Polskie Radio
Section05
Europa Zachodnia

Władze Saksonii: kontrole na polsko-niemieckich granicach są nieuniknione

- Przez dwa lata rząd federalny mówił o środkach mających na celu ograniczenie migracji, ale niewiele lub nic się nie wydarzyło, a liczba nielegalnych wjazdów nadal rośnie - powiedział minister spraw wewnętrznych Saksonii Armin Schuster, nalegając na wprowadzenie kontroli na polsko-niemieckich granicach. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy Unia Europejska imigranci w Europie Polskie Radio Kierowców

Rosjanie wspierali protesty przeciw gazowi łupkowemu. Strumień pieniędzy dla organizacji ekologicznych

Zarówno media, jak i eksperci wielokrotnie, choć bezskutecznie, alarmowali w ostatnich latach, że Rosja aktywnie włączała się we wspieranie grup organizujących kampanie i protesty przeciwko gazowi łupkowemu. Raport z 2016 roku wskazuje na niejawne i nieoczywiste przepływy finansów między Kremlem a organizacji proekologicznymi i mówi o sumie 82 milionów euro.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa Europa Zachodnia ekologia gospodarka polska

Rosjanie wspierali protesty przeciw gazowi łupkowemu. Strumień pieniędzy dla organizacji ekologicznych

Zarówno media, jak i eksperci wielokrotnie, choć bezskutecznie, alarmowali w ostatnich latach, że Rosja aktywnie włączała się we wspieranie grup organizujących kampanie i protesty przeciwko gazowi łupkowemu. Raport z 2016 roku wskazuje na niejawne i nieoczywiste przepływy finansów między Kremlem a organizacji proekologicznymi i mówi o sumie 82 milionów euro.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa Europa Zachodnia ekologia GOSPODARKA

Niemieckie materiały edukacyjne "godzą w dobre imię polskiego społeczeństwa". Ambasador zapowiada interwencję

Treści, które pojawiły się na stronie niezależnego pełnomocnika ds. wykorzystywania seksualnego dzieci (UBSKM), czyli urzędu podległego rządowi RFN godzą w dobre imię polskiego społeczeństwa - oświadczył ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś. Zapowiedział też podjęcie działań w celu pozbycia się tych treści z niemieckich materiałów edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy homoseksualizm

Niemiecki historyk przyznaje: nigdy nie zastanawialiśmy się jak wojna wpłynęła na Polskę i Polaków

- Niemcy, nawet jeśli nie w pełni popierali narodowy socjalizm czy Hitlera, do końca w zdecydowanej większości popierali wojnę - przyznaje prof. Thomas Weber, niemiecki historyk wykładający na Uniwersytecie w Aberdeen. Jego zdaniem, w tym kontekście słowa Olafa Scholza o "wyzwoleniu" Niemców od nazizmu, brzmią dziwnie. - Myślę, że jednym z problemów jest to, że Niemcy nigdy tak naprawdę nie zastanawiali się wystarczająco nad tym jak wojna wpłynęła na Polskę ani jak wpływa na dzisiejsze pokolenia Polaków - podkreśla historyk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy II wojna światowa infografika

ANALIZA Polityka prorodzinna PiS. Programy społeczne to nie fanaberia, ale europejska norma

Dla polskiego rządu rodzina jest najważniejsza - powtarzają politycy PiS. Nie są to puste słowa. Za deklaracjami idzie wymierne wsparcie finansowe, realizowane poprzez szereg programów społecznych. Pomoc tę krytykuje jednak opozycja, zarzucając PiS rozdawnictwo i niszczenie budżetu. Przemilcza przy tym, że w krajach Europy Zachodniej, do której tak chętnie przyrównuje Polskę, podobne działania rządów są na porządku dziennym i to od lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka rodzina Europa Zachodnia Prawo i Sprawiedliwość Europa GOSPODARKA

Hiszpania: skazani członkowie ETA na listach wyborczych. Chcą współrządzić Krajem Basków

Na listach wyborczych nacjonalistycznej baskijskiej koalicji regionalnej Jedność Kraju Basków (EH Bildu) - jednego z sojuszników rządzącej w Hiszpanii socjalistycznej PSOE - znalazło się 44 skazanych członków lub współpracowników organizacji terrorystycznej ETA, w tym siedmiu skazanych za zabójstwa. Wzbudziło to komentarze władz lokalnych i centralnych, a prokuratura zapewnia, że sprawdzi, czy ludzie ci mogą kandydować.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Hiszpania terroryzm

Francja przekaże Ukrainie sprzęt wojskowy. Mowa o obronie powietrznej i czołgach

Francja dostarczy Ukrainie kolejne pojazdy opancerzone i lekkie czołgi - poinformował Pałac Elizejski po spotkaniu prezydenta Zełenskiego z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. We wspólnym oświadczeniu Paryż zapowiada zwiększenie wsparcia dla ukraińskich sił lądowych i obrony powietrznej w odpowiedzi na pilne zapotrzebowania Ukraińców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Francja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023

"Zgodziliśmy się w kwestiach broni i obrony przeciwlotniczej". Zełenski podsumował wizytę w Rzymie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że sobotnia wizyta w Rzymie utwierdziła go w przekonaniu, iż Włochy będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne. Ukraiński przywódca spotkał się z premier Włoch Giorgią Meloni oraz z prezydentem kraju Sergio Mattarellą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Włochy Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski