"Live Embers". Solowy album Adama Makowicza

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 16:40
Od najbliższego poniedziałku (17.08) Płytą Tygodnia w Poranku Dwójki będzie solowy album Adama Makowicza "Live Embers", wydany w 1975 roku przez Polskie Nagrania w serii Polish Jazz, w reedycji Warner Music Poland z 2016 roku.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: Mat. promocyjne

Przypominamy tę płytę z okazji jubileuszu 80. urodzin pianisty, przypadających dokładnie 18 sierpnia. W jego artystycznym życiorysie najważniejsze fakty to m.in. wielokrotna współpraca z Tomaszem Stańko, datująca się od pamiętnego kwartetu Jazz Darings z pierwszej połowy lat 60. Później był zespół Zbigniewa Namysłowskiego i pamiętny wyjazd na antypody z grupą Novi Singers, a w kraju akompaniowanie w trio Wojciechowi Młynarskiemu i współpraca z zespołem Michała Urbaniaka. Podczas wspólnych tras z Urbaniakiem w Europie Zachodniej Makowicz improwizował w duecie z Urszulą Dudziak, co zaowocowało płytą "Newborn Light". I to ten album otworzył pianiście drogę do kariery w USA. Pamiętny wyjazd w 1977 roku skutkował trzema wydarzeniami - serią występów w nowojorskim klubie Coockery, udziałem w specjalnym wieczorze poświęconym pamięci Errolla Garnera w Carnegie Hall oraz solową płytą "Adam", którą wydała Columbia.

Od tej chwili rozpoczyna się amerykański rozdział w życiorysie artysty, który znaczony był także ważnymi gestami politycznymi. Makowicz bierze udział w specjalnym, zainicjowanym przez prezydenta Ronalda Reagana, koncercie "Let Poland Be Poland", transmitowanym 31 stycznia 1982 roku na cały świat, obok takich postaci jak Paul McCartney, Frank Sinatra, Mścisław Rostropowicz, Henry Fonda i Czesław Miłosz. Artysta podejmuje decyzję o pozostaniu w USA i kontynuuje karierę, znaczoną koncertami i całą serią płyt, poświęconą m.in. amerykańskim standardom i ich twórcom, takim jak Jerome Kern, Irving Berlin czy George Gershwin. Od lat 90. regularnie bywa w kraju, występując przede wszystkim w filharmoniach. 

Album "Live Embers", wydany w serii Polish Jazz, to jedna z najważniejszych płyt Makowicza wydanych w kraju. Do wygrania codziennie  "Poranku Dwójki" (17-21.08) kilka minut po godzinie 8.00!

Aby zdobyć ten album, należy podczas audycji wysłać SMS na numer: 71211 z wpisanym w treści hasłem "Płyta tygodnia", swoim imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem. Koszt jednego SMS-a to 1,23 zł z VAT.


Zobacz więcej na temat: płyta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak