X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Europa Zachodnia

W co gra Rosja w polityce zagranicznej?

Od lat stosunki polsko-rosyjskie są zablokowane. Były szef MSZ Witold Waszczykowski po objęciu urzędu wysłał w 2016 roku do Moskwy delegację, aby sondowała możliwość odblokowania stosunków, ale ponoć Władimir Putin nie był tym zainteresowany. Czy spełnia się zły scenariusz Polski leżącej między dwiema potęgami - Niemcami i Rosją?
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa Zachodnia Europa Środkowa Antoni Trzmiel Agnieszka Romaszewska Polityka zagraniczna Polski

Światowa Szachownica. Niemcy a nowa rewolucja przemysłowa

- Niemcy doszły do wniosku, że muszą dużo zainwestować w motoryzację. Dlatego koncerny skupiają się teraz m.in. na oprogramowaniu służącym do jazdy autonomicznej i próbują nauczyć się tych dyscyplin, w których mają zapóźnienia - mówił w Światowej Szachownicy Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich, współautor opracowania "Przemysł 4.0. Nowa polityka przemysłowa Niemiec". 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa Europa Zachodnia Polskie Radio 24 przemysł motoryzacja rewolucja przemysłowa

"Roztrzaskane lustro". Rzecz o upadku cywilizacji zachodniej

- To jest książka, którą chciałbym zainteresować nie tylko ludzi przekonanych, że dzieje się niedobrze - chrześcijanie mogą tak w dużej mierze czuć. Chcę także dotrzeć do ludzi, którzy myślą i mają wątpliwości czy jest aż tak źle. Niektórzy mogą odebrać ten opis za zbyt drastyczny, ale taka jest nasza rzeczywistość – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, autor książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches chrześcijaństwo Europa Zachodnia

Jaki będą skutki gospodarcze brexitu?

Brytyjski rząd sporządził w raport, w którym czytamy, że spełnienie się czarnych proroctw rynków i wyjście Londynu ze struktur Wspólnoty bez żadnej umowy, skutkowałyby w ciągu kolejnych 15 lat PKB niższym o 9,3 proc. - Myślę, że wszelkie prognozy dotyczace tak odległego czasu są obarczone wielkim ryzkiem błedu, bo nikt z nas nie wie, jak będzie wygladał wtedy świat - komentował na antenie Polskiego Radia 24 Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej. O sprawie mówił także dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  Europa Zachodnia Brexit Wielka Brytania Unia Europejska

Świat w Powiększeniu: Annegret Kramp-Karrenbauer nową przewodniczącą CDU

Nową przewodniczącą niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej została Annegret Kramp-Karrenbauer, która w drugiej turze głosowania minimalnie pokonała Friedricha Merza. Walka o fotel przewodniczącego CDU trwała do samego końca. Gośćmi audycji Świat w Powiększeniu byli: Olga Doleśniak-Harczuk, "Nowe Państwo" i Michał Kędzierski, Centrum Inicjatyw Międzynardowych.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy CDU Angela Merkel Europa Zachodnia

Jest wstępne porozumienie brexitowe w sprawie granicy z Irlandią

Przełom w negocjacjach w sprawie brexitu - jest wstępne porozumienie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią dotyczące granicy irlandzkiej. Jako pierwsza o porozumieniu poinformowała irlandzka telewizja RTE, później tę informację potwierdziły także brytyjskie media. - Ostateczny kształt wszystkich porozumień musi zostać zatwierdzony i ewentualnie delikatnie zmieniony przez strony polityczne tj. Unię Europejską i rząd premier Theresy May - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kokoszczyński, europeista.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Irlandia Północna Europa Zachodnia

Dania chce unijnych sankcji na Iran

Teherańskie służby specjalne miały zorganizować na terytorium Danii zamach na przeciwnika władz irańskich. Akcję udaremniły służby Danii i Szwecji w niezwykle szeroko zakrojonej operacji - w Szwecji aresztowano podejrzanego obywatela Norwegii o korzeniach irańskich. Władze Norwegi wezwały na specjalne rozmowy ambasadora Iranu w Oslo. Dania chce teraz nałożyć na Iran nowe unijne sankcje. O sprawie mówiła dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Iran Dania sankcje Unii Europejskiej sankcje USA Izrael USA Europa Zachodnia

"Chrześcijaństwu w Europie Zachodniej brakuje mocy i ducha"

– Chrześcijaństwu w Europie Zachodniej brakuje mocy i ducha – powiedział filozof i kulturoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego Bartosz Jastrzębski. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o problemach w dialogu chrześcijaństwa ze współczesnym światem. Nie zabrakło też odniesienia do słabości, które trapią chrześcijaństwo w krajach Europy Zachodniej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo religia Europa Zachodnia

Global Forum. „Najgorszy dla Europy byłby jej podział”

Jakie pomysły na przyszłość Unii Europejskiej mają kraje Grupy Wyszehradzkiej i jaki jest ich stosunek do inicjatywy Trójmorza? Między innymi na takie tematy rozmawiano podczas Global Forum w Warszawie, w gronie ministrów spraw ds. europejskich z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. O rozmowach ministrów mówiła w Magazynie Europejskim dziennikarka Polskiego Radia Magdalena Skajewska, która prowadziła dyskusję pod tym hasłem na Global Forum.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska grupa wyszehradzka Trójmorze Magdalena Skajewska Europa Zachodnia Francja Emmanuel Macron Konrad Szymański

"Polityka i ekonomia przeplatały się w planie Marshalla"

5 czerwca 1947 roku sekretarz stanu USA George Marshall przedstawił założenia programu pomocowego dla zniszczonej II wojną światową Europy. Program ten przeszedł do historii jako Plan Marshalla. Polska, pod naciskiem Stalina, z pomocy nie skorzystała. O znaczeniu planu Marshalla dla powojennej Europy mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Bieńkowski, dyrektor Instytutu Gospodarki Amerykańskiej i Stosunków Transatlantyckich na Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  George Marshall II wojna światowa USA Europa Zachodnia Europa Wschodnia ZSRR