"Pastorałka" Schillera. Słuchowisko w doborowej obsadzie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 20:31
"Pastorałka" - misterium ludowe w układzie Leona Schillera z muzyką Leona Schillera i Jana Maklakiewicza - zabrzmiało w Programie 2 Polskiego Radia w wigilijny wieczór.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Directornico

W komentarzu reżyserskim do "Pastorałki" Leon Schiller napisał: W ogóle nie trzeba zapominać - i to jest zasadnicza koncepcja "Pastorałki" - że wszystkie role wykonują kolędnicy. To musi być zaznaczone w tonie i w formie. A więc nie chodzi wcale o udawanie Maryi, Josepha lub Aniołów, lecz o to, jak się te postacie w wyobraźni ludowej załamują, jak wyglądają przepuszczone przez pryzmat uczuciowy ludu wiejskiego, oczywiście epoki minionej.

Zgodnie z taką koncepcją za defekt przenigdy nie mogą być uważane właściwości ludowej interpretacji scenicznej, jako to: pewna surowość wyrazu, rytmika i melodyka recytacji, zupełnie od miejskiej odmienna albo też skłonność do upraszczania wszelkich zawiłości. Stąd też postacie sceniczne "Pastorałki" nazwał Schiller w Reducie w 1923 roku "rzeźbami z chleba". Muszą więc te rzeźby - powiada Schiller - posiadać zapach wiejskiego chleba. Oto cały sekret.

Adaptacja i reżyseria Krzysztofa Zaleskiego, instrumentacja i opracowanie muzyczne Jacka Urbaniaka, realizacja Andrzeja Brzoski

Obsada: Agnieszka Judycka (Maria), Wojciech Machnicki (Joseph), Damian Damięcki (Maścibrzuch), Grzegorz Małecki (Korydon), Mariusz Benoit (Bartos), Jan Pęczek (Herod), Joanna Jeżewska (Herodowa), Stanisław Brudny (Rabin), Krzysztof Banaszyk, Grzegorz Daukszewicz, Dariusz Dobkowski, Marcin Januszkiewicz, Marek Kudełko, Anna Markowicz, Wojciech Michalak, Marcin Mroziński, Monika Świtaj, Grzegorz Wons, Mirosław Zbrojewicz

Aktorom towarzyszyły Zespół Ars Nova, zespół wokalny Subtilior Ensemble, chór dziecięcy d'Altro Canto z Sulejówka.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 24.12.2020

Godzina emisji: 20.00


Zobacz więcej na temat: Leon Schiller słuchowisko
Czytaj także

Babcia i wnuczek, czyli noc cudów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko na postawie farsy Konstantego Ildefonsa Gałaczyńskiego. Adaptacja i reżyseria radiowa Janusza Kukuły. Nagranie z 1993 r.
rozwiń zwiń