REKLAMA

"Ordonka". Nagrodzony spektakl Programu 2 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 21:33
Nieznane fakty z życia Hanny Ordonówny stały się kanwą opowieści o bohaterskiej kobiecie, która w powszechnej świadomości znana jest jako polska diwa dwudziestolecia międzywojennego.
Piotr Bajtlik, Dariusz Błaszczyk, Wiktoria Gorodeckaja
Piotr Bajtlik, Dariusz Błaszczyk, Wiktoria GorodeckajaFoto: Małgorzata Szymankiewicz

Wojenna historia Ordonki obfituje w tragiczne wydarzenia - Ordonównę więziono na Pawiaku, potem była aresztowana przez NKWD i wywieziona do łagru w Uzbekistanie. Wojna oznaczała tułaczkę - wraz z sierotami, dziećmi polskich wygnańców osiadła w Bejrucie w Libanie.

Słuchowisko ukazuje tę największą gwiazdę przedwojennego filmu i estrady jako pełną namiętności kobietę - szczególnie w sekwencjach przedwojennych, ale i jako oddaną opiekunkę dla tych, którzy jej potrzebują. W słuchowisku znakomitą rolę Ordonki stworzyła Wiktoria Gorodeckaja, której partnerują nie mniej utalentowani aktorzy.

Reżyseria Dariusz Błaszczyk, muzyka i opracowanie muzyczne Andrzej Izdebski, realizacja akustyczna Paweł Szaliński

Obsada: Wiktoria Gorodeckaja (Ordonka), Marcin Przybylski (Michał Tyszkiewicz), Krzysztof Tyniec (Fryderyk Járosy), Piotr Bajtlik (Tadeusz Wittlin), Stanisław Brudny (Ksiądz Kantak), Kacper Kuszewski (Mieczysław Fogg), Krzysztof Szczepaniak (Zesłaniec), Agnieszka Podsiadlik (Pielęgniarka), Anna Grycewicz (Kobieta/ Pokojówka), Krystyna Tkacz (Bajkowska), Karolina Bacia (Girlsa), Zdzisław Wardejn (Dyrektor Boczkowski), Szymon Kuśmider (Mikułko), Ilja Zmiejew (Naczelnik), Andrzej Krusiewicz (Lektor), Mirosław Wieprzewski (Marian Znicz), Małgorzata Prochera (Dziecko), Karol Kwiatkowski (Krzyś); w chórze "Dana" śpiewają: Kacper Kuszewski, Marcin Przybylski, Piotr Bajtlik i Krzysztof Szczepaniak
 
Spektakl otrzymał Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie w 2018 roku.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem 

Data emisji: 22.03.2020

Godzina emisji: 16.00

uk

Czytaj także

"Ordonka". Słuchowisko z Grand Prix "Dwóch Teatrów"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 14:00
Zapraszamy słuchowisko, które zdobyło główną nagrodę na sopockim festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Radiowy spektakl wyreżyserowany przez Dariusza Błaszczyka opowiada o skomplikowanych losach Hanki Ordonówny. W tytułowej roli Wiktoria Gorodeckaja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wieczór Trzech Króli... Królowych" z szansą na nagrodę Prix Marulic 2020

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 13:31
Słuchowisko "Wieczór Trzech Króli... Królowych" Williama Shakespear'a w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza znalazł się w gronie dwunastu słuchowisk, które powalczą o nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Radiowej Prix Marulic 2020 w kategorii dramatu radiowego.
rozwiń zwiń