrazów, jakim był wielki, wieloosobowy warsztat Jacopa Tintoretta zamówienia powstawały szybko. Weneckie kościoły i scuole zamawiały u malarza obrazy ołtarzowe i cykle do dekoracji wnętrz, a dostojnicy Serenissimej swoje wizerunki. Tintoretto malował dożów, senatorów, miejscowych arystokratów i admirałów. "Portret weneckiego admirała" z Muzeum Narodowego w Warszawie jest jego typowym "produktem".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Michał Montowski Grażyna Bastek Dwójka

"Trójca święta" Masaccia - słynny renesansowy fresk

Gdyby nie znawstwo i niezwykłe wyczucie Giorgia Vasariego, fresk ten nie istniałby już od kilku stuleci. W 1568 roku na zlecenie Cosimo I Medici, Vasari podjął się renowacji, a właściwie wykonania nowej dekoracji florenckiego kościoła Santa Maria Novella. Prace objęły również kaplicę, w której znajdowało się przedstawiające Trójcę Świętą malowidło Masaccia.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Grażyna Bastek Michał Montowski Dwójka dzieła sztuki religia

Antonello da Messina - "Św. Hieronim w pracowni". Zachwycający realizm obrazu

Zaglądamy przez okno do wnętrza wielkiego kościoła. Przed nami na parapecie, kuropatwa i paw - elementy zapowiadające symboliczny szyfr obrazu. We wnętrzu, w drewnianym studio pracuje św. Hieronim. Przedstawiony jest w stroju kardynalskim, zapewne dla podkreślenia ważności i godności tłumacza Wulgaty, bo przecież w jego czasach nie było jeszcze takiego urzędu. Spokoju uczonego pilnuje lew, ten sam, któremu wyjął on cierń z nogi, oswajając bestię.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Michał Montowski Grażyna Bastek Dwójka SZTUKA

"Portret Ginevry Benci" - rzadki przykład w twórczości Leonarda da Vinci

Leonardo sportretował niewiele osób. Jego modelkami były: Ginevra Benci, Cecilia Gallerani, kobieta o nieznanej tożsamości z portretu zwanego La Belle Ferronnière (jedna z hipotez utożsamia ją z Lucrezią Crivelli, kochanką Ludovica Sforzy, inna z Beatrice d’Este, jego żoną) i Lisa, żona florenckiego kupca Francesco del Giocondo. O swój portret usilnie, jednak bez rezultatu, zabiegała u Leonarda Isabella d’Este, markiza Mantui.
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci malarstwo Grażyna Bastek Michał Montowski Florencja Dwójka KULTURA SZTUKA