REKLAMA

"Dzień, w którym umarł Prokofiew". Zwycięskie słuchowisko Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 10:00
Zapraszamy do wysłuchania radiowej opowieści nagrodzonej zarówno w konkursie zorganizowanym przez Dwójkę i ZAIKS, jak i na Festiwalu Dwa Teatry 2018.
Audio
  • Małgorzata Szymankiewicz o słuchowisku "Dzień w którym umarł Prokofiew" (Wybieram Dwójkę)
Fragment plakatu do słuchowiska Dzień w którym umarł Prokofiew
Fragment plakatu do słuchowiska "Dzień w którym umarł Prokofiew"Foto: Malwina Konopacka/materiały prasowe

Słuchowisko "Dzień w którym umarł Prokofiew" Moniki Milewskiej to – na przekór tytułowi – historia życia i twórczości Dymitra Szostakowicza, wybitnego rosyjskiego kompozytora, który tworzył w sowieckiej Rosji. Przywołany w tytule kompozytor zmarł 5 marca 1953 roku, czyli w tym samym dniu, co Józef Stalin. Prokofiew z Szostakowiczem rywalizowali o palmę pierwszeństwa w muzyce. Po śmierci nieco starszego Prokofiewa, Szostakowicz w licznych monologach wciąż spiera się artystycznie ze swoim konkurentem, a także tłumaczy swoje uwikłanie w polityczno-artystyczne powinności, jakie wymuszało na nim życie w Związku Radzieckim. Tekst słuchowiska został wyróżniony 2. nagrodą w urodzinowym konkursie Programu 2 i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na słuchowisko o tematyce muzycznej.

Słuchowisko zostało również wyróżnione podczas Festiwalu Dwa Teatry 2018. Szymon Kuśmider został nagrodzony z rolę drugoplanową, natomiast Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną otrzymał Andrzej Brzoska.
Przypomnijmy także, że Program 2 Polskiego Radia został laureatem nagrody honorowej dla producenta słuchowisk.

Monika Milewska "Dzień, w którym umarł Prokofiew"

Występują: Mariusz Bonaszewski (Dymitr Szostakowicz), Artur Janusiak (Sergiej Prokofiew), Szymon Kuśmider (Józef Stalin), Paweł Szczesny (Andriej Żdanow), Monika Kwiatkowska (Nina, żona Szostakowicza) oraz Irena Kownas, Zbigniew Konopka, Janusz Wituch, Andrzej Krusiewicz.

Na fortepianie gra Marian Szałkowski.

Reżyseria: Dariusz Błaszczyk

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (14.07) w godz. 20.00-21.00.

Zobacz więcej na temat: słuchowisko Dariusz Błaszczyk

Czytaj także

Słuchowisko Dwójki zdobyło Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry 2018!

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 21:00
Za najlepsze słuchowisko jury uznało "Ordonkę" w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Program II Polskiego Rada drugi rok z rzędu otrzymał także nagrodę honorową dla najlepszego producenta słuchowisk.
rozwiń zwiń