"Sen Todory". Spojrzenie na miłość trzech pokoleń Bułgarek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 12:00
Zapraszamy na słuchowisko Anny Dykczak, w którym każda z bohaterek ma różne doświadczenie z mężczyznami.
Irena Jun
Irena JunFoto: Teatr Polskiego Radia

Tytuł słuchowiska Anny Dykczak pochodzi z ludowej bułgarskiej pieśni "Sen Todory". W dawnych czasach ta piosenka była śpiewana przez Bułgarki, kiedy jedna z nich opuszczała wioskę, żeby wyjść za mąż. Bardzo często te kobiety nigdy więcej nie widziały już swojej ukochanej córki/siostry/wnuczki– odchodziły one do innej wioski, do świata mężczyzn.

"Sen Todory" dzieje się współcześnie w Varnie, w Bułgarii. Świat, który zostanie dźwiękowo wykreowany w dramacie, to świat dwustronny. Z jednej strony jest to słoneczny balkon z dźwiękami krzykliwego, żywego, portowego miasta, gdzie kobiety z trzech pokoleń, z początku tylko plotkują, a w końcu otwierają się przed sobą i zdradzają swoje tajemnice. Z drugiej strony jest to mistyczny świat antycznej kobiety – Todory, przywołany w dźwięku przez dalekie dzwony cerkwi oraz przejmujące ludowe śpiewy bułgarskich kobiet. Piosenka "Sen Todory" pojawia się jak refren, przypominając, że chociaż współczesne kobiety są niezależne i wolne, nadal są one "oddzielone" od siebie poprzez okoliczności, wybory, i często poprzez mężczyzn. W realistyczny dramat trzech kobiet w różnym wieku wplatają się jak echo śpiewy z dalekiej przeszłości…

W sztuce Anny Dykczak każda z kobiet ma różne doświadczenie z mężczyznami– Vanche (babcia) miała bardzo szczęśliwe małżeństwo. Choć jej mąż od lat nie żyje, nadal żyje w świadomości Vanche. Lily (matka) wyszła za mąż za obcokrajowca, żeby uciec z Bułgarii i od rodziców – jej małżeństwo nie wyszło i teraz jest samotną rozwódką, pracoholikiem. Jednak jej nieudane małżeństwo dało jej ukochaną córkę – Natkę. Natka (córka) stoi na progu dojrzałości. Podejmuje niby-dorosłe decyzje, ale nadal jeszcze nie "odeszła" do świata mężczyzn. To ona jest "Todorą" i to ona dopiero "śni" o tym, co się stanie z jej życiem. Jest tak samo niewinna jak mitologiczna Todora, która "śpi pod drzewem i naiwnie śni o romantycznym bukiecie kwiatów i złotym pierścionku od ukochanego". Natka daje im wszystkim nadzieję – wszystko przed nią... Czy nauczy się czegoś z błędów jej babci i matki?

Autor: 
Anna Dykczak

Reżyseria: 
Anna Dykczak
Realizacja: 
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: 
Marian Szałkowski

Obsada: 
Irena Jun (Vanche)
Ewa Kasprzyk (Lily)
Roma Gąsiorowska (Natka)

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (19.05) w godz. 19.00-20.00. 

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak