Polskie Radio
Section05
UNESCO

"Wymazać naród" - film o niszczeniu dziedzictwa kulturowego Ukrainy przez Rosjan

Dokument "Wymazać naród" Tomasza Grzywaczewskiego o zniszczeniach, jakie wojska Federacji Rosyjskiej dokonały od 24 lutego ub.r. na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, pokazano premierowo we wtorek w stołecznym kinie Kultura. - Ukraińcy jako nowoczesny naród potrafią bronić siebie, Europy i całej cywilizacji - mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina UNESCO Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Mularczyk: ponieważ Niemcy nadal nie przystępują do negocjacji z Polską, wystąpiłem do sekretarz generalnej RE

- Chodzi o to, żeby stworzyć platformę do współpracy, dialogu, kooperacji między naszymi krajami - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk o zaangażowaniu Rady Europy w sprawę reparacji wojennych.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO KULTURA SZTUKA Niemcy dyplomacja MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Europa reparacje wojenne Rada Europy

Polskie dobra kultury zrabowane podczas wojny. Próba interwencji w UNESCO

Mariusz Lewicki, polski ambasador przy UNESCO, spotka się w Paryżu z dyrektor generalną organizacji Audrey Azoulay. Będzie z nią rozmawiał o dobrach kultury zrabowanych w Polsce przez Niemcy w czasie drugiej wojny światowej. O spotkaniu poinformował wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO KULTURA SZTUKA Niemcy dyplomacja MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Europa Francja Paryż

Wypiekany symbol kraju. Francuska bagietka wpisana na listę UNESCO

Francuska bagietka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Wypiek okazał się być ważniejszym symbolem kraju niż chociażby dachy Paryża i festiwal wina w Arbois. Decyzję o wpisaniu bagietek na listę z radością przyjęli zwłaszcza francuscy piekarze, których ubywa z każdym rokiem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Piotr Łodej Aleksander Ziemiańczyk Francja bagietka kulinaria UNESCO

Barszcz ukraiński na liście UNESCO. Jak przyrządzić go zgodnie z tradycją?

Barszcz ukraiński stał się kolejną potrawą wpisaną na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Ta zupa często gości także w polskich domach, choć, jak się okazuje, przyrządzamy ją nieco inaczej, niż robi się to na Ukrainie. Nasz reporter Michał Fedusio odwiedził jedną z warszawskich restauracji specjalizujących się w ukraińskiej kuchni, by sprawdzić, jak przyrządza się tradycyjny barszcz ukraiński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Michał Fedusio kulinaria UNESCO przepisy kulinarne przepisy zupy buraki tradycja Ukraina STYL ŻYCIA

Rosja nadal przewodniczy Komitetowi Światowego Dziedzictwa. "Nie można jej zablokować"

- Rosja nadal przewodniczy Komitetowi Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby ją zablokować potrzeba politycznej decyzji wszystkich jego członków - mówi Stały Przedstawiciel RP przy UNESCO Magdalena Marcinkowska. Wskazuje, że w tym roku ma się odbyć sesja Komitetu z okazji 50. rocznicy ustanowienia międzynarodowego systemu ochrony światowego dziedzictwa. - Kraje UE nie wyobrażają sobie, by do spotkania doszło w Kazaniu lub innym rosyjskim mieście, jak jest to zaplanowane - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja UNESCO wojna na Ukrainie KULTURA