REKLAMA

Kiedy dziecko odchodzi

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 11:00
Zrozpaczeni rodzice zrobią wszystko, by pomóc swojej umierającej córeczce. Pójdą do lekarza, księdza, ale i do znachorki. W słuchowisku "Zegar bije" opowiemy o lęku przed tym, co nieodwołalne i ostateczne.
Słuchowisko Darka Błaszczyka i Jacka Hałasa "Zegar bije", wyjątkowa w swojej formie opowieść o śmierci, spotkała się z uznaniem zarówno ze strony słuchaczy, jak i krytyków. Słuchowisko to, emitowane w Programie I Polskiego Radia, reprezentowało Jedynkę na tegorocznym Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Współautor spektaklu - Darek  Błaszczyk - zdobył nagrodę za jego reżyserię.
Lęk przed śmiercią, próba oswajania spraw ostatecznych z sięganiem do tradycji obrządkowych, w których niemałą rolę odgrywały wspólne modły i śpiewy społeczności lokalnej, to motywy współtworzące ten wzruszający utwór radiowy. Będą mówić o tym twórcy słuchowiska w rozmowie z Iwoną Malinowską. 
Opowiadacz (w tej roli Jacek Hałas) snuje historię choroby i śmierci małej dziewczynki. Jak pogański wajdelota przy wtórze liry korbowej wyśpiewuje opowieść o chorej Marysi (Gosia Steczkowska). Jej rodzice (Dorota Landowska i Grzegorz Damięcki) próbują wszelkich sposobów, by pomóc córce - wzywają lekarza, księdza, wiejską szeptuchę...
W słuchowisku mieszają się porządki pogańskie i chrześcijańskie: śpiewy modlitw przeplatane są zaklinaniem wiejskiej znachorki.

 

Obsada:

Opowiadacz - Jacek Hałas, Marysia - Gosia Steczkowska, Matka/Boginka Leśna - Dorota Landowska, Ojciec - Grzegorz Damięcki, Babcia - Anna Milewska, Szeptucha - Emilia Krakowska, Doktór - Tadeusz Borowski, Ksiądz - Jan Pęczek, Płaczki - Magdalena Komorek, Urszula Komorek, Natalia Jakubowska, Ewa Hornich.

Autorzy: Darek Błaszczyk i Jacek Hałas. Reżyser: Darek Błaszczyk. Realizator: Andrzej Brzoska. Autor muzyki: Jacek Hałas. 
 
15 czerwca (piątek), godz. 22.00


Czytaj także

Z włosów Violetty Villas wyprodukują diamenty

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 06:52
Z pukla włosów zmarłej artystki powstaną dwa zielone diamenty pamięci.
rozwiń zwiń