Polskie Radio
Section05
Bułgaria

NASZ WYWIAD Skandal wokół słów prezydenta o Krymie, spięcie z Turcją. Dokąd zmierza Bułgaria po wyborach?

- Wyniki wyborów w Bułgarii wskazują, że proces uwalniania państwa od negatywnych wpływów Kremla będzie stopniowo kontynuowany - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Mateusz Seroka z Ośrodka Studiów Wschodnich. Punktem odniesienia dla zwycięskiej partii prezydenckiej jest Unia Europejska i NATO, a także inicjatywa Trójmorza - zaznacza.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Rosja Turcja Bułgaria Krym

Pożar autokaru w Bułgarii. Spłonęło kilkadziesiąt osób, w tym dzieci

Co najmniej czterdzieści pięć osób zginęło w wyniku katastrofy autobusu w Bułgarii. Pojazd spłonął na autostradzie. Wśród ofiar jest dwanaścioro dzieci. W sumie autobusem podróżowały pięćdziesiąt dwie osoby. Siedem przeżyło katastrofę. Z poważnymi poparzeniami przewieziono je do szpitala w Sofii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bułgaria wypadek autobus służby ratunkowe służby i bezpieczeństwo

Europa epicentrum pandemii. Kolejne kraje rozważają wprowadzenie surowych obostrzeń

Niemcy są kolejnym krajem, który rozważa wprowadzenie drastycznych obostrzeń pandemicznych. Chodzi o ewentualny lockdown dla niezaszczepionych. Miałaby to być odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. Europa jest obecnie epicentrum pandemii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa koronawirus COVID-19 pandemia obostrzenia Austria Niemcy USA Ukraina Rosja Rumunia Bułgaria Wojciech Cegielski

GERB wygrał przedterminowe wybory parlamentarne w Bułgarii. Będzie druga tura wyborów prezydenckich

Centroprawicowa partia GERB byłego premiera Bojko Borisowa wygrała niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne, zdobywając 24,8 proc. głosów, wskazują sondaże exit polls agencji Alpha Research. Drugą, według wstępnych wyników, siłą polityczną jest nowa centrowa partia "Kontynuujemy zmiany", która uzyskała 24,1 proc. głosów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bułgaria wybory wybory parlamentarne wybory prezydenckie

NASZ WYWIAD Szpiedzy, eksplozje, trucizna, korupcja. Rosja zraziła do siebie Bułgarów, dostrzegli zły wpływ Kremla na swój kraj

- Do niedawna partie bułgarskiej lewicy i prawicy, podobnie jak bułgarskie społeczeństwo, opowiadały się za dobrymi relacjami z Rosją, co wynikało z ich zakorzenienia w historii – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Mateusz Seroka (OSW), zaznaczając, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z przełomem i wyraźną zmianą nastawienia. Moskwa zdołała zrazić nawet tak przyjazny wobec siebie kraj, jak Bułgaria.
Zobacz więcej na temat:  Rosja NASZ WYWIAD Bułgaria szpieg energetyka wojsko

Zapory na granicach Europy. Nie tylko Polska chroni swoich obywateli

"Solidna, wysoka zapora, wyposażona w system monitoringu i detekcji ruchu" – tak Mariusz Kamiński, szef MSWiA, opisał mur, który ma zostać wybudowany na granicy Polski z Białorusią. Wbrew głosom krytyki i opozycji Polska to nie jedyny kraj, którego rząd w taki sposób chce chronić obywateli. Budowa muru, zabezpieczeń czy zasieków już wcześniej bywała odpowiedzią na fale migracji w Europie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska migracja uchodźcy granica imigranci w Europie Białoruś Litwa Bułgaria Chorwacja Serbia Węgry

Interwencja Ordo Iuris w Europejskim Trybunale Praw Człowieka ws. "małżeństwa" dwóch kobiet

Instytut Ordo Iuris interweniował w sprawie dwóch Bułgarek, które wystąpiły do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ze skargą. Przedmiotem sprawy był fakt, że władze Bułgarii odmówiły zarejestrowania związku kobiet jako "małżeństwa", które zostało zawarte w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ordo Iuris Strasburg Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu sąd LGBT Bułgaria Europa