Spotkanie z twórcami słuchowiska "Guatemala Hobby Shop"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 15:00
"Guatemala Hobby Shop" to słuchowisko o pisarzu Andrzeju Bobkowskim, którego premiera odbędzie się w najbliższą niedzielę (10.01) na antenie Dwójki. W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkamy się z jego twórcami: Andrzejem Mastalerzem i Jarosławem Jakubowskim.
Słuchowisko Guatemala Hobby Shop
Słuchowisko "Guatemala Hobby Shop"Foto: Wojciech Kusiński/PR

"Guatemala Hobby Shop" to słuchowisko Jarosława Jakubowskiego o Andrzeju Bobkowskim -  pisarzu, który jeszcze przed wybuchem II wojny światowej wraz z żoną wyjechał do Francji, by tam oczekiwać na wizę argentyńską, która umożliwiłaby mu pracę w przedstawicielstwie Polskiego Exportu Żelaza w Buenos Aires. Wybuch wojny zatrzymał Bobkowskich we Francji blisko na dekadę. Tuż po wojnie Bobkowski nawiązuje kontakty z "Kulturą" Jerzego Giedroycia, londyńskimi "Wiadomościami" Grydzewskiego, publikuje także w "Tygodniku Powszechnym" wydawanym w kraju.

W 1948 roku Bobkowscy przenoszą się do Gwatemali, gdzie pisarz, obok uprawiania twórczości literackiej, zajmuje się modelarstwem, które było jego pasją od dawna. Otwiera Guatemala Hobby Shop, warsztat modelarski.

Więcej o Andrzeju Bobkowskim można dowiedzieć się z serwisu specjalnego Polskiego Radia TUTAJ.

Słuchowisko o wolności artystycznej

Słuchowisko dotyczy ostatnich lat życia pisarza, już po zdiagnozowaniu u niego guza mózgu. Choć realia życia Bobkowskich w tamtym czasie są prawdziwe, to historia opowiedziana w słuchowisku jest fikcją literacką. Do chorego Bobkowskiego przybywa "z kraju" specjalny emisariusz, który namawia go do powrotu do Polski, mamiąc lepszymi warunkami życia, znakomitą opieką medyczną, tym, na co Bobkowscy w Gwatemali nie mogli liczyć. W zamian chce "tylko" akceptacji status quo w komunistycznym kraju.

Słuchowisko podejmuje temat niezależności twórcy, stawia pytania o granice wolności artystycznej i ceny, jaką się płaci za jej ograniczenie.

Obsada i twórcy

W słuchowisku znakomite role stworzyli Andrzej Mastalerz jako Bobkowski (także reżyser słuchowiska) i Sławomir Orzechowski jako Gość – ten który przychodzi, by kusić i obiecywać. Niezwykle kameralną i ciepłą postać Barbary Bobkowskiej stworzyła Wiktoria Gorodeckaja.

Premiera w Dwójce 10 stycznia 2021 o godz. 19.00.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w piątek (8.01) w godz. 17.30-18.00 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

Czytaj także

"Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija Pana... ". Zapraszamy na słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:53
"Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija Pana. Zabiwszy grzebie w gaju, na łączce przy ruczaju". Tak brzmi dobrze znany początek ballady Mickiewicza "Lilije".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rodzina królewska". Rzecz o ludziach, którzy udają innych

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 19:00
- Każda z tych postaci nosi w sobie pewną tajemnicę – podkreślał Andrzej Mastalerz, opowiadając o reżyserowanym przez sobie premierowym słuchowisku Dwójki pt. "Rodzina królewska".
rozwiń zwiń