Polskie Radio
Section05
Bułgaria

Korupcja w Bułgarii. Prof. Kuczyński o aferach Sergeja Staniszewa i Bojko Borisowa

W ostatnim tygodniu doszło do zatrzymania pod zarzutem korupcji czterech osób, które były związane z istotnymi europejskimi instytucjami. W związku z tym prof. Grzegorz Kuczyński z Warsaw Institute, który był gościem Polskiego Radia 24, przypomniał o kilku głośnych sprawach nieuczciwych i niejasnych zagrań finansowych, które miały miejsce w ostatnich latach w Bułgarii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Bułgaria korupcja

B. oficer CIA: seria aresztowań rosyjskich szpiegów może być efektem informacji od źródła w służbach

- Seria aresztowań rosyjskich szpiegów w Europie w ostatnich tygodniach może być efektem informacji uzyskanych od źródła w rosyjskich służbach - ocenia były szef placówki CIA w Moskwie John Sipher. Dodał jednak, że mimo to Rosja nadal ma więcej szpiegów na Zachodzie, niż Zachód w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Rosja serwis wschodni wojna na Ukrainie szpieg GRU szpiegostwo Niemcy Holandia Bułgaria Węgry Europa Stany Zjednoczone Szwecja

Eksperci: Rosja chce wymusić wyprzedzające ustępstwa, wykorzystuje chęć Zachodu do negocjacji

- Rosja próbuje wykorzystać chęć krajów zachodnich, by doszło do negocjacji w wojnie z Ukrainą i dąży do sytuacji, w której Zachód pójdzie na ustępstwa w celu zachęcenia Moskwy do rozmów - pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Rosja serwis wschodni wojna na Ukrainie szpieg GRU szpiegostwo Niemcy Holandia Bułgaria Węgry Europa

"Na Zachodzie żyje tysiące szpiegów Rosji". Szereg zatrzymań w wielu krajach po inwazji na Ukrainę

- Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Europie zatrzymano szereg szpiegów pracujących dla Moskwy. Tygodnik "Der Spiegel" szacuje, że na Zachodzie żyją dziesiątki tysięcy osób, pracujących dla rosyjskich służb wywiadowczych FSB, SWR czy wojskowego GRU.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Rosja serwis wschodni wojna na Ukrainie szpieg GRU szpiegostwo Niemcy Holandia Bułgaria Węgry Europa

W magicznym świecie bułgarskich pieśni i opowieści

Pięć dni, 36 artystów, 19 spektakli, 8 wydarzeń towarzyszących, goście z całego świata – w Warszawie trwa 17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. „Pieśniarze i ich opowieści” – to tytuł tegorocznej edycji festiwalu nawiązuje do słynnej książki Alberta Lorda „Pieśniarz i jego opowieść”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Bułgaria opowiadanie Nowa Tradycja Ukraina mniejszości narodowe

Szczyt V4 z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Będzie wspólne oświadczenie ws. rosyjskich ataków

- Państwa Bukaresztańskiej Dziewiątki wydadzą we wtorek oświadczenie ws. rosyjskich ataków na cele cywilne na Ukrainie - zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. - Bombardowanie miejsc cywilnych jest zbrodnią, a zbrodnie wojenne nie ulegają przedawnieniu - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NATO ŚWIAT Europa Czechy Bułgaria Litwa Łotwa Węgry Andrzej Duda

Pasjonujący świat archeologii prof. Piotra Dyczka

W czasach szkolnych chciał być astronomem. Niewiele brakowało, by został dziennikarzem radiowym, bo przez jakiś czas z powodzeniem prowadził audycje w Polskim Radiu. Ostatecznie, pasją jego życia została archeologia. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra", był prof. Piotr Dyczek z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  archeologia Piotr Dyczek Katarzyna Kobylecka Bułgaria starożytność Rzym

Bułgaria krajem z największą liczbą ofiar wypadków samochodowych w Europie

Wybierasz się w zagraniczną podróż? Wiesz jakie obowiązują opłaty za przejazd lub ograniczenia prędkości? Prezentujemy zestaw przydatnych informacji dla kierujących wybierających się do Austrii, Bułgarii, Chorwacji oraz Czarnogóry. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców podróże kierowcy społeczeństwo podróże zagraniczne samochody Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online Bułgaria prawo bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze