Polskie Radio
Section05
Grażyna Bastek

Francesco Guardi, "Dzień Wniebowstąpienia". O zaślubinach z morzem po wenecku

Dzień Wniebowstąpienia (Festa della Sensa), obchodzony czterdziestego dnia po Wielkanocy, był największym weneckim świętem. Tego dnia statek dożów – Bucentaur (w dialekcie weneckim: Il Bucintoro) – cumujący na co dzień w Arsenale, dopływał do Molo, skąd zabierał na pokład dożę, senat i innych dostojników Serenissimy, jak też dyplomatycznych przedstawicieli innych państw.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Bastek Michał Montowski malarstwo Dwójka

Niezwykła panorama plaży w Scheveningen

Malowane panoramy cieszyły się w XIX wieku niezwykłą popularnością, porównywalną dzisiaj chyba tylko do kina. Londyński budynek Panoramy, założony pod koniec XVIII wieku na Leicester Square działał ok. 70 lat i pokazano w nim ponad 120 różnorodnych widoków. Rotundy, specjalne budynki dla panoram, budowano w każdym większym mieście Europy, jednak niewiele z nich się zachowało.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek KULTURA

"Noli me tangere" Tycjana. Maria Magdalena i Chrystus Zmartwychwstały

"Noli me tangere" (nie dotykaj mnie) to słowa, które wypowiedział zmartwychwstały Chrystus Marii Magdalenie, gdy spotkali się w ogrodzie Getsemani. Maria Magdalena początkowo wzięła Chrystusa za ogrodnika, a gdy go rozpoznała i pragnęła dotknąć, ten poprosił ją, aby go nie zatrzymywała: "jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Tycjan Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

Rembrandt i "Lekcja anatomii dr. Tulpa". Przepustka do malarskiej sławy

Obraz "Lekcja anatomii doktora Tulpa" namalował Rembrandt w 1632 roku, jest to jego pierwszy zbiorowy portret. Malarz miał wówczas 26 lat, właśnie przeniósł się z Lejdy do Amsterdamu i rozpoczynał wielką karierę. Tworząc oficjalny wizerunek miejskich chirurgów, znakomicie wywiązał się z zadania i stał się najmodniejszym malarzem protretów w mieście.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo dzieła sztuki Rembrandt Grażyna Bastek Michał Montowski Dwójka