Słuchowisko Domana Nowakowskiego "Niepokonani 1920" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 22:00
W Dwójce przypominamy słuchowisko Domana Nowakowskiego "Niepokonani 1920". Przedstawia ono kluczowe momenty bitwy stoczonej już ponad 100 lat temu - od 13 do 15 sierpnia 1920 roku, nazywanej Cudem nad Wisłą, okrzykniętej jedną z najważniejszych bitew w dziejach świata. 
Plakat słuchowiska
Plakat słuchowiskaFoto: Mat. promocyjne

W tekście napisanym przez Domana Nowakowskiego znajdujemy wciągającą relację z wydarzeń, które w czasie bitwy miały miejsce w sztabie armii, na froncie oraz w domu rodziny Malickich. Wyjątkowości tej opowieści przydają współczesne komentarze narratorów, kreowanych przez niezrównanego Franciszka Pieczkę i znakomitą Paulinę Holtz.

W sztabie polskiej armii, głodny zwycięstwa i wolności, naczelny wódz – Józef Piłsudski (Emilian Kamiński) taktycznie rozgrywał historyczne starcie z Armią Czerwoną, która bez hamulców parła na Europę. Wraz z szefem sztabu generałem Tadeuszem Rozwadowskim (Radosław Pazura), niczym najlepszy duet napastników, starali się ogrywać rywala. Znacznie ułatwił im to porucznik Jan Kowalewski (Adam Serowaniec), który dziś pewnie okrzyknięty zostałby "mega hakerem", bo rozszyfrował kody nadawcze, dzięki czemu znane były wszystkie plany i rozkazy sowietów.

Tymczasem w polskich domach emocje nie były mniejsze. Słuchowisko przedstawia także losy ludności cywilnej –  fikcyjnej rodziny Malickich, mieszkającej przy ulicy Leszno 13, czyli współczesnej Alei Solidarności 93, gdzie mieści się Teatr Kamienica. Głową rodziny jest generał Stanisław Malicki (Olaf Lubaszenko), a szyją, jak to zwykle bywa, jego żona Barbara (Justyna Sieńczyłło), U nich także narastał niepokój. Maliccy, wraz ze swoją niezastąpioną gosposią Pelasią (Stanisława Celińska), choć pełni strachu i obaw o kolejny dzień, mocno wierzyli w sukces na froncie. I choć decyzja o wstąpieniu do armii najmłodszego członka rodziny, 16-letniego Olka (Piotr Ligienza) nie spotkała się z entuzjazmem familiantów, to hart ducha i odwaga młodego pokolenia były dla losów Polski decydujące.

Posłuchaj
60:50 2023_08_15 18_00_59_Dwojka_Wieczor_ze_sluchowiskiem.mp3 Doman Nowakowski "Niepokonani 1920", część 1 (Wieczór ze słuchowiskiem/Dwójka)

60:29 2023_08_15 20_59_56_Dwojka_Wieczor_ze_sluchowiskiem.mp3 Doman Nowakowski "Niepokonani 1920", część 2 (Wieczór ze słuchowiskiem/Dwójka)

  

Doman Nowakowski "Niepokonani 1920", prod. 2020

reżyseria: Emilian Kamiński

realizacja akustyczna: Maciej Słowikowski

muzyka: Jan Stokłosa

obsada: Stanisława Celińska, Dorota Chotecka, Paulina Holtz, Jolanta Mrotek, Justyna Sieńczyłło, Milena Staszuk, Waldemar Błaszczyk, Paweł Burczyk, Dawid Czupryński, Wojciech Duryasz, Tomasz Gęsikowski, Emilian Kamiński, Andrzej Kałuszko, Krzysztof Krupiński, Piotr Ligienza, Olaf Lubaszenko, Łukasz Matecki, Radosław Pazura, Franciszek Pieczka, Michał Rolnicki, Jacek Rozenek, Adam Serowaniec, Rafał Szałajko, Maciej Wierzbicki, Jacek Zawada

W słuchowisku zagrali aktorzy Teatru O.N. oraz pracownicy Teatru Kamienica.

Słuchowisko zostało zrealizowane przez Teatr Kamienica w 2020 roku na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. 

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Projekt dofinansowany ze środków MKiDN.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 15.08.2023

Godzina emisji: 18.00-19.00 (część pierwsza) i 21.00-22.00 (część druga)

mo

Czytaj także

Bitwa Warszawska 1920. Słuchowisko "Ryngraf". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 13:50
Niepełnoletni chłopak zaciąga się do Armii Ochotniczej i walczy w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Jego szlak bojowy poznajemy ze wspomnień snutych 30 lat później przez porucznika "Drzazgę", który oczekuje na wykonanie wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu. Program 1 Polskiego Radia zaprasza w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej na słuchowisko "Ryngraf".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niepokonani 1920". Premierowe słuchowisko. POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 13:47
W "Wieczorze ze słuchowiskiem" nadaliśmy, w dwóch częściach, premierowe słuchowisko Domana Nowakowskiego pt. "Niepokonani 1920" w reżyserii Emiliana Kamińskiego, które powstało w stołecznym Teatrze Kamienica. Zapraszamy do wysłuchania nagrania!
rozwiń zwiń