"Vida breve". Fortepianowy recital Stephena Hougha

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 10:00
Od poniedziałku (19.04) Płytą Tygodnia w "Poranku Dwójki" będzie najnowszy album Stephena Hougha, pianisty urodzonego w Wielkiej Brytanii (z równoległym obywatelstwem australijskim), który w tym roku kończy 60 lat.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: Mat. promocyjne

Tytuł "Vida breve" (krótkie życie), pozornie łączy się z tematyką baletu Manuela de Falli (La vida breve), ale w rzeczywistości nawiązuje do tytułu Sonaty fortepianowej nr 4, której autorem jest Hough.

Wielokrotnie nagradzany pianista, kompozytor, autor opowiadań, poeta traktuje owo "Krótkie Życie" jak motto do zestawu starannie wybranych utworów. Centralną część stanowi II Sonata fortepianowa b-moll Fryderyka Chopina, którą poprzedza Chacona z II Partity d-moll Bacha w opracowaniu Busoniego. Potem mamy dwa utwory Franciszka Liszta, Fantazję na temat Carmen Busoniego, wspomnianą IV Sonatę "Vida breve" Hough'a i po krótkim interludium Arirang (anonimowego autora), Medytację na temat bachowskiego Preludium Ave Maria Charlesa Gounoda w opracowaniu pianisty.

Wybór utworów intrygujący, niejednoznaczny, dla wymagającego słuchacza.

Album do wygrania codziennie w "Poranku Dwójki" od poniedziałku do soboty (19-24.04) kilka minut po 8.00!

Aby zdobyć ten album, należy podczas audycji wysłać SMS pod numer: 71211 z wpisanym w treści hasłem "Płyta tygodnia", swoim imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem. Koszt jednego SMS-a to 1,23 zł z VAT.

Zobacz więcej na temat: płyta