"Ordonka". Słuchowisko z Grand Prix "Dwóch Teatrów"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 14:00
Zapraszamy słuchowisko, które zdobyło główną nagrodę na sopockim festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Radiowy spektakl wyreżyserowany przez Dariusza Błaszczyka opowiada o skomplikowanych losach Hanki Ordonówny. W tytułowej roli Wiktoria Gorodeckaja.
Audio
  • Nagrywanie słuchowiska "Ordonka". Relacja Małgorzaty Szymankiewicz (Wybieram Dwójkę)
Wiktoria Gorodeckaja
Wiktoria GorodeckajaFoto: PR2/Grzegorz Śledź

3 Wiktoria Gorodeckaja.jpg
Słuchowisko Dwójki zdobyło Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry 2018!

Nieznane fakty z życia Hanny Ordonówny stały się kanwą opowieści o bohaterskiej kobiecie, która w powszechnej świadomości znana jest jako polska diwa dwudziestolecia międzywojennego. Tymczasem wojenna historia Ordonki obfituje w tragiczne wydarzenia - Ordonównę więziono na Pawiaku, potem była aresztowana przez NKWD i wywieziona do łagru w Uzbekistanie. Wojna oznaczała tułaczkę - wraz z sierotami, dziećmi polskich wygnańców osiadła w Bejrucie w Libanie. Słuchowisko ukazuje tę największą gwiazdę przedwojennego filmu i estrady jako pełną namiętności kobietę - szczególnie w sekwencjach przedwojennych, ale i jako oddaną opiekunkę dla tych, którzy jej potrzebują.

W słuchowisku znakomitą rolę Ordonki stworzyła Wiktoria Gorodeckaja, której partnerują nie mniej utalentowani aktorzy.

ORDONKA nagranie - Dariusz Błaszczyk, Marcin Przybylski, Piotr Bajtlik1200.JPG
"Chciałem pokazać skondensowany tragizm życia Ordonki"

Antoni Winch i Dariusz Błaszczyk "Ordonka"

Reżyseria: Dariusz Błaszczyk

Muzyka i opracowanie muzyczne: Andrzej Izdebski

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Obsada: Wiktoria Gorodeckaja (Ordonka), Marcin Przybylski (Michał Tyszkiewicz), Krzysztof Tyniec (Fryderyk Járosy), Piotr Bajtlik (Tadeusz Wittlin), Stanisław Brudny (Ksiądz Kantak), Kacper Kuszewski (Mieczysław Fogg), Krzysztof Szczepaniak (Zesłaniec), Agnieszka Podsiadlik (Pielęgniarka), Anna Grycewicz (Kobieta/ Pokojówka), Krystyna Tkacz (Bajkowska), Karolina Bacia (Girlsa), Zdzisław Wardejn (Dyrektor Boczkowski), Szymon Kuśmider (Mikułko), Ilja Zmiejew (Naczelnik), Andrzej Krusiewicz (Lektor), Mirosław Wieprzewski (Marian Znicz), Małgorzata Prochera (Dziecko), Karol Kwiatkowski (Krzyś); w chórze "Dana" śpiewają: Kacper Kuszewski, Marcin Przybylski, Piotr Bajtlik i Krzysztof Szczepaniak

Słuchowisko powstało we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (7.07) w godz. 18.00-19.00.

bch

Czytaj także

Ordonka reklamuje pastę do zębów?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 12:00
O gwiazdach przedwojennego kabretu na usługach rodzącego się wtedy przemysłu reklamowego rozmawialiśmy w środowej "Zakładce literackiej" w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wizje Marszałka w epoce wirujących stolików

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 01:00
- Dwudziestolecie międzywojenne to epoka, kiedy usiłowano nawiązać kontakty ze siłami nadprzyrodzonymi. W 1923 roku na Uniwersytecie Warszawskim pod auspicjami polskiego rządu odbyła się nawet konferencja poświęcona takim zjawiskom – powiedział w Dwójce autor książek historycznych Sławomir Koper.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Street food 80 lat temu. Jak jadano w II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 17:00
W audycji "Droga przez mąkę" spotkaliśmy się z Aleksandrą Zaprutko-Janicką, autorką książki "Dwudziestolecie od kuchni. Kulinarna historia przedwojennej Polski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arianka Spiegel. Cudowne dziecko dwudziestolecia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 12:00
– Józef Lejtes, znany przedwojenny reżyser, nakręcił z nią pięciominutowy film, który dziś nazwalibyśmy "demo tape", z myślą, by wysłać to do Hollywood – mówił o Arianie Spiegel dokumentalista Tomasz Magierski.
rozwiń zwiń