"Guatemala Hobby Shop". Słuchowisko o Andrzeju Bobkowskim

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 15:30
Jakie są granice wolności artystycznej? I jaką cenę płaci się za jej ograniczenie? Na te pytania starali się odpowiedzieć twórcy słuchowiska o pisarzu Andrzeju Bobkowskim - "Guatemala Hobby Shop".
Słuchowisko Guatemala Hobby Shop
Słuchowisko "Guatemala Hobby Shop"Foto: Wojciech Kusiński/PR

słuchowisko Guatemala Hobby Shop 1200.jpg
Nagrywanie słuchowiska "Guatemala Hobby Shop"

"Guatemala Hobby Shop" to słuchowisko Jarosława Jakubowskiego o Andrzeju Bobkowskim, pisarzu, który jeszcze przed wybuchem II wojny światowej wraz z żoną wyjechał do Francji, a ostatecznie osiadł w Gwatemali. Tam otworzył swój warsztat modelarski Guatemala Hobby Shop. 

Więcej o Andrzeju Bobkowskim można dowiedzieć się z serwisu specjalnego Polskiego Radia TUTAJ.

Słuchowisko dotyczy ostatnich lat życia pisarza, już po zdiagnozowaniu u niego guza mózgu. Choć realia życia Bobkowskich w tamtym czasie są prawdziwe, to historia opowiedziana w słuchowisku jest fikcją literacką. Do chorego Bobkowskiego przybywa "z kraju" specjalny emisariusz, który namawia go do powrotu do Polski, mamiąc lepszymi warunkami życia, znakomitą opieką medyczną, tym, na co Bobkowscy w Gwatemali nie mogli liczyć. W zamian chce "tylko" akceptacji status quo w komunistycznym kraju. 

Obsada i twórcy

W słuchowisku znakomite role stworzyli Andrzej Mastalerz jako Bobkowski (także reżyser słuchowiska) i Sławomir Orzechowski jako Gość – ten który przychodzi, by kusić i obiecywać. Niezwykle kameralną i ciepłą postać Barbary Bobkowskiej stworzyła Wiktoria Gorodeckaja.


"Guatemala Hobby Shop" (2020)

Autor: Jarosław Jakubowski

Reżyseria: Andrzej Mastalerz

Realizacja akustyczna i opracowanie muzyczne: Agnieszka Szczepańczyk

Obsada: Andrzej Mastalerz (Bobkowski), Wiktoria Gorodeckaja (Barbara), Sławomir Orzechowski (Gość), Antoni Domin, Jakub Strach

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 10.01.2021

Godzina emisji: 19.00

Czytaj także

"Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija Pana... ". Zapraszamy na słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:53
"Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija Pana. Zabiwszy grzebie w gaju, na łączce przy ruczaju". Tak brzmi dobrze znany początek ballady Mickiewicza "Lilije".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z twórcami słuchowiska "Guatemala Hobby Shop"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 15:00
"Guatemala Hobby Shop" to słuchowisko o pisarzu Andrzeju Bobkowskim, którego premiera odbędzie się w najbliższą niedzielę (10.01) na antenie Dwójki. W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkamy się z jego twórcami: Andrzejem Mastalerzem i Jarosławem Jakubowskim.
rozwiń zwiń