Polskie Radio
Section05
UNESCO

Josep Borrell rozmawiał z Radosławem Sikorskim o wsparciu Ukrainy i zaostrzeniu sankcji wobec Rosji

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim o dozbrajaniu Ukrainy i zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. To reakcja na ostatnie masowe rosyjskie ataki z użyciem rakiet i dronów na infrastrukturę i ludność cywilną Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski Unia Europejska Polacy za granicą UNESCO polonez - taniec Ukraina wojna na Ukrainie

Polonezowym krokiem w Nowy Rok. Polski taniec na liście UNESCO

Prace nad wnioskiem do UNESCO trwały dwa lata. Został on złożony do Sekretariatu Konwencji w roku 2022. Podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła  się w Botswanie 5 grudnia 2023 roku, polonez - tradycyjny taniec polski - wpisano na listę UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego polonez - taniec UNESCO dziedzictwo narodowe

Polonez pod ochroną. Polski taniec na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO

- Przed wejściem na antenę słuchaliśmy muzyki J. S. Bacha, a przecież ten kompozytor w swoich sufitach francuskich wykorzystywał poloneza. Później polonez pojawiał się w literaturze muzycznej u Fryderyka Chopina czy Wojciecha Kilara - tak o historii tego tańca narodowego mówiła w Dwójce Sylwia Błażej, koordynatorka Konkursu NCK - "Piątka z narodowych".
Zobacz więcej na temat:  polonez - taniec taniec tradycja UNESCO Paweł Siwek Dwójka Narodowe Centrum Kultury

Krakowskie szopki. "To tradycja, która nas jednoczy"

Krakowskie szopki to tradycja sięgająca roku 1937. Wówczas Jerzy Dobrzycki zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. W tym roku wydarzenie odbywa się po raz 81, a zgłoszono do niego blisko 250 prac. To rekord. - Szopka nas jednoczy. Jest miejscem, przy którym my się spotykamy. Znikają wszystkie różnice - nie ma wątpliwości Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. 
Zobacz więcej na temat:  Kraków Boże Narodzenie szopki krakowskie Paweł Pawlica UNESCO KULTURA

Polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO

Taniec polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych. Międzyrządowy Komitet do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas odbywającej się w Botswanie 18. sesji zaakceptował wniosek Polski. - Ten taniec jest charakterystycznym elementem polskiej kultury, odzwierciedla wiele naszych cech narodowych - mówi dyrektor Teatru Tańca UW "Warszawianka" Jan Łosakiewicz.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa taniec polonez - taniec UNESCO

Zygmunt Krauze o fascynacji Belą Bartokiem

Zygmunt Krauze - kompozytor, pianista i pedagog urodził się w Warszawie 19 września 1938 roku - 85 lat temu. Gdy w 1956 roku na pierwszy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" przyjechała do Warszawy jako gość honorowy Nadia Boulanger, przywiozła w prezencie dla polskich kompozytorów płyty między innymi z muzyką Beli Bartoka.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyka współczesna Nadia Boulanger Bela Bartok Zygmunt Krauze Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Polskie Radio UNESCO radio Ewa Szczecińska MUZYKA