Polskie Radio
Section05
Europa Zachodnia

"Możemy zrobić dużo więcej". Niemiecki poseł krytykuje Scholza i wskazuje Polskę jako przykład

"Nie robimy tego, co możemy! Możemy dostarczyć więcej sprzętu medycznego, możemy dostarczyć więcej sprzętu wojskowego, możemy okazać więcej współczucia" - napisał na Twitterze poseł niemieckiej FDP (Wolna Partia Demokratyczna). Jak przykład dobrej reakcji podał z kolei Polskę.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Europa ŚWIAT Niemcy Europa Wschodnia Europa Zachodnia serwis wschodni wojna 2022

Jaki gaz będą magazynować kraje UE? Krasnodębski o" straconej okazji" Wspólnoty

Przez upór państw takich jak Francja i Niemcy, straciliśmy okazję do pozbawienia Rosji przynajmniej części wpływów z handlu gazem - powiedział w czwartek eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski. Odniósł się w ten sposób do przyjętych przez KE przepisów w zakresie magazynowania gazu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Niemcy Rosja wojna na Ukrainie Europa Zachodnia serwis wschodni energia energetyka

Boris Johnson kłamał, mówiąc o przyjęciach na Downing Street? "Partygate" pod lupą parlamentu

Brytyjski parlament sprawdzi, czy Boris Johnson okłamał posłów w sprawie tzw. partygate, czyli przyjęć wydawanych na Downing Street w czasie obowiązywania lockdownu i obostrzeń w związku z COVID-19. Na prześwietlenie wypowiedzi brytyjskiego premiera dała zgodę Izba Gmin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania COVID-19 Boris Johnson Wielka Brytania Anglia Europa Europa Zachodnia

"Błędem było niesłuchanie Europy Wschodniej". Były wicekanclerz wskazuje kiksy polityki Niemiec

- Kiedy w 2002 roku przenieśliśmy odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne w Europie z państwa na prywatne firmy energetyczne, to one zaczęły szukać jak najtańszego źródła, a to był rosyjski gaz dostarczany gazociągami - powiedział w rozmowie z "Die Welt" były wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel z SPD. - Błędem było niesłuchanie krajów Europy Wschodniej - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Nord Stream 2 Niemcy Europa Europa Zachodnia

Nadużycia finansowe w partii Le Pen? Francuska prokuratura bada raport OLAF

Francuska prokuratura bada raport Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) - oświadczyli śledczy. Jak informują media, w dokumencie mowa jest o defraudacji setek tysięcy euro unijnych funduszy przez Marine Le Pen i polityków jej partii. Paryska prokuratura, cytowana m.in. przez agencję Reutera, potwierdziła, że otrzymała raport unijnej agencji 11 marca. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Europa Europa Zachodnia Marine Le Pen wybory we Francji Unia Europejska

"Byliśmy naiwni". Manfred Weber krytykuje zachodnich polityków za postawę wobec Rosji

- Prawdą jest, i nie odnosi się to tylko do Angeli Merkel, ale w ogóle do przywódców, jakich mamy w Europie, że politycy koncentrują się dziś wyłącznie na rozwiązaniu bieżących problemów, ale brak im wizji na przyszłość - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Manfred Weber, szef największej frakcji Parlamentu Europejskiego - chadeckiej EPP. W jego ocenie Nord Stream 2 "umarł na dobre", a "CDU/CSU uważa zresztą, że trzeba pójść dalej i ograniczyć ilość gazu przesyłanego przez Nord Stream 1".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy Angela Merkel Rosja wojna 2022 serwis wschodni infografika

Apel o broń bez odpowiedzi od trzech tygodni. Ambasador Ukrainy krytykuje rząd Niemiec

- Liczy się każdy dzień, aby ratować życie ludności cywilnej na Ukrainie cierpiącej z powodu rosyjskiego ostrzału rakietowego - powiedział w rozmowie z "Bildem" ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk. Dodał, że czuje się sfrustrowany brakiem odpowiedzi na apel o dostawę broni, jaki Kijów wystosował 3 marca. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Niemcy Rosja serwis wschodni Europa Europa Zachodnia Europa Wschodnia wojna 2022 wojna na Ukrainie

Zjednoczenie polityczne ws. Ukrainy. Prof. Chwedoruk: będziemy oceniać "po owocach"

- Dobrze, że temperatura wewnętrznych sporów nieco sadła. Ona niezależnie od dramatu, który obserwujemy za naszą południowo-wschodnią granicą, i tak była nieadekwatnie wysoka do naszych problemów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Rafał Chwedoruk Tomasz Grzywaczewski POLSKA polityka Sejm Zgromadzenie Narodowe wojna 2022 USA Europa Zachodnia Ukraina

Adamczyk o zamknięciu portów dla rosyjskich statków

- Mam nadzieję, że Unia Europejska i Komisja Europejska doprowadzą do tego, że będziemy mieli restrykcje tożsame z tymi, na które zdecydowały się Wielka Brytania, bo wówczas ma to sens - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, pytany o blokadę portów Europy dla rosyjskich statków. - W sprawie zamknięcia portów Europy dla Rosji są prowadzone konsultacje wewnątrz-unijne, przede wszystkim rozmawia na ten temat premier Mateusz Morawiecki - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Adamczyk Polskie Radio Krzysztof Świątek Rosja Europa Zachodnia handel Unia Europejska Europa infografika GOSPODARKA

"Państwowy terroryzm Putina". Krystyna Kurczab-Redlich o agresywnej polityce Rosji

- Władimir Putin już dawno zwariował, tylko cały Zachód chciał widzieć w nim normalnego człowieka, ponieważ nie widział, że nienormalnym jest człowiek, który bombarduje Czeczenię. Zaczął w 1999 roku, a aby usankcjonować swój państwowy terroryzm, sprokurował akty terrorystyczne w Moskwie - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji Krystyna Kurczab-Redlich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Rosja konflikty międzynarodowe Władimir Putin Europa Europa Zachodnia ŚWIAT GOSPODARKA

Londyńska policja chce wyjaśnień od premiera. Chodzi o przyjęcia w czasie restrykcji

Londyńska policja metropolitalna chce, by premier Wielkiej Brytanii złożył wyjaśnienia w sprawie spotkań towarzyskich, jakie odbywały się w siedzibie szefa rządu, gdy w kraju obowiązywały przeciwepidemiczne restrykcje sanitarne. Z Borisem Johnsonem już się w tej sprawie kontaktowano - poinformowało w piątek biuro szefa brytyjskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Boris Johnson Wielka Brytania koronawirus COVID-19 Europa Europa Zachodnia

"Francja nie czeka na Amerykę". Szefowa CSM wyjaśnia optykę Paryża w relacji z Moskwą

- Francja nigdy nie była krajem bardzo proamerykańskim, w rozumieniu jawnego popierania Stanów Zjednoczonych - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Francja nie myśli o świecie w kategoriach Europy, tylko w kategoriach globalnych, z tego punktu widzenia nie czeka na Amerykę, ma swoje własne interesy - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Mirosław Skowron Rosja Francja Europa Zachodnia ŚWIAT Emmanuel Macron

Hiszpania: pikiety antyaborcyjne będą karalne. Prawica boi się o wolność słowa

Politycy prawicowych partii opozycyjnych PP i Vox oraz członkowie organizacji na rzecz życia ostrzegli przed utratą wolności słowa w związku z zatwierdzeniem w czwartek przez Kongres Deputowanych reformy kodeksu karnego. Nowe prawo zezwala na karanie więzieniem osób uczestniczących w pikietach i modlitwach przed klinikami aborcyjnymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania Europa Europa Zachodnia chrześcijaństwo aborcja wolność słowa