Polskie Radio
Section05
Europa Zachodnia

Prof. Krzysztof Koehler: nasi przodkowie nie mieli poczucia gorszości względem Zachodu

- To jakby są dwie inne antropologie, ta nasza, która jest jednak mocno zdeterminowana przez ten typ wstydu, jakiegoś poczucia gorszości i tamta zupełnej równości, zupełnego równouprawnienia, naturalnej obecności europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Koehler pytany o przyczyny kompleksów Polaków wobec Europy Zachodniej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches społeczeństwo KULTURA literatura Europa Zachodnia Europa Środkowa

Anglia: aktywistka ruchu BLM jest w stanie krytycznym po postrzale w głowę

Jedna z czołowych brytyjskich aktywistek ruchu Black Lives Matter, Sasha Johnson, jest w stanie krytycznym po tym, jak została postrzelona w głowę - poinformowało założone przez nią ugrupowanie polityczne Taking the Initiative Party (TTIP). Johnson, samozwańcza "Czarna Pantera z Oksfordu", wzywała m.in. do stworzenia "rejestru przestępców rasowych" wzorowanego na rejestrze przestępców seksualnych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Anglia rasizm Europa Europa Zachodnia Anglia

Holenderskie media: ministerstwo zdrowia zapłaciło za 15 mln wadliwych maseczek ochronnych

W marcu ubiegłego roku holenderskie ministerstwo zdrowia kupiło od prywatnego przedsiębiorcy 19 mln maseczek ochronnych, z których 15 mln odrzucono jako wadliwe. Podatnicy zapłacili jednak za wszystkie produkty - poinformowały platforma dziennikarstwa śledczego Follow the Money i dziennik "De Volkskrant".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Holandia pandemia epidemia COVID-19 koronawirus Europa Zachodnia

FELIETON Nasi muzułmańscy sąsiedzi. Felieton Miłosza Manasterskiego

U naszych zachodnich sąsiadów mieszka już 6,3 mln muzułmanów – to o milion więcej niż w roku 2015 r. We wszystkich krajach Europy zachodniej liczba wyznawców tej religii rośnie w zdumiewającym tempie. Czy jesteśmy przygotowani na to, że w niedalekiej przyszłości muzułmanie w Niemczech, Francji czy Belgii będą mieć wpływ na politykę tych krajów?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT miłosz manasterski Europa Zachodnia Niemcy Francja Belgia islam religia felieton

Niemcy: "rasistowski atak" na nieletniego Syryjczyka. Sprawcę ujęła policja

Niemiecka policja zatrzymała w poniedziałek po południu 40-letniego sprawcę brutalnego ataku, do jakiego doszło w piątek w Erfurcie. Mężczyzna pobił wówczas 17-letniego Syryjczyka, po czym zbiegł z miejsca zdarzenia. Premier Turyngii pisze o filmie z ataku, że jest "emocjonalnie trudny do zniesienia", a rzeczniczka Partii Lewicy w parlamencie krajowym ds. walki z rasizmem mówi wprost o "nasilających się atakach rasistowskich".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy rasizm

"Der Tagesspiegel": administracja USA chce zapobiec ukończeniu Nord Stream 2

Nadzieje rządu niemieckiego na porozumienie z USA w sprawie gazociągu NS2 zostały jeszcze bardziej osłabione - pisze "Det Tagesspiegel". Administracja Bidena jest "zdeterminowana, aby wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby zapobiec zakończeniu Nord Stream 2" - powiedział gazecie rzecznik ambasady USA w Berlinie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Nord Stream 2 Niemcy Europa Europa Zachodnia bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA

Katalońscy separatyści sprzedają "dowody tożsamości". Można je kupić w sieci

Separatystyczna organizacja Rada na rzecz Republiki Katalonii ogłosiła w internecie, że od tego tygodnia można zwracać się do niej o wydawanie "republikańskiego dowodu tożsamości". Dokument nie stwierdza narodowości katalońskiej, nie zawiera zdjęcia posiadacza ani nie ma daty ważności. Ma za zadanie symboliczne poświadczenie o odłączeniu się od Hiszpanii - pisze dziennik "El Confidencial”.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania Europa Europa Zachodnia katalonia

"Forsowane bez względu na koszt". Johnson krytykuje obietnicę referendum w Szkocji

Brytyjski premier Boris Johnson oskarżył Szkocką Partię Narodową (SNP) o forsowanie kolejnego referendum niepodległościowego "bez względu na koszty", jakie poniesie Szkocja i cała Wielka Brytania. Obiecywane przez rządzącą Szkocją partię referendum nazwał "obsesją" i ocenił, że jest to "ostatnia rzecz", jakiej ludzie w Szkocji potrzebują.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Boris Johnson Europa Europa Zachodnia Szkocja

Wielka Brytania: setki londyńczyków pożegnały zamordowaną 33-latkę

Brytyjski premier Boris Johnson wraz z narzeczoną oraz księżna Kate byli wśród osób, które oddały w sobotę hołd porwanej i zamordowanej przez funkcjonariusza policji 33-letniej Sarze Everard. Przez cały dzień do parku w południowym Londynie przychodziły setki ludzi, by złożyć tam kwiaty. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Anglia zabójstwo służby i bezpieczeństwo Europa Zachodnia Europa