Stenka i Zelnik zagrają w klasy w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 11:41
Dwójka zaprasza, dziś o godz. 21, na słuchowisko oparte na kultowej w latach 70. powieści Julio Cortázara – utrzymanej w wyjątkowym klimacie historii o młodych ludziach z paryskiej bohemy.

"Wiem, że pewnego dnia przyjechałem do Paryża, wiem, że jakiś czas żyłem na kredyt, robiąc to, co robią inni, i widząc to, co inni widzą. Wiem, że wychodziłaś z kawiarni na ulicy Cherche-Midi i że zaczęliśmy rozmawiać" – powie Horacio Oliveira, główny bohater tej przedziwnej powieści, Argentyńczyk, "intelektualista amator" szukający swojego miejsca w światku paryskiej bohemy. Słowa te kieruje do Magi, z którą pewnego dnia zaczyna się spotykać. "Chodziliśmy nie szukając się, ale wiedząc, że chodzimy po to, żeby się znaleźć" – przyzna Horacio.  

Popularność "Gry w klasy" w Polsce była zagadką nawet dla samego autora. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 1968 roku i przez kolejne dziesięciolecie młodzi ludzie porozumiewali się ze sobą przy pomocy cytatów z tej właśnie książki. Może porwała ich niezwykła, nieco oniryczna, atmosfera tej historii, rozgrywającej się w ciasnych mieszkaniach paryskich kamienic – te niekończące się rozmowy o sztuce, filozofii, miłości, w oparach tytoniu, przy alkoholu, z jazzująco-bluesowym tłem…

/

źr. Flickr/fot. h.koppdelaney

"Gra w klasy. Paryż" – słuchowisko zrealizowane w 1995 roku na podstawie tłumaczenia Zofii Chądzyńskiej. Adaptacji radiowej dokonała Joanna Szwedowska, reżyserował Waldemar Modestowicz, a opracowała muzycznie Barbara Dzięgielewska. W roli Horacio Oliveira wystąpił Jerzy Zelnik; Magę zagrała wspaniale Danuta Stenka. W pozostałych rolach: Wiesław Komasa, Marcin Troński, Adam Bauman, Sławomira Łozińska.

14 października (piątek), godz. 21:00

Czytaj także

"Esse" Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 02:42
To zadziwiający, bardzo piękny i zagadkowy tekst. Powstał pod wpływem niespodziewanego, gwałtownego zachłyśnięcia się urodą kobiecej twarzy, widzianej tylko raz, przez moment.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyśniony Paryż Woody'ego Allena

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2011 12:12
Słynny amerykański reżyser w swym najnowszym filmie gra z naszymi wyobrażeniami o "magicznym Paryżu". A jednocześnie pokazuje, jak wielką moc ma wciąż pewien dawny mit o złotym wieku, w którym wszystko było ponoć piękniejsze...
rozwiń zwiń