Polskie Radio
Section05
Europa Zachodnia

Premier Francji: musimy zaostrzyć kontrole, by uniknąć narodowego lockdownu

- Należy wzmocnić kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych, aby uniknąć narodowego lockdownu - stwierdził premier Jean Castex podczas spotkania z lokalnymi prefektami oraz dyrektorami agencji zdrowia. "Nie chodzi o to, aby być za lub przeciw zamknięciu, ale aby zrobić wszystko, by go uniknąć" - napisał później na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Europa Francja COVID-19 koronawirus

Maseczki "made in China", a ochrona przed COVID-19. Włoski ekspert ostrzega

- Połowa dostępnych we Włoszech maseczek FFP2 importowanych z Chin nie spełnia wymaganych norm i nie chroni - twierdzi metrolog Marco Zangirolami, który testuje środki ochrony osobistej na masową skalę. Dodaje, że chińskie maseczki nie są też dostosowane do europejskich rysów twarzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy COVID-19 pandemia epidemia Europa Europa Zachodnia Chiny maseczki koronawirus infografika

"Budowanie kapitału politycznego". Jakóbik o niemieckiej krytyce polskiego atomu

"Atak atomu w Polsce to recepta na prominentne miejsce w kampanii" - pisze Wojciech Jakóbik o raporcie pokazującym hipotetyczne skutki wybuchu w polskiej elektrowni atomowej. Na razie jednak polska elektrownia atomowa nie powstała, dlatego "niemieccy Zieloni mogą spać spokojnie i budować kapitał polityczny wątpliwymi raportami" - dodaje publicysta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Zachodnia energetyka elektrownia atomowa energia atomowa atom

"Poważny i niebezpieczny błąd". Ambasada w Rzymie reaguje na "polski obóz koncentracyjny Auschwitz"

W przeddzień obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasada Rzeczypospolitej w Rzymie rozesłała apel do włoskich mediów, by nie używały w swoich publikacjach błędnej nazwy "polski obóz koncentracyjny Auschwitz". "Określenia te stanowią poważny i niebezpieczny błąd, który wypacza prawdę historyczną" - przypomina ambasada. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Włochy II wojna światowa Auschwitz historia Polski Niemcy Holokaust

PODSUMOWANIE ROKU Terror pomimo pandemii. Zachodnia Europa wciąż na celowniku dżihadystów

Rok 2020 przejdzie do historii Europy Zachodniej jako rok walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo trwającej w państwach Unii Europejskiej epidemii nie był to jednak rok wolny od islamskiego terroru i krwawych zamachów. W chwili oddawania tego tekstu dokładnych statystyk jeszcze nie ma, ale splot ataków we Francji i Austrii wystarczył, by zaproponowano znaczące zmiany w prawodawstwie Francji i zaczęto mówić o potrzebie zmian w unijnym prawie o strefie Schengen.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Szwajcaria Austria Francja islam terroryzm zamachy w Europie zamachy terrorystyczne we Francji infografika