Polskie Radio
Section05
Europa Zachodnia

Wybory w Portugalii. Centroprawica bierze parlament

Rządząca Portugalią od 2015 roku centrolewicowa Partia Socjalistyczna odda władzę centroprawicowemu Sojuszowi Demokratycznemu - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Portugalski Uniwersytet Katolicki. Według rożnych szacunków, zwycięski Sojusz Demokratyczny zdobył w niedzielnych wyborach do jednoizbowego parlamentu Portugalii, Zgromadzenia Republiki poparcie mniej więcej jednej trzeciej kraju. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Portugalia Wybory w Europie

Komentarze po wystąpieniu Putina. "Chodzi o to, żeby wpłynąć na debatę na Zachodzie"

W swoim corocznym wystąpieniu przed połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu Władimir Putin ponownie zagroził Zachodowi odwetem w wypadku, gdyby zachodnie wojska znalazły się na terenie Ukrainy. Powtórzył również propagandowe zarzuty pod adresem Ukrainy i państw NATO, oskarżając je o wrogie zamiary wobec Rosji. - Chodzi tak naprawdę o to, żeby wpłynąć na debatę toczącą się na Zachodzie - ocenia Marek Menkiszak, kierownik Zespołu Rosyjskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Rosja Władimir Putin Europa Europa Zachodnia Kreml

Czy Zachód jest jednolity w poparciu dla Ukrainy? Wydanie specjalne audycji "Więcej świata" [POSŁUCHAJ]

Jakie konsekwencje dla świata wywołała wojna w Ukrainie? Jaka jest przyszłość Ukrainy w NATO i UE? Czy zachodnie sankcje wobec Rosji są skuteczne? Na te i inne pytania odpowiadaliśmy podczas specjalnego wydania audycji "Więcej świata" poświęconego 2 rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Europa Zachodnia polityka Unia Europejska

Rozmowy Scholz-Tusk. Niemieckie media: Polska chce podjąć temat II wojny światowej

Nowy rząd Polski chce podjąć rozmowy z Niemcami na temat zadośćuczynienia za straty poniesione podczas II wojny światowej, napisała agencja dpa po spotkaniu premiera Polski Donalda Tuska z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w poniedziałek w Berlinie. Donald Tusk będzie szukał takich form współpracy, które z przeszłości nie uczynią fatum - ocenia agencja. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Niemcy POLSKA II wojna światowa

Brytyjska armia chce zwiększyć różnorodność. Media piszą o niższych wymaganiach wobec obcokrajowców

Brytyjska armia, aby zrealizować założone poziomy "różnorodności i inkluzywności", chce zwiększyć rekrutację żołnierzy za granicą, obniżając w tym celu wymogi bezpieczeństwa wymagane do przyjęcia - ujawnił w niedzielę "The Sunday Telegraph". Plany resortu obrony skrytykowali byli oficerowie, którzy przekonują, że "w obliczu szerzącego się islamizmu i innych ekstremizmów, jest ona jest niczym innym jak niebezpiecznym szaleństwem".
Zobacz więcej na temat:  Europa Zachodnia Wielka Brytania imigranci w Europie wojsko

PR24 Blaski i cienie korony. Ekspert tłumaczy korzyści z istnienia monarchii w Wielkiej Brytanii

- Młodzi Brytyjczycy, powiedzmy w wieku 18-30 lat, to pierwsze pokolenie, które będzie uboższe od rodziców. Kiedy widzą przepych rodziny królewskiej i koszty jej utrzymania, podchodzą do tego bardziej negatywnie niż starsze pokolenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Michael Dembiński z British Polish Chamber of Commerce, pytany o reakcje Brytyjczyków na wieści o stanie zdrowia Karola III. Zaznaczył też, że "z punktu widzenia apolitycznego aparatu państwa monarchia się bardzo przydaje w Wielkiej Brytanii".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Karol III Europa Zachodnia Europa

PR24 Amerykańska broń jądrowa w Wielkiej Brytanii. Dr Winkler: to zwiększy możliwość wywierania presji

Dobrze, że amerykańska broń jądrowa stanie w Wielkiej Brytanii, choć pod względem broni taktycznej Rosja ma przewagę dziesięć do jednego - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Warsaw Enterprise Institute. Jak dodał, amerykańska broń mogłaby znaleźć się także w Polsce i "przy odpowiednim lobbingu i rozmowach jesteśmy w stanie taki status uzyskać".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Winkler ŚWIAT Wielka Brytania Europa Zachodnia NATO

Fala fake newsów z Rosji zalała Niemców. Mowa o ponad milionie wpisów

Niemieckie MSZ wykryło rosyjską kampanię dezinformacyjną w mediach społecznościowych, której głównym celem było zwiększenie niezadowolenia z rządu RFN oraz podważenie poparcia dla Ukrainy - napisał portal tygodnika "Spiegel". W ocenie cytowanych ekspertów wiele wskazuje na to, że duża część kampanii jest zautomatyzowana i odbywa się przy udziale sztucznej inteligencji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Niemcy Rosja dezinformacja media społecznościowe fake news

Francuski problem z nielegalną migracją. Media: dziesiątki tysięcy zatrzymanych w Alpach

W minionym roku, na granicy francusko-włoskiej w departamencie Alpy Nadmorskie, policja zatrzymała 44 tys. nielegalnych imigrantów, o ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej – napisał w czwartek dziennik "Le Figaro". Lokalne władze przyznają, że w schroniskach dla migrantów  brakuje miejsc - czytamy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Francja imigranci w Europie