Mozaiki w kościele San Vitale

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 16:12
Gawęda dr Bożeny Fabiani poświęcona mozaikom w kościele San Vitale w Rawennie i postaci cesarza Justyniana.
Audio

Bazylika św. Witalisa to jeden z ważniejszych przykładów sztuki bizantyjskiej w Europie zachodniej, znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowla słynie z mozaik, najlepiej zachowanych poza Konstantynopolem. Jedna z historii głosi, że sponsorowana była przez greckiego bankiera, a całkowity koszt budowy wynosił ponad 26 000 sztuk złota. Jednak wiele wskazuje na to, że prawdziwym sponsorem był cesarz bizantyjski Justynian Wielki, który tym sposobem chciał pokazać potęgę państwa.

Wnętrze jest bogato dekorowane mozaikami. Nad kolumnadą w nawie głównej znajdują się freski ze scenami ze Starego Testamentu. Obejrzeć można także 15 medalionów-mozaik, które przedstawiają Jezusa, apostołów i św. Gerwazego. Z kolei na ścianach apsydy znajdują się dwie słynne mozaiki, ukończone w roku 548, które przedstawiają cesarza Justyniana, ubranego w purpurowy płaszcz ze złotą aureolą, stojącego w otoczeniu biskupa Maksymiana i gwardii.

W następnej gawędzie historia żony cesarza - Teodory, która była aktorką, a jako cesarzowa wywierała ogromny wpływ na rządy.